Úvod > Aktuality > Po pivních stezkách do Krušných i Orlických hor, Krkonoš i do jižních Čech

Po pivních stezkách do Krušných i Orlických hor, Krkonoš i do jižních Čech

Vydáno 9. května 2018 Gurmánská turistika
V mapách je nenajdete, ale přilákají více návštěvníků než kdejaká turistická trasa: řeč je o pivních stezkách. Podobně jako minipivovary zažívají nebývalý rozkvět a milovníkům piva nabízí vedle chuťových zážitků také zdravý pohyb na čerstvém vzduchu a seznámení s místy, která na své objevení teprve čekají.
Představujete si výlet po pivní stezce jako velké pijácké klání? Může být, ale ti, kteří takové putování již mají za sebou, hovoří spíš o skvělém pivu, zábavě a nádherných výhledech do krajiny. Obvyklé také je rozložit si cestu do několika dnů a zvolit jeden pivovar či město jako cíl celodenního výletu. A kam složit hlavu? Volba je jednoduchá, minipivovary často vznikají v hotelech, penzionech a na horských boudách, kde se o vás rádi postarají od a až do pověstného zet.
 

Premiéra Krušnohorské pivní stezky

Výlety spojené s poznáváním a ochutnáváním pivních speciálů na obou stranách hranice nabídne Krušnohorská pivní stezka, která spojuje Čechy se Saskem. U nás se poprvé představí v sobotu 12. květnaŽatci na Chmelfestu, májové chmelařské veselici Žatecké chmelařské oblasti. Na obou stranách hranice se zapojila celá řada pivovarů, jejich seznam najdete v nově vydané mapě. Její součástí bude pivní karta, do níž můžete sbírat razítka. Ta se následně dají proměnit v různé výhody, jako jsou prohlídky pivovarů nebo ochutnávky piva zdarma.

Světlé i tmavé ležáky ze žateckého chmele, speciály podle starých receptur, které v běžných obchodech nenajdete, hutná piva typu porter a stout, svrchně kvašené aly nebo osvěžující radlery z krušnohorských bylin a pramenité horské vody nabídnou chomutovský pivovar Karásek a Stülpner, teplický Monopol, pivovar Na Rychtě v Ústí nad Labem, perštejnský Chalupník, pivovar Pivo ZLounLounech a pak samozřejmě domácí žatecké podniky, tedy Chrám chmele a piva a Žatecký pivovar. Na německé straně se zapojí devět pivovarů z osmi měst; chcete-li vědět, které to jsou, zajeďte si na Chmelfest, kde se Krušnohorská pivní stezka poprvé představí ve vší parádě.
 

Jihočeské pivní stezky

Ani v jižních Čechách nelenili a pro letošní rok připravili několik programů, společně nazvaných Jižní Čechy pohodové. K nim patří Jihočeské pivní stezky, celkem šest pivních turistických tras, na nichž můžete ochutnat celou paletu piv od světlého po tmavé i od lehkého po těžší, a zároveň navštívit nejrůznější jihočeské památky. Do tras se z velkých podniků zapojily Budějovický Budvar, pivovar Samson, protivínský Platan, třeboňský Bohemia Regent i Dudák – Měšťanský pivovar ze Strakonic, menší pivovary zastupuje například Pivovarský dvůr Zvíkov, minipivovar Beeranek, pivovar Kněžínek, Bukovar či pivovar Hluboká.
 

Podorlická pivní stezka

Za pivem se můžete vydat také do podhůří Orlických hor; Podorlická pivní stezka se letos slavnostně otevřela už na konci dubna. Je určená fandům do cyklistiky a aktivního pohybu, kteří si výlet na kolech, pěšky, s kočárky, na in-linech nebo koloběžkách chtějí zpestřit o nevšední zážitky. Na trasách s různou náročností se seznámíte s historií, interiéry a pivy tří pivovarů: Měšťanského pivovaru v Rychnově nad Kněžnou, pivovaru RampušákDobrušce a Řemeslného pivovaru ClockPotštejně. Ubytovat se můžete v hotelu Studánka, který je středobodem všech tras.
 

Krkonošská pivní stezka

Dost času zatím máte na plánování výletu po Krkonošské pivní stezce, která otevírá 1. června. Ptáte se, zda bude něco nového? Bude: k pěti stávajícím pivovarům přibude zastávka v Peci pod Sněžkou v minipivovaru wellness hotelu Bouda Máma, kde se čepuje pivo Sněžka. Putování po stezce vás stejně jako v minulých letech zavede do Vrchlabí do Rodinného pivovaru Hendrych a do hotelu Pivovarská Bašta s pivem pojmenovaným Krkonošský medvěd, od horalů z Malé Úpy se nechte pozvat na pivo Trautenberk. Ne nadarmo se stezka jmenuje Krkonošská, zavede vás totiž až na vrcholky hor. Na Luční boudě, s datem založení roku 1623 nejstarší horské boudě v Krkonoších a s nadmořskou výškou 1 400 metrů zároveň v nejvýše položeném pivovaru ve střední Evropě ochutnáte pivo Paroháč, v penzionu Andula na Friesových boudách na vás čeká pivo Fries.
 
Beskydská pivní stezka

Beskydská pivní stezka

Beskydská pivní stezka vás provede malebnou krajinou mezi kopečky a údolími tohoto pohoří. Stezka propojuje malé i velké pivovary, kde můžete poznat odlišnost barev, chutí a historie tohoto zlatavého moku.

Jihočeské pivní stezky

Jihočeské pivní stezky

V jižních Čechách můžete projít či projet šest pivních turistických tras. Jsou do nich zapojeny například Budvar, Samson, Dudák i řada minipivovarů. Na šesti pivních trasách lze ochutnat různá piva a navštívit okolní památky.

Krkonošská pivní stezka - poznejte chuť krkonošských piv

Krkonošská pivní stezka - poznejte chuť krkonošských piv

Chcete vyzkoušet chuť krkonošských piv a zároveň objevit krásy zdejších lesů a kopců? Potom se projděte po Krkonošské pivní stezcem která spojuje čtyři minipivovary umístěné na samých vrcholcích České republiky.

Pivní cyklostezka Poddžbánskem

Pivní cyklostezka Poddžbánskem

Okruh 37 km dlouhé stezky vás provede mikroregionem Poddžbánsko – projedete Lužnou u Rakovníka, Krušovice, Mutějovice s opukovými domy či chmelařské obce Hředle, Kounov, Milostín a Nesuchyně.

Pivní stezka Petra Bezruče

Pivní stezka Petra Bezruče

Cyklostezka vede od vlakového nádraží v Řečkovicích přes Mokrou Horu, Jehnice, Lelekovice, Babí lom, Vranov u Brna, Šebrov a vrchy Jedle a Bukovice. Trasa nese jméno oblíbeného básníka Petra Bezruče, který kdysi jezdil a chodil podobnou cestou na pivo z Řečkovic do Černé Hory.

Podorlická pivní cyklostezka

Podorlická pivní cyklostezka

Na nejdelší pivní stezce u nás poznáte pivovary v Rychnově nad Kněžnou, Dobrušce a Potštejně. Volit můžete jednotlivé trasy s různou náročností a degustaci místní piva spojit s vlastní prohlídkou pivovarů. Cestu si navíc zpříjemnit zastávkou v Letovisku Studánka.

Podorlická pivní stezka v Rychnově nad Kněžnou

Podorlická pivní stezka v Rychnově nad Kněžnou

Podorlická pivní stezka je naprostým unikátem. Jedná se o naučnou stezku o délce 3,5 kilometrů vedoucí převážně po asfaltových a štěrkových cestách lesoparku.

Poutníkova pivní stezka v Pelhřimově a okolí

Poutníkova pivní stezka v Pelhřimově a okolí

Pelhřimov, to nejsou jenom rekordy a městská památková rezervace. Pelhřimov, to je i nádherná okolní krajina, která se ne nadarmo nazývá Bránou Vysočiny a také vynikající nepasterizované pivo Poutník, které sbírá jedno ocenění za druhým.

Krušnohorská pivní stezka

Krušnohorská pivní stezka

Světlé i tmavé ležáky ze žateckého chmele, pšeničná světlá piva podle starých německých receptur nebo osvěžující nízkoalkoholické limonády – to vše nabízí Krušnohorská pivní stezka na české i saské straně hor.

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů - cesta za zlatem a solí

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů - cesta za zlatem a solí

Chcete-li se vrátit do historie a poznat stezku, po které se do českých zemí ve středověku přepravovala tolik potřebná sůl, vydejte se po pěší stezce z Prachatic přes Volary do Českých Žlebů.

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka v Kersku u Sadské začíná u restaurace Hájenka, kde si i dnes můžete dát kance se šípkovou nebo se zelím. Mezi místy spojenými se životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala naleznete mimo zákoutí z filmu Slavnosti sněženek také minerální pramen nebo malý menhir.

Další aktuality

27.9.
2018
Ochutnejte révový mok z českých vinic a užijte si atmosféru vinobraní v Kadani

Ochutnejte révový mok z českých vinic a užijte si atmosféru vinobraní v Kadani

Severozápadní Čechy | Gurmánská turistika
10.9.
2018
Přijďte o víkendu zažít Litoměřické vinobraní

Přijďte o víkendu zažít Litoměřické vinobraní

Severozápadní Čechy | Gurmánská turistika
6.9.
2018
Za vinobraním se vypravte o víkendu na roudnický zámek

Za vinobraním se vypravte o víkendu na roudnický zámek

Severozápadní Čechy | Gurmánská turistika