Úvod > Aktuality > Projeďte se po Labské stezce z Krkonoš do Polabí i Českého Švýcarska
Labská cyklostezka, Kudy z nudy, cyklovýlet
Letní sporty

Projeďte se po Labské stezce z Krkonoš do Polabí i Českého Švýcarska

Labská stezka nese sice číselné označení 2, ale z pohledu významu pro cykloturistiku je u nás číslem jedna. Cyklotrasa je značena od Špindlerova Mlýna. Na našem území končí v místě, kde tok Labe opouští Česko, tj. v Dolním Žlebu u Děčína. Celkem 250 km dlouhý úsek z Krkonoš k soutoku Vltavy a Labe v Mělníku je značen jako dálková cyklotrasa č. 24. Česká stezka navazuje na německou, která je v Německu dlouhodobě vůbec nejpopulárnější. I česká část je velmi oblíbená a nejen proto, že vede podél řeky, tedy po rovině, ale jde i o bezpečnost. Stezka je postupně budována výhradně pro bezmotorovou dopravu.
Labská stezkaLabská stezka, která je na německém území známá pod názvem Elberadweg, je jednou z nejnavštěvovanějších stezek v Německu i u nás a zároveň je součástí sítě evropských tras EuroVelo. Na území České republiky vstupuje pískovcovým údolím Českého Švýcarska nedaleko Hřenska. Odtud pokračuje přes Mělník, Nymburk, Dvůr Králové, dále po silnicích a hrázi zřejmě nejkrásnější české přehrady Les Království do historického města Hostinného a končí u nádraží ve městě Vrchlabí, které je významným turistickým centrem a východištěm do centrální části Krkonoš.

Labská stezkaPo relativně frekventované silnici podél řeky Labe je možné pokračovat ještě dále do letoviska Špindlerův Mlýn a případně i po slepé komunikaci podél Labe do Labského dolu, do jehož horní části je ovšem vjezd cyklistů zakázán. Jízda na kole přímo k prameni Labe není možná, cyklisté mohou využít lanovku ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a dále pokračovat po horské silnici a cestě přes Vrbatovu boudu k Labské boudě, kde je možné kolo uschovat a jeden kilometr k prameni Labe dojít po značené cestě pěšky.
 

Novinky a plány dalších úseků stezky

cyklostezkaLabská stezka je na území České republiky zatím značena pouze obecným národním cykloturistickým značením černými číslicemi na žlutých podkladových plechových tabulkách. V úseku od německé hranice do Mělníka je Labská stezka značena číslem 2, v úseku z Mělníka do Vrchlabí číslem 24, úsek z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna není stezka vyznačena, ale ze Špindlu k prameni Labe (respektive k Labské boudě) následuje místní značení. Odbočka z Mělníka do Prahy podél Vltavy je značena číslem 2 (variantní trasa z Prahy do Brandýsa nad Labem číslem 241) a také logem Vltavské stezky, které pokračuje až na Šumavu.

Stezka mechu a perníkuMezi největší stavební novinky na Labské stezce je dostavba takzvané Stezky mechu a perníku mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. První etapa mezi Hradcem Králové a Vysokou nad Labem o délce 5 kilometrů byla otevřena roku 2019. Na konci podzimu 2023 byly postaveny zatím nejnovější dva úseky Dříteč – Němčice a Němčice – Kunětická hora. Stezka mechu a perníku má mít celkem 23 kilometrů, dokončení však komplikují složité výkupy pozemků a úřední povolení. Díky novým úsekům se cyklistá bezpečně dostanou z Pardubic až ke Kunětické hoře. Nový úsek bude navazovat na již realizované cyklistické napojení hradu Kunětická hora z Pardubic. Stezku mohou využít i pěší turisté, bruslaři či běžkaři. Mezi Hradcem a Pardubicemi je stále oříškem úsek Vysoká nad Labem – Opatovice nad Labem a Opatovice nad Labem – Dříteč. Aktuálně jsou v řešení nejrůznější povolení. Pokud půjde vše podle plánu, měly by stavební práce na tomto úseku začít již letos. Mimo tohoto zásadního propojení stávajících úseků Labské stezky jsou v plánu také doplňkové odbočky ze stezky do dalších obcí, například do Sezemic, Hrobic, Brozan, nebo Rábů.

Labská stezkaNesmíme zapomínat ani na aktuální dostavby stezky v Ústeckém kraji. Tam se podařilo na podzim 2020 dokončit úseky cyklostezky mezi obcemi Račice – Hněvice a Třeboutice – Nučnice. Trasa u Štětí prochází od Račic malebným prostorem ohraničeným řekou a stromy do vesničky Hněvice, která je zároveň poslední obcí v Ústeckém kraji. V únoru 2024 se začalo s výstavbou úseku u obce Nučnice, který je dlouhý asi 1 km. Stavba propojí již vybudovanou cyklostezku mezi Třebouticemi, Křešicemi a Nučnicemi a dále směrem k Roudnici se stavba napojí na stezku do obce Lounky. Součástí stavby je i nový most přes Úštěcký potok. Stavba potrvá celý rok, cyklisté se budou moci po novém a bezpečném úseku Labské cyklostezky projet v cyklistické sezóně 2025.
 

Cykloprůvodce Labská stezka

Labská cyklostezkaNový průvodce ve formátu 21 x 15 cm, který se vejde do každé cyklobrašny na řídítkách je připraven na sezónu 2024. Naleznete tu kontakty na více než 500 ubytovacích a stravovacích zařízení s certifikací Cyklisté vítáni (v Německu Bett+Bike) od pramene Labe v Krkonoších po Severní moře (včetně odbočky do Prahy). Kromě toho obsahuje schematické mapy průběhu Labské stezky, informace o hlavních atrakcích, turistických infocentrech, přívozech a mnohé další. V případě potřeby tu najdete i hlavní cykloservisy. Na webové stránce labska-stezka.cz/aktuality-service/cyklopruvodce-labska-stezka/ si jej můžete zdrama stáhnout nebo si ho nechat zaslat poštou.
Hradubická stezka mechu a perníku: cyklostezka Hradec Králové – Pardubice

Hradubická stezka mechu a perníku: cyklostezka Hradec Králové – Pardubice

Cyklostezka na levém břehu Labe slouží pro rekreační jízdy obyvatel i pro občasný pojezd správce toku Labe. Stezka mechu a perníku má mít celkem 23 kilometrů, dokončená by mohla být v sezóně 2025. Zatím lze využít hotové části Hradce Králové – Vysoké nad Labem a Dříteč – Němčice – Kunětická hora.

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí cca 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Labská stezka v Českém středohoří

Labská stezka v Českém středohoří

Cyklostezka (Labská stezka CT 2, EuroVelo 7) začíná ve Štětí, vede přes Roudnici nad Labem, Terezín, Litoměřice, Velké Žernoseky, Ústí nad Labem, Děčín přes Hřensko, odkud pokračuje dále do Německa.

Cyklo a in-line  trasa Nymburk – Poděbrady

Cyklo a in-line trasa Nymburk – Poděbrady

Jednu z nejlepších a zřejmě i nejfrekventovanějších cyklo a in-line stezek můžete navštívit v Polabí mezi městy Nymburk, Poděbrady a Libice nad Cidlinou.

Další aktuality

Užijte si výzvy pro milovníky hor a polykače kilometrů na kole i pěšky!

Závody, při nichž jde o zdolání co největšího množství vrcholů v co nejkratším čase, zvládnou jen lidé se skvělou fyzičkou a dobrým tréninkem. Na portálu Kudy z nudy ale najdete i pohodové akce, na kterých sice budete v centru dění, ale rozhodně se nemusíte uštvat. Jedná se o individuální závody, které si můžete rozvrhnout podle svých schopností, jak vám bude libo.
Letní sporty

Využijte na své cyklodovolené služeb s certifikací Cyklisté vítáni

Cykloturistická nabídka v Česku dokáže uspokojit všechny typy milovníků cyklistiky, od milovníků silniční cyklisty přes výletníky a pohodové cykloturisty až po rodinky s dětmi a seniory nebo adrenalinové bikery. Cyklisté vítáni je celonárodní certifikační systém, který z pohledu cyklistů prověřuje nabídku a vybavenost stravovacích a ubytovacích služeb, kempů a turistických cílů. Certifikace obsahuje standardy srovnatelné se systémy, které můžete znát z jiných evropských zemí, například Bett & Bike v Německu nebo RADfreundliche Betriebe v Rakousku. Nabídku perfektního zázemí a služeb pro cykloturisty již od roku 2005 rozvíjí Nadace Partnerství.
Letní sporty

Koupání pod širou oblohou: 10 tipů na bazény, kde je možné celoroční koupání venku

Láká vás plavání pod širým nebem v jakémkoli ročním období? I když je to možná zvláštní, venkovních bazénů s celoročním provozem v Česku příliš není. Přesto však existují výjimky, kde si můžete zaplavat ve venkovním bazénu i na jaře, na podzim a v zimě. Které venkovní bazény nabízejí celoroční provoz vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty

Objevujte krásy Česka ze sedla motorky

Patříte k milovníkům jedné stopy a hledáte, kam se svým strojem vyrazit na pěkný jarní výlet? Pak se nechte inspirovat portálem Kudy z nudy, který vám tentokrát přináší tipy na výlety v sedle vaší nablýskané krasavice. Objevte speciální motorkářskou jeskyni, kam lze až k baru dojet na motocyklu, vyrazte na výlet do šumavských hvozdů anebo si užijte kvalitní zatáčky v Jeseníkách.
Letní sporty

Kalendář 2024: Cyklistické závody a seriály od jara do podzimu

Jezdíte rádi na kole? A chtěli byste porovnat své síly s dalšími cyklisty, cyklistkami, nebo jen poznat nové trasy napříč Českem? Právě pro vás portál Kudy z nudy připravil přehled cyklistických seriálů a závodů. Startují již v dubnu a pokračují do podzimu. Stačí si vybrat, kam se zaregistrujete. A nebojte se, neopomněli jsme ani závody, kterých se mohou zúčastnit i malí jezdci a jezdkyně.
Letní sporty

Kůň nejlepší přítel turisty: tipy na hipotrasy a hipostezky po celé republice

Možná patříte mezi ty lidi, kterým přijde svět nejhezčí z koňského sedla. V takovém případě jistě oceníte tipy na nejrůznější hipostezky a trasy, které vedou pěknými lesními či polními cestami. Jejich značení se chopil Klub českých turistů, který upravuje "hipoznačky" do podoby bílého jezdce na koni v modrém poli.
Letní sporty

50 tipů na skvělé koupání v lomu

Voda v zatopených lomech je opravdu čistá a v parných dnech vám zaručí příjemné osvěžení. Když letní dny přinesou teploty okolo 25 – 30°C, je skvělé vědět o koutku přírody, kde vám bude příjemně. A pokud vám chladnější voda na koupání nevadí, vodním radovánkám nebude nic bránit. Stačí si jen vybrat mezi našimi tipy a hurá do vody!
Letní sporty

Stezky pro bosé nohy: tipy, kde vyzkoušet chůzi naboso

Projít se bosky ranní rosou, trávou, potokem nebo po jehličí můžete téměř všude, ale někde pro příznivce chůze naboso připravili speciální stezky, chodníčky a šlapátka, ale i poměrně dlouhé trasy. Víte o nich? Pokud ne, tak si honem zujte boty a vydejte se s portálem Kudy z nudy na velmi neobvyklé výlety.
Letní sporty