Úvod > Aktuality > Plzeňští průvodci letos nabízí prohlídky na téma první republika

Plzeňští průvodci letos nabízí prohlídky na téma první republika

Vydáno 1. června 2018 Zážitky
Novinkou letošní sezony tematických prohlídek je komentovaná procházka s průvodcem po prvorepublikové Plzni nazvaná "Plzeň za první republiky". Zaměřuje se především na to, jak Plzeň v té době vypadala a jak se v ní žilo. Do historického centra se po roce vrátily také oblíbené prohlídky "Báje a pověsti plzeňské", které prošly drobnou proměnou. Místo středověkého mudrce se tak především děti mohou těšit na alchymistu ze dvora Rudolfa II. nebo divoženku Jíkalku. Prohlídky se konají v průběhu léta až do konce září.
Po loňské úspěšné sezoně se do turistické a kulturní nabídky Plzně vrací večerní tematické prohlídky. Zájemci mohou vybírat ze dvou okruhů. První, určený především dětem, je provede plzeňskými bájemi a pověstmi, druhý se zaměří na život v Plzni za první republiky. Prohlídky se konají každou sobotu (někdy také výjimečně i v pondělí) od začátku června až do konce září.


Plzeň za první republiky

Plzeň za první republikyMěsto Plzeň letos pořádá jedny z největších oslav stého výročí vzniku republiky v Česku. Plzenští průvodci se rozhodli k programu také připojit a jako letošní novinku připravili prvorepublikové komentované prohlídky historického centra. Vzhledem k tomu, že přímo v souvislosti se vznikem nového státu se v Plzni neodehrály žádné zásadní události, rádi by turistům i Plzeňanům ukázali především to, jak se v Plzni žilo a jakou proměnou v té době město prošlo. Atmosféru dokreslí průvodkyně stylově oblečená v prvorepublikové módě.

Město PlzeňBěhem přibližně devadesáti minutové prohlídky se účastníci dozvědí, jak se proměnily stavby v historickém centru města, kde byl v provozu první rentgen či biograf anebo kde se na náměstí Republiky nacházela ordinace doktora Teichnera navržená slavným architektem Adolfem Loosem. Návštěvníky možná překvapí původní využití budovy právnické fakulty nebo to, že už v roce 1924 vybojoval plzeňský gymnasta Robert Pražák na olympijských hrách v Paříži dvě stříbrné medaile. Mluvit se bude i o tom, kam se v Plzni v neděli chodilo na korzo nebo kam prostopášníci mířili za hazardem.

Termíny nejbližších prohlídek jsou 2., 4. , 9., 16., 18. a 30. června od 18:00 nebo 19:30 hodin.
 

Plzeňské báje a pověsti

Plzeňské večerní prohlídkyVedle prvorepublikových prohlídek se v nové podobě vracejí také prohlídky na téma Báje a pověsti plzeňské určené především rodinám s dětmi. Středověkého mudrce letos vystřídají hned dvě postavy. Návštěvníci se mohou těšit na setkání s alchymistou ze dvora císaře Rudolfa II. anebo divoženkou Jíkalkou. Oba je provedou známými i neznámými plzeňskými příběhy a pověstmi, o kterých se s největší pravděpodobností děti ve školách neučí. 

průvodce PlzeňŘeč bude o tom, jestli náhodou nepostavili plzeňskou katedrálu za líného stavitele čerti, i o tom, zda to vážně byli místní, kdo ukradl husitům velblouda z plzeňského znaku. Podobně jako v loňských prohlídkách nebude chybět vyprávění o skrytých pokladech, jako je například ten, který během třicetileté války ukryli v jednom z domů v Dominikánské ulici mniši z plaského kláštera, a nikdy se nenašel. Pro zvídavé děti bude navíc během prohlídky připraven jednoduchý kvíz, za jehož splnění dostanou malou odměnu.

Nejbližší prohlídky proběhnou 2.,16. a 30. června od 18:00 nebo 19:30 hodin.
 

Také Loosovy interiéry nabízejí prvorepublikovou kulturu

Loos za první republikySamotné plzeňské Loosovy interiéry patří k architektonickým skvostům období první republiky. Od dubna až do konce roku 2018 hostí byt manželů Krausových v Bendově 10 pestrý seriál tematicky zaměřených kulturních akcí. Zájemci se mohou těšit na přednášky věnované prvorepublikové architektuře, módě, divadelní představení i speciální komentované prohlídky.

Nejbližším programem je ve čtvrtek 7. června komponovaná kostýmovaná prohlídka s názvem "Chceme byt od Loose" a v sobotu 16. června se chystají komentované prohlídky bytu Huga Semlera u příležitosti Evropského dne židovské kultury (po celý den, Klatovská 19).
Prohlídky historického centra Plzně s průvodcem

Prohlídky historického centra Plzně s průvodcem

V centru Plzně se zorientujete snadno i díky tomu, že Plzeňská věž převyšuje kopce, jak se zpívá ve známé písničce. Pokud byste se ale chtěli o jednotlivých památkách a nádherných historických domech dozvědět víc, máte každou sobotu možnost se zúčastnit komentované prohlídky centra.

Loosovy interiéry v Plzni - cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni - cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870 - 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů.