Úvod > Aktuality > Petrof vyrobil unikátní nástroj ke 100. výročí ČSR – klavír Republika

Petrof vyrobil unikátní nástroj ke 100. výročí ČSR – klavír Republika

Vydáno 3. října 2018 Kultura
V letošním roce si celá republika připomíná významné historické výročí 100 let od vzniku ČSR. Hradecká firma Petrov toto výročí oslavila výrobou unikátního klavíru, který byl trefně pojmenován Republika. Pianino, na jehož výrobu byly použity materiály vztahující se k Československu, je nyní vystaven v budově kulturního centra Petrof Gallery.
Pianino Republika PetrofRodinná společnost Petrof v Hradci Králové, která je předním evropským výrobcem pian a klavírů, se rozhodla oslavit 100. výročí vzniku republiky netradičním nápadem, a to stavbou unikátního nástroje, který toto významné jubileum připomíná. Výroba jedinečného piana, jehož základem je nejprodávanější model 125, trvala Petrofu téměř rok, přičemž průměrná doba výroby piana je ve firmě pět až šest měsíců.
 
Jedinečný klavír byl vyroben týmem výrobců pod vedením ředitele vývojového oddělení firmy, Ivana Vaculíka. Na výstavbu nástroje byly vybrány symbolicky materiály spjaté se vznikem republiky, například beskydský smrk na rezonanční desku, slovenský javor či zakarpatský ořech. Nástroj byl poté dekorován prvky, které výročí připomínají: vlajkou, znakem a obrysem prvorepublikového Československa.
 
Piano česká vlajkaNové piano bylo představeno na slavnostním večeru v moderní Petrof Gallery v areálu firmy, kde si jej můžete také prohlédnout. Petrof tak odstartoval tematickou sérii koncertů, výstav a dalších kulturních akcí věnovaných období první republiky. Například již nyní můžete v galerii navštívit tematický koutek "Jak to bylo v Petrofu za první republiky" anebo výjimečnou multimediální instalaci, "Má vlast – zblízka a nahlas" v prostorech Petrof Hall (součást Petrof Gallery). Tímto projektem se ponoříte do podmanivého světa umění a nejmodernějších technologií audiovizuální instalace, jejichž průnikem je nevšední koláž nabízející nové prožitky při vnímání ikonických děl české hudební literatury. Vstup je zdarma.
 

Oslavy pokračují výstavou obrazů či klavírním vystoupením

Petrof GalleryJednou z podzimních akcí bude od 16. do 21. října v prosklené části klavírního salonu výstava obrazů výtvarnice Jany Bačové Kroftové „Tváře první republiky“. Jde o portréty 14 významných osobností hradeckého kraje, které se podílely na vzniku a utváření demokratického Československa. Nebude chybět Josef Čapek, Karel Čapek, František Ulrich, Josef Vanický, Rudolf Medek, Alois Rašín či František Kupka. V plánu je i několik koncertů.
 
Oslavy budou pokračovat i klavírním vystoupením Dua EGIA a Dua Petrof s názvem "Slavíme spolu – hrajeme spolu“ v neděli 18. listopadu 2018 od 19.00 hodin.
Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

V Muzeu klavírů továrny Petrof si prohlédnete zhruba dvacet nástrojů včetně nejstarších modelů pian a klavírů. Prohlídku muzea je zároveň možné spojit s exkurzí do výroby těchto hudebních nástrojů.

Petrof Gallery

Petrof Gallery

Přijďte se podívat na kompletní nabídku nástrojů do jednoho z nejmodernějších a největších pianosalonů v Evropě.