Úvod > Aktuality > Pět zajímavostí, co nevíte o Řípu

Pět zajímavostí, co nevíte o Řípu

Vydáno 17. dubna 2018 Památky
Říp, nepřehlédnutelnou dominantu rovin mezi Mělníkem a Roudnicí nad Labem, zná každý, počínaje pověstí o praotci Čechovi přes rotundu sv. Jiří a sv. Vojtěcha na vrcholku až po poučku, že alespoň jednou za život by měl na tuto horu vystoupit každý pravověrný Čech. Možná ještě víc je ale toho, co o Řípu ještě nevíte.
Osvěžme si své znalosti právě teď, před pravidelnou Řípskou poutí. Tradiční jarní akce na úpatí hory Říp se letos koná od 20. do 22. dubna a kromě atrakcí, stánků, hudby a skvělých zábavných programů nabídne také výlet historickým vlakem Svatý Jiří. Na pouť jej přiveze parní lokomotiva Šlechtična, z nádraží Praha-Braník vyjíždí v sobotu 21. dubna v 8.50.
 

Říp bez stromů?

Zatímco dnes je rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha na vrcholku Řípu ztracená v moři zeleně, podle starších kreseb a obrazů víme, že na Řípu žádné lesy nerostly. Býval tu jen malý dubový háj, ale ten v roce 1848 vykáceli vzbouření sedláci. Horu nechali zalesnit až po roce 1879 majitelé panství Lobkowiczové na popud hospodářského spolku v Roudnici nad Labem. Dubohabrové lesy dnes pokrývají téměř celou horu, na nemnoha holých místech rostou vzácné druhy rostlin, například locika vytrvalá, žlutý křivatec český, růže galská, skalník celokrajný a kosatec nízký.
 

Známé i neznámé vyhlídky

Spousty výletníků vyšplhají nahoru k rotundě a tím pro ně cesta končí, nanejvýš se ještě zastaví na limonádu nebo na pivo v Boumově turistické chatě. Tentokrát nespěchejte se zpáteční cestou, obejděte rotundu a pokračujte po vyšlapaných pěšinkách hlouběji do lesa; dovedou vás na Roudnickou vyhlídku s výhledem na České středohoří. Na opačné, jižní straně, pod turistickou chatou je Pražská vyhlídka, u hlavní cesty, která stoupá po východním úbočí, je vyhlídka Mělnická.
 

Tábor lidu 1868

Jednou z největších událostí na Řípu bylo velké shromáždění lidu – tábor svolaný 10. května 1868. Přes dvacet tisíc lidí tehdy podpořilo požadavek samostatnosti a ústavy pro české království i nových voleb. Na akci navázalo slavnostní vyzvednutí základního kamene pro stavbu Národního divadla v Praze. Poté byl naložen na valník, ozdoben věnci a vlasteneckými nápisy a společně s průvodem se vypravil k jihu.
 

Kámen pro Národní divadlo

Chcete vidět místo, kde byl z úbočí Řípu vylomen základní kámen Národního divadla? Stačí jít od Roudnické vyhlídky kousek na východ. Říp měl takový význam pro osudy našeho národa, že se dokonce počítalo pouze s jediným kamenem, právě odtud. Nakonec to dopadlo jinak: základní kámen byl položen 16. května 1868 současně s premiérou Smetanova Dalibora v Prozatímním divadle, na staveniště ale postupně přicestovaly kameny z Blaníku, Radhoště, Vyšehradské skály, Hostýna, pražského Vítkova, Svatoboru u Sušice, z Branky u Náchoda, Boubína, z návrší Zlatý kůň u Koněprus, Trocnova, Práchně u Horažďovic, Čerchova, Buchlova, Lipníku, Helfštýna, Doudleb, ze zříceniny Podlažického kláštera, Záhlinic a lomu Kaménka u Louňovic. Z Podivína poslali cihlu uhnětenou z hlíny a vody ze studánky, u které křtíval sv. Cyril, z Plavského mohylníku, jednoho z nejrozsáhlejších předkřesťanských pohřebišť v Čechách, dorazilo pouzdro s prstí, a dodatečně přicestovala také mramorová deska od českých krajanů z Chicaga.
 

Říp vršku kulatého

Obdivujete na Řípu jeho pěkný pravidelný tvar? Podle legendy za to můžeme děkovat Panně Marii, která se vsadila s čertem, kdo dřív postaví vyšší kopec. Zatímco čert plácal svůj výtvor halabala z kamení a písku, Panna Marie pilně nosila v sukni hlínu a své dílo konala s náležitou láskou a péčí. Tak vznikl pevný a pěkně zaoblený Říp, zatímco výsledek ďábelských snah si můžete prohlédnout mezi vesnicemi Straškov a Vražkov; kopci s nadmořskou výškou 244 m se říká Vínek. Říp má ještě jednu zvláštnost: magnetit v čediči tropí neplechu, například odchyluje střelky kompasů.
 
Hora Říp - symbol české národní historie

Hora Říp - symbol české národní historie

Památná hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich předků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit.

Národní divadlo v Praze - Zlatá kaplička

Národní divadlo v Praze - Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Řípská pouť 2019

Řípská pouť 2019

Přiďte se pobavit na Řipskou pouť pod slavným Řípem. I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů.

Další aktuality