Úvod > Aktuality > Šest míst, kde vám budou létat motýli kolem hlavy

Šest míst, kde vám budou létat motýli kolem hlavy

Vydáno 17. května 2018
I když jste už viděli řadu motýlích výstav, jejich křehká krása a fascinující barvy křídel vás nepřestanou fascinovat. Kde tedy právě nyní můžete obdivovat zářivý svět exotických motýlů, kde se konají krátkodobé výstavy a kam se můžete vypravit téměř kdykoliv?
Pro začátek jen malé upozornění: motýli jsou kaskadéři a občas usednou někde ve vaší blízkosti, někdy dokonce na ruku, rameno či na tašku. Dívejte se, obdivujte je, ale nesahejte na ně – svým dotykem totiž setřete mikroskopické šupinky na jejich křídlech, bez nichž nedokážou létat a předčasně zemřou.
 

Motýlí Fata Morgana

Výstavu exotických motýlů ve skleníku Fata Morgana pořádá Botanická zahradaPraze již pošesnácté a vypravit se sem můžete denně od 9 do 18 hodin už jen  do neděle 20. května. Kromě atraktivních modrokřídlých zástupců rodu Morpho či nočních druhů z rodu Attacus spatří zájemci i některé dosud neviděné druhy. Zajímavá babočka druhu Tithorea harmonia patří do stejné podčeledi jako známí stěhovaví motýli monarchové. Tento druh se v přírodě vyskytuje od Mexika po Jižní Ameriku, v 25 poddruzích a je jedovatý, protože se jeho housenky živí jedovatými rostlinami z čeledi toješťovitých. Kresbu jeho křídel napodobují některé nejedovaté druhy zejména z rodu Heliconius, čímž se chrání před predátory. Tento jev se nazývá Batesova mimeze.

A kdy je nejlepší se sem vypravit? Dejte na radu, kterou Botanická zahrada dává rodinám s dětmi: nejméně lidí tu bývá ve všedních dnech kolem poledne a v časném odpoledni; to je nejlepší chvíle, kdy si motýly můžete užít naplno a téměř sami.
 

Papilonia - motýlí dům v Praze

Papilonia PrahaPředstavte si opuštěný chrám v deštném pralese, který postupně pohlcuje okolní vegetace. Stromy zarůstají do zdí, liány obepínají bezbranné sochy... A nyní si představte, že právě na takovém místě spokojeně žijí a poletují motýli. Jsou jich stovky a stovky. A jsou to ty nejkrásnější motýlí druhy naší planety! Takové místo nemusíte hledat v džungli Jižní Ameriky či daleké Asie, nýbrž přímo v centru Prahy. To je totiž Papilonia – motýlí dům Praha.

Nachází se v suterénu největšího hračkářství v centru Prahy, který najdete v ul. Na Příkopě. Zdejší motýli pocházejí v podstatě z celého světa, ale jejich domovina je vždy v pralese. V plánu je zde mít nastálo vždy zhruba 600 motýlů ze 40 zemí světa. Motýli budou volně poletovat všude kolem vás - nabídněte jim pro přistání rameno nebo třeba nos. A místo síťky si s sebou vezměte foťák. Lovit pak můžete, jak dlouho budete chtít.
 

Motýlí dům v Karlových Varech

Lanovka DianaZnáte pořekadlo, že kdo nebyl na Dianě, neviděl Karlovy Vary? Hlavním (a letitým) lákadlem Diany odedávna byla restaurace s rozhlednou, k níž z centra města vede lanovka, nabídku postupně rozšířila minizoo a Motýlí dům, celoročně otevřená tropická zahrada s živými exotickými motýly z celého světa. Létají tu krasavci s rozpětím křídel až 20 cm, samozřejmě můžete fotografovat a zdržet se tak dlouho, jak jen budete chtít. V hlavní sezoně je otevřeno denně od 10 do 19 hodin.
 

Kouzlo motýlů v arboretu Nový Dvůr

motýl morphoV domov krásných tropických motýlů se každoročně v červnu promění skleníky arboreta v Novém Dvoře, pobočky Slezského zemského muzeaOpavě. Ve stínu banánovníků, fíkusů, bambusů a jiných tropických a subtropických rostlin poletují jak cizokrajní motýli s blankytně modrými křídly ze Střední a Jižní Ameriky, tak jejich obyčejnější příbuzní. Poznáte tu i zajímavé motýlí rekordmany, třeba motýla s nejdelšími ostruhami na světě či největší plochou křídel. Výstavu Kouzlo živých motýlů můžete navštívit od 1. června do 1. července 2018 denně od 9 do 16 hodin.
 

Motýlárium ve Voticích

MotýlStaré a nevyužívané skleníky ve Voticích ve středních Čechách se nedávno proměnily v Motýlárium, unikátní říši hmyzu s motýly typickými pro českou přírodu. Na ploše přes tisíc metrů čtverečních mají motýli vytvořené biotopy, které mají rádi – step, mokřad, květnatou louku i jezírko. Otevřeno je v červnu a září o víkendech, v červenci a srpnu denně, vesměs od 9 do 17 hodin.

V budově přiléhajícího ekocentra si můžete prohlédnout unikátní výstavu motýlích fotografií Marka Vojtíška, ve vitrínách pak zapůjčené sbírky motýlů z českých muzeí a od entomologů. Zatímco dospělí návštěvníci ocení příjemné posezení ve stínu korun stromů s vůní přilehlé bylinkové zahrádky, děti potěší i poučí zajímavé hrací interaktivní prvky.
 

Motýlí ráj ve Ždánicích

Tohle místo poblíž jihomoravského městečka Ždánice nemá stěny ani stropy, nemá pevně stanovenou otvírací dobu a neplatí se tu vstupné. Jde totiž o naučnou stezku Motýlí ráj; vede údolími Šraňky a Habrůvky, která se na severním okraji města zakusují do svahů přírodního parku Ždánický les. Název před časem vymysleli dobrovolníci z Anglie, kteří pravidelně jezdí pomáhat se záchranou území s lesostepním charakterem. Z domova byli zvyklí na několik desítek druhů denních motýlů a pestrost ždánických údolí a hlavně jejich létajících obyvatel jim přišla neskutečná. Stačí vypravit se sem v letních dnech a můžete obdivovat letecké přehlídky bezmála stovky druhů motýlů, od otakárků přes bělásky, žluťásky, modrásky, hnědásky a ohniváčky až po babočky, perleťovce a okáče.
 

Výlet za lišajem smrtihlavem

Na světovou sbírku motýlů láká Příbram, kde je v domě Natura k vidění po londýnském muzeu druhá největší světová sbírka motýlů z čeledi lišajovitých. Kromě nejznámějšího lišaje smrtihlava v Muzeu nočních motýlů uvidíte tisíce dalších, celkem 95 procent veškerých druhů, které po celém světě existují. Běžně je vystavená jen menší část sbírky; většina exponátů totiž slouží k bádání vědců a je k vidění jen na vyžádání. Kromě lišajů můžete nahlédnout na výstavu živých českých plazů a obojživelníků. Otevřeno je zde denně od 9 do 17 hodin.
Motýlárium Votice

Motýlárium Votice

Ve Voticích na Benešovsku vzniká první otevřené motýlárium v Česku. Ojedinělý projekt Ochrany fauny ČR proměnil staré skleníky v motýlárium, které budou obývat druhy motýlů typické pro českou přírodu.

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou

U Kozmic na Hlučínsku, v povodí řeky Opavy, mezi městy Opavou a Ostravou, najdete oblast, kde má voda hlavní slovo. Zdejší nivní louky jsou domovem hmyzu, žab a především ptactva. Hluboko v území byla umístěna sedmimetrová pozorovatelna s přístupovým chodníkem a sedmi informačními tabulemi.

Muzeum nočních motýlů Příbram - druhé největší muzeum lišajů na světě

Muzeum nočních motýlů Příbram - druhé největší muzeum lišajů na světě

Kolekce muzea v Příbrami je druhou nejucelenější sbírkou lišajů na světě. Svým rozsahem jej předčí pouze Muzeum přírodních věd v Londýně. V současné době muzeum vlastní 1 325 druhů a celkově více jak 200 000 exemplářů.

Motýlí dům v komplexu Diana v Karlových Varech

Motýlí dům v komplexu Diana v Karlových Varech

Motýlí dům v komplexu Diana v Karlových Varech - to je tropická zahrada s živými motýly z celého světa. Můžete sledovat všechna stádia jejich vývoje v jejich přirozeném prostředí, od vajíčka přes housenku a kuklu až v motýla.

Naučná stezka Capartické louky

Naučná stezka Capartické louky

V jižní části CHKO Český les byla otevřena naučná stezka Capartické louky. Stezka přibližuje zachovalé druhově bohaté luční porosty s výskytem řady vzácných druhů rostlin.

Naučná stezka Motýlí ráj u Ždánic

Naučná stezka Motýlí ráj u Ždánic

Okolí Ždánic má jedinečné přírodní bohatství v údolí mezi osídleným prostorem a okrajem Ždánického lesa. Údolí Šraňky a Habrůvky mají charakter stepí a lesostepí a žije v nich bezmála 80 druhů denních motýlů.

Papilonia - motýlí dům Praha

Papilonia - motýlí dům Praha

Interiér Motýlího domu napodobuje džungli v oblasti slavného kambodžského chrámu Angkor Vat a podobné jsou i podmínky, ve kterých tu motýli žijí: teplotu provozovatelé udržují na 30 °C a relativní vlhkost na 80 procentech.

Motýlí cestovatelé ve Fata Morganě trojské botanické zahrady

Motýlí cestovatelé ve Fata Morganě trojské botanické zahrady

Víte, který motýlí druh uletí za život nejvíc kilometrů? A který se téměř nehne z místa? To, že také mezi motýly jsou velcí cestovatelé i peciválové, vám prozradí letošní výstava tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana.