Úvod > Aktuality > Nejkrásnější zimní procházky: pět měst zve na pohodové zimní procházky
Památky

Nejkrásnější zimní procházky: pět měst zve na pohodové zimní procházky

  • Vydáno29. prosince 2022
Poslechněte si audio verzi článku
Rádi byste vyrazili na příjemnou procházku, ale nenapadá vás, kam se přesně vydat? A navíc to musí být někde blízko v těch zimních plískanicích… Portál Kudy z nudy má řešení: vyzkoušejte pohodové trasy po některých českých a moravských městech! Hlavní výhoda? Ve městech narazíte na kavárny a čajovny, kde se můžete zahřát a poklábosit se známými. Navíc nikde není psáno, že z ulic nesmíte zabrousit o kousek dál, třeba do velkých městských parků. Takže popadněte kabáty, čepice, šály a rukavice, je nejvyšší čas vyrazit!

Procházkové okruhy Hradcem Králové

Hradec Králové zimaProcházet se můžete jakýmkoliv městem, ale ne každé má tak pečlivě promyšlené a připravené trasy jako Hradec Králové. Královéhradecké procházkové okruhy nabízejí několik tematicky odlišných výletů. Jeden vám představí historické centrum města, další pak architektonické skvosty z přelomu 19. a 20. století, tedy z doby, kdy se město proměnilo díky působení architektů Jana Kotěry a Josefa Gočára v takzvaný Salon republiky a zároveň v učebnici moderní architektury. Další okruh vám představí moderní dominanty, a čtvrtý vede do dob, kdy byl Hradec pevnostním městem. Návštěvu můžete zakončit třeba v bývalé šatlavě, respektive ve stejnojmenné restauraci. V původních vězeňských kobkách a v zimní zahradě s okouzlujícím výhledem na Žižkovy sady ochutnáte klasiku i regionální speciality. Koho zajímá historie, neměl by si nechat ujít dlouhodobou výstavu Muzea východních Čech nazvanou Cesty města. Moderní expozice vám představí dějiny Hradce od pravěku až po první republiku.
 

S architektonickým manuálem po Brně

ŠpilberkBrno křižují architektonické stezky, určené zejména milovníkům architektury z období první republiky. Neseznámí vás jen s opěvovanými funkcionalistickými památkami, v jejichž čele stojí proslulá vila Tugendhat, ale projdete se i uličkami pod Špilberkem, okolím Starobrněnského kláštera na Mendlově náměstí, poznáte východní část města s industriální architekturou i okolí řeky Svratky s pitoreskní Kamennou kolonií. Orientaci vám usnadní volně přístupná internetová databáze i tištěné mapy a publikace, které seženete v informačních centrech. Pokud to počasí dovolí, vypravit se můžete i dál za město, třeba po stezkách kolem Brněnské přehrady až k hradu Veveří.
 

Galerie pod širým nebem v Hořicích

Málokteré město nabízí takovou přehlídku soch jako HořicePodkrkonoší. Během druhé poloviny 19. století jen v okolí Hořic pracovalo šedesát pískovcových lomů, vznikla tu odborná kamenosochařská škola, v té době jediná svého druhu ve střední Evropě, a kámen z Hořic se dodnes používá při rekonstrukcích řady českých kulturních památek včetně chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Pohodlné vycházkové stezky vás provedou sochařským parkem s díly účastníků mezinárodních sochařských sympozií až k vrchu Gothard, odkud kolem lomu U sv. Josefa s dalšími artefakty dojdete na návrší Hořický chlum s dalšími pískovcovými lomy. Na jeho vrcholu stojí rozhledna Masarykova věž samostatnosti s hvězdářskou kupolí a muzejní expozicí (v zimě zavřená).
 

Mikulov – zimní prohlídky se svařeným vínem

Zimní prohlídky města se šálkem svařáku pořádá turistické informační centrum v Mikulově. Průvodci vás seznámí s historií města, projdete se centrem s renesančními domy i židovskou čtvrtí, ze zámecké zahrady se rozhlédnete po okolí a podíváte se i k unikátnímu obřímu sudu do zámeckého sklepení. Kdo má zájem, ten se může vypravit také do muzea, do Dietrichsteinské hrobky anebo na židovský hřbitov. Pamatujte však, že si je na rozdíl od jiných míst musíte objednat předem!
 

Stezky Ostravou

Stezky pro pěší, značené klasickými směrovkami Klubu českých turistů, vás provedou také přírodou a turistickými zajímavostmi Ostravy. Měří od tří do bezmála dvanácti kilometrů a v informačních centrech k nim získáte tištěného průvodce. Podíváte se například do Poruby se stavbami ve stylu socialistického realismu, k několika rybníkům, na místa s pěknými výhledy do krajiny anebo k ptačí pozorovatelně u Heřmanického rybníku. Je to ideální místo pro milovníky kuriozit a zamilované: víte, že v rákosí a na okrajích vodní plochy napočítáte několik desítek romantických rybářských posedů?
Městská památková rezervace Nový Jičín

Městská památková rezervace Nový Jičín

Historické jádro Nového Jičína se čtvercovým náměstím a pravoúhlým systémem okolních ulic je od roku 1967 městskou památkovou rezervací. Turistické informační centrum pro vás připravilo Procházku městem – průvodce rezervací, kterého si můžete zdarma vyzvednout.

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové

Salon republiky – procházkové okruhy Hradcem Králové

Hradec Králové bývá nazýván "učebnicí architektury pod širým nebem". Procházkové okruhy jsou zaměřeny na jednotlivá období architektonického rozvoje města, na každé trase najdete informační stojany v uvedené barvě a první dvě trasy jsou doplněny ještě značkami na obrubnících chodníků.

Zimní prohlídky Mikulova – tak trochu jiná zima

Zimní prohlídky Mikulova – tak trochu jiná zima

Přijďte si vychutnat zimní atmosféru starobylého Mikulova při hodinové prohlídce města se šálkem svařeného vína.

Industriální stezka kolem řeky Svitavy

Industriální stezka kolem řeky Svitavy

Posvitavská výrobní zóna značí kus významné historie města Brna, kterému přinesla pokrok a rozvoj. V současné době zde dochází k přeměně průmyslových areálů i jednotlivých objektů. Stezka seznámí zájemce s bohatou historií posvitavské výrobní zóny i se slavnou historí průmyslového Brna.

Naučná stezka Po stopách Dušana Samo Jurkoviče a historie lázeňství v Rožnově pod Radhoštěm

Naučná stezka Po stopách Dušana Samo Jurkoviče a historie lázeňství v Rožnově pod Radhoštěm

Drobníkův chodník, Seichertův chodník a Jurkovičův chodník. To jsou tři části naučné stezky, která spojí historii lázeňství v Rožnově pod Radhoštěm s architekturou Dušana Samo Jurkoviče.

Prohlídkový okruh Šumperkem s průvodcem

Prohlídkový okruh Šumperkem s průvodcem

Město Šumperk, známé také jako "Brána Jeseníků", se může chlubit bohatou a dlouhou historií a velkým počtem historicky cenných památek. Do světa poutavých příběhů můžete nahlédnout při procházce s průvodcem.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.

Brněnské architektonické stezky

Brněnské architektonické stezky

Naplánujte si procházku brněnskými architektonickými stezkami! Informace o 400 objektech z období funkcionalismu najdete na novém webu, kde je kromě audionahrávek ke stažení zachycena i stručná historie těchto staveb, okolnosti jejich vzniku, životní osudy majitelů i architektů.

Komentované prohlídky Ostravy

Komentované prohlídky Ostravy

Poznejte zajímavá místa a zákoutí Ostravy a její historie v rámci komentovaných prohlídek. Rádi připravíme prohlídku na míru podle vašich zájmů.

Trmalova vila v pražských Strašnicích – centrum architektury rodinného bydlení

Trmalova vila v pražských Strašnicích – centrum architektury rodinného bydlení

Trmalova vila, dílo architekta Jana Kotěry, je unikátní ukázkou architektonické tvorby rodinných sídel první poloviny dvacátého století. V roce 2014 prošla celkovou rekonstrukcí, která vyzdvihla kvalitní řemeslné prvky a nádherné umělecké dekorace.

S průvodcem po Slaném a okolí

S průvodcem po Slaném a okolí

Přijďte a poznejte historii a krásu části středočeského kraje – Slaný a okolí. Projděte si a vychutnejte atmosféru historického centra, prohlédněte si kostel sv. Gotharda, kostel a klášter Nejsvětější Trojice i kostel v Ovčárech.

Industriální stezka Plzní – objevte industriální zajímavosti Plzně a Plzeňského kraje

Industriální stezka Plzní – objevte industriální zajímavosti Plzně a Plzeňského kraje

S Industry Open se vydáte za poznáním industriálního dědictví plzeňského regionu, o němž se všeobecně ví hlavně to, že je spjat s pivem. Nechte se přesvědčit, že to zdaleka není všechno. Industriální stezka sdružuje soubor technických památek a industriálních zajímavostí v Plzni a Plzeňském kraji.

Další aktuality

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky