Úvod > Aktuality > Pátý ročník festivalu duchovního umění Musica Figurata rozezní Želivský klášter
Musica Figurata rozezní Želivský klášter
Kultura

Pátý ročník festivalu duchovního umění Musica Figurata rozezní Želivský klášter

  • Vydáno17. června 2014
Historické prostory Kláštera premonstrátů Želiv se od 21. června do 30. srpna stanou dějištěm 5. ročníku festivalu duchovního umění Musica Figurata. Na letní podvečery je připravena řada pozoruhodných koncertů, nevšedních tanečních představení a poutavých pořadů, které zaujmou diváky všech generací. Část programu oblíbeného festivalu se odehraje ve Žďáru nad Sázavou.

Musica FigurataFestival Musica Figurata 21. června slavnostně zahájí hudební představení souboru Ritornello Loď bláznů v ambitu želivského kláštera. Pořad inspirovaný slavnou knihou Sebastiana Branta Loď Bláznů je plný písniček zrcadlících Peklo anebo Nebe – každý posluchač si může vybrat. Brantovy texty doprovodí hudba ze zpěvníků Adama Michny z Ottradovic, Václava Karla Hollana Rovenského, Jana Jozeffa Božana, jesuitů Felixe Kadlinského a Willibalda Gumpenbergera, cisterciáka Christiana Hirschmentzela, premonstráta Jiřího Evermonda Košetického, Jana Amosa Komenského, písně šporkovské i písně renesanční a dost možná dojde i na písně současné... Součástí hudebního večera bude komentovaná prohlídka kláštera s historikem umění Martinem Šandou.

Nekonvenční představení barokního tance s lákavým názvem Barokní tělo odhaleno – "barokní dekonstrukce" se odehraje 5. července v malovaném refektáři premonstrátského opatství Želiv. Barokní tělo odhaleno představuje inteligentní a citlivou cestu barokem a tím, co v sobě toto umění skrývá, v interpretaci tanečnice Andrey Miltnerové. Obrazy vynořující se z barokního světa postupně modelují barokní tělo, představení je plné dynamických přechodů a radosti z tance. Andrea Miltnerová je výjimečnou, v tanečním světě respektovanou osobností, jejíž talent, osobitý styl a preciznost jsou zárukou kvality.

Želiv koncertNa programu 5. ročníku festivalu Musica Figurata jsou dvě novodobé premiéry skladeb českých autorů: v provedení souboru Musica Florea pod vedením Marka Štryncla zazní 2. srpna postní kantáta ze želivského archivu od řádového skladatele Anselma Fridricha, Musica in Luctu. A 9. srpna duchovní koncerty Samuela Capricorna, rodáka z Žerčic u Mladé Boleslavi, v programu s názvem K tobě vzdychám, nebe, v podání ansámblu Motus Harmonicus pod vedením Jakuba Michla.

Pravoslavný sbor Oktoich z polské Wroclavi 12. července vystoupí s koncertem Raduj se, nevěsto nesnoubená. Kostel Narození Panny Marie v želivském klášteře naplní tóny zpěvů byzantských, staroruských, středověkých, gruzínských, srbských i díla novodobých autorů, kteří se této oblasti věnovali. Vokální hudbu rudolfínské Prahy – Praga Magna – návštěvníkům festivalu 19. července zprostředkuje soubor Capella Mariana.

ŽelivOčekávanou událostí je také koncert Zůstaň s námi. Hudba německých romantiků není na repertoáru českých sborů příliš častá. V povznášející atmosféře kostela Narození Panny Marie v želivském klášteře budou 16. srpna znít skladby Felixe Mendelssohna Bartholdyho a Josepha Rheinbergera v mistrovském podání Collegia 419. Soubor má těžiště v historicky poučené interpretaci staré hudby, ale výborně zní i v romantickém repertoáru a v hudbě 20. století.

Želivský klášterní pivovar při příležitosti zahájení 5. ročníku festivalu uvaří speciální várku piva Jeroným. Nefiltrovaný pšeničný ležák je pojmenován po želivském opatovi Jeronýmu Hlínovi. Musica Figurata tak návštěvníkům nabídne nejen kulturní zážitky!

Želivský klášterní pivovar

Želivský klášterní pivovar

V areálu premonstrátského kláštera se pivo pravděpodobně začalo vařit už ve 13. století. Zdejší piva nesou jména dřívějších představených kláštera a mají zajímavou chuť, např. višňovou nebo medovinovou.

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášter Želiv byl založen už ve 12. století knížetem Soběslavem. V padesátých letech zde byl internační tábor pro kněze a řeholníky. Želiv však není jen klášter, ale je to celý komplex staveb – klášter s kostelem Narození Panny Marie, konvent, opatství, Trčkův hrad či renesanční dům s palírnou.

Další aktuality

Česko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

14. března 1921 začali Jaroslav Hašek (1883–1923) a jeho kamarád Franta Sauer (1882–1947) po žižkovských hospodách prodávat první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Dva roky poté Hašek v necelých čtyřiceti letech zemřel, aniž by svůj slavný román dokončil. Kdo tehdy mohl tušit, že se dílo dočká překladů do téměř šedesáti jazyků, milionů prodaných výtisků a i po sto letech bude bavit, provokovat a nabízet nové souvislosti a interpretace?
Kraj Vysočina | Zážitky

Na vrchu Křemešník opět teče zázračná voda

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Nyní má opět dostatek vody a pramen tak do studánky teče. Zdejší voda obsahuje stopy stříbra a nikdy se v lahvích nekazí. Podle legend dokázala léčit i mor a vyvážela se nejen do zemí českých, ale vyplouvali s ní i rakousko-uherští námořníci z Terstu na širé moře.
Kraj Vysočina | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Jihlavy

Kam na výlet v Jihlavě a okolí? Lomy, skály, přírodní zajímavosti, lesy a k tomu jako bonus úžasné památky, zříceniny hradů a zámecké expozice. Pokud máte tohle všechno rádi, vydejte se určitě na Vysočinu a do okolí Jihlavy. Hledáte inspiraci pro svůj příští výlet na Vysočině? Nehledejte nic jiného a vyberte si z našich tipů!
Kraj Vysočina | Zážitky

Selfie místa Třebíčska: Objevte nejkrásnější místa moravské Vysočiny

Turistická destinace Třebíčsko připravila pro milovníky focení tucet nejkrásnějších míst moravské části Českomoravské vrchoviny v Třebíči a okolí. Jedná se o turistickou oblast s velkým počtem menších obcí rozmístěných mezi rybníky, potoky, louky, lesy a remízky. Zdejší malebná krajina ukrývá řadu úžasných zajímavostí. Tady si to zamilujete kdykoliv v roce!
Kraj Vysočina | Zážitky

V Třebíči oslaví židovský svátek Purim

Oslava nejveselejšího židovského svátku proběhne předposlední březnovou sobotu 23. 3. 2024 v Zadní synagoze a Domě Seligmanna Bauera v Třebíči. Těšte se na dílničky, průvod masek i tematické prohlídky.
Kraj Vysočina | Zážitky

V Bystřici nad Pernštejnem objevíte svět miniatur i alej pohádek

Těsně u Bystřice nad Pernštejnem na Vysočině naleznete úplně jiný svět – minisvět. Bystřický park miniatur vznikl kolem zdejšího potůčku jako kopie údolí Svratky se zhruba dvacítkou betonových modelů hradů, klášterů a jiných památek v měřítku 1:50. V sousedství miniatur pak děti nadchne i Pohádková alej s desítkou pohádkových postav. Obě atrakce jsou přístupné celoročně a zdarma.
Kraj Vysočina | Zážitky

Poznejte Vysočinu: tipy na procházku do přírody

Plánujete víkend nebo máte před sebou volný den a přemýšlíte, kam vyrazit na výlet? Líbit se vám bude určitě na Vysočině! Zdejší lesy a malebná údolí lákají k procházce přírodou a na své si přijdou i milovníci památek – objeví zde jak starobylé hrady, tak impozantní zámky nebo tiché kláštery. Tipy, kam na Vysočině vám přináší Kudy z nudy.
Kraj Vysočina | Letní sporty

Tipy na výlety po stopách hravých soch Michala Olšiaka nejen na Vysočinu

Vydejte se na putování po sochách Michala Olšiaka. Jeho specifické sochy zvířat a bájných tvorů, které jsou na první pohled dobře rozpoznatelné, naleznete na mnoha místech Vysočiny, nejvíce je jich u sochařova rodného města Žďáru nad Sázavou. Destinační společnost Koruna Vysočiny připravila turistickou hru, která vás provede tímto regionem. Seznámí vás se všemi sochami Michala Olšiaka na Vysočině i mimo ní.
Kraj Vysočina | Zážitky