Úvod > Aktuality > Podzimní městské slavnosti se v Pardubicích ponesou v duchu první republiky

Podzimní městské slavnosti se v Pardubicích ponesou v duchu první republiky

Vydáno 8. října 2018 Zážitky
Druhý říjnový víkend prostoupí centrum Pardubic prvorepubliková atmosféra. Módní přehlídky, dobová hudba, tematické prohlídky města i přednášky, historická vozidla jsou letošním tahákem stejně jako již tradiční lampionový průvod, oblíbený ohňostroj a koncerty známých interpretů na Pernštýnském náměstí. Doslova lahůdku si přichystali pořadatelé, a to staročeské a zabijačkové speciality v Pernštejnské hospodě. Workshopy a projížďky mašinkou jsou pak lákadlem pro děti, zkrátka slavnosti budou i letos pro celou rodinu. Podzimní městské slavnosti proběhnou v Pardubicích od 11. do 14. října 2018.
Slavnosti PardubiceZačátek podzimu si Pardubice okoření výjimečně pestrým a bohatým koktejlem akcí. Slavnosti města Pardubic začnou ve čtvrtek 11. října odpoledne jako tradičně spanilou jízdou kočárů, která bude i letos končit na Pernštýnském náměstí. V jednom z kočárů přijede "první československý prezident Tomáš G. Masaryk s manželkou"! Vzácnou návštěvu na náměstí přivítá římskokatolický kněz a lanškrounský děkan  Zbigniew Czendlik, který zde bude mít svou talk show Postel hospoda kostel. Na pódiu jej vystřídá pop gospelová kapela Good work a čtvrteční večer uzavře promítání prvního dílu dokumentu České století.
 

Pátek a sobota ve znamení 100 výročí republiky

Pardubice první republikaDobovou atmosférou bude žít třída Míru po celé sobotní odpoledne díky spolupráci s Klubem vojenské historie. Budou se zde procházet krásné dámy v dobových oděvech a pánové v oblečení četnictva - proběhne módní přehlídka “100 let módy“ v podání Pin up Vintage Studia, těšte se také na závody elegance historických bicyklů, dobovou trafiku u Zelené brány a v případě dobrého počasí na přelet historického letounu nad hlavní tepnou města. Na historickém náměstí se vystřídá řada hudebníků, tanečníků, akrobatů nebo cvičenců z řad Sokola.

Ujít si nenechte skvělé přednášky o Pardubicích po roce 1918, lákadlem bude povídání s historikem Michalem Dlouhým, který je autorem oblíbených Četnických humoresek. Ve čtvrtek, pátek i sobotu večer se bud promítat již zmiňovaný dokument České století na pardubické náměstí.

Pátek a sobota budou patřit dětem – na třídě Míru Pardubicemohou malovat na obřím malířském plátnu i tančit jihoamerické tance nebo zpívat či vyrábět lampiony na workshopech. Mohou si také projet okolo zámku a po třídě Míru vláčkem.

Celé tři dny bude na Pernštýnském náměstí připravena Pernštejnská hospoda se staročeskými specialitami. Organizátoři slavností se rozhodli dobový program vyladit i po gastronomické stránce – k chuti jistě přijdou bramboráčky na sádle, kyselo, bramboračka či kynuté buchty s povidly ze staročeské kuchyně stejně jako jitrnice, prejty, tlačenky či guláše za zabijačky. Do dávných časů jsou laděny i prodejní stánky na tržišti a Pardubice před sto lety připomene také swingová hudba a slušivé modely, které nosila Adina Mandlová či Nataša Gollová.
Zámek Pardubice - perla města perníku

Zámek Pardubice - perla města perníku

V zámku je umístěno Východočeské muzeum se stálou expozicí zbraní, pohlednic a rozsáhlou sbírkou českého skla. Za prohlídku určitě stojí raně renesanční sály s unikátními nástěnnými malbami. Dodnes se dochovalo původní opevnění s dělovými rondely.

Železniční muzeum v Rosicích nad Labem

Železniční muzeum v Rosicích nad Labem

V budově bývalé vodárny v železniční stanici Pardubice – Rosice nad Labem najdete expozici, která se věnuje historii železniční i městské dopravy v pardubickém regionu.

Velká pardubická 2019

Velká pardubická 2019

Velká pardubická je společenská a sportovní událost s nejdelší tradicí u nás, má svá specifika i kouzlo. Koně musí překonat celkem 31 překážek, z nichž nejznámější je Taxisův příkop – jeden z nejtěžších skoků na světě.

Podzimní Městské slavnosti Pardubice - Město žije kulturou

Podzimní Městské slavnosti Pardubice - Město žije kulturou

Druhá část podzimních Městských slavností „Město žije kulturou“, konaná před Velkou pardubickou, zahrnuje tradiční festivalový program - koncerty, Dny medu, sraz historických vozidel, lampionový průvod, ohňostroj na Labi a další.