Úvod > Aktuality > Památník písemnictví na Moravě můžete navštívit po celý rok

Památník písemnictví na Moravě můžete navštívit po celý rok

Vydáno 12. října 2018 Kultura
V prostorách benediktinského kláštera v Rajhradě sídlí Památník písemnictví na Moravě, pobočka Muzea Brněnska. Návštěvníkům nabízí vedle prohlídky cenného barokního areálu expozice a krátkodobé výstavy čerpající z bohatých moravských literárních tradic. Lze se zde setkat s oživenou staroslověnštinou i se středověkými rukopisy benediktinské klášterní knihovny. Otevřeno je celoročně od úterý do neděle.
RajhradV prostorách benediktinského kláštera v Rajhradě byl po rozsáhlých stavebních úpravách v roce 2005 otevřen Památník písemnictví na Moravě. Jeho klenotem je především restaurovaná historická knihovna, kde je vystaveno 7 500 z celkového počtu 65 000 svazků. Rajhrad byl odedávna proslulým střediskem vzdělanosti; z klášterní obrazárny například pocházejí gotické pašijové obrazy Mistra rajhradského oltáře, uchovávané v galeriích v Praze a Brně.

V rajhradské knihovně byly v minulosti soustředěny iluminované rukopisy královny Rejčky a další vzácné prvotisky. Stálá expozice představuje moravské písemnictví v průběhu minulých deseti století, k vidění je i část klášterních prostor – kostel, kapitulní síň a křížová chodba. Ke klášteru vede mezinárodní cyklotrasa Brno – Vídeň, pobyt v areálu návštěvníkům zpříjemní restaurace Klášterní taverna. Památník písemnictví je otevřen celoročně, od října do dubna denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin. Vstupné je 70 korun.
 

Vlajky vlajte! Státní symboly včera a dnes

vlajka ČRVážně i nevážně o podstatě, formách a symbolech české a československé státnosti, to je téma letošní podzimní výstavy připravené na oslavu 100. výročí vzniku republiky. Výstava přinese od 24. října 2018 do 10. března 2019 podněty k zamyšlení nad mnohdy problematickým vztahem spoluobčanů k oficiálním státním symbolům své vlasti. Vedle zachycení vývoje a proměn, včetně problematiky symbolů zemských a moravských, dostane prostor také současné umění, inspirované československou státní vlajkou.
Klášter v Rajhradě u Brna

Klášter v Rajhradě u Brna

Klášter v Rajhradě u Brna patří mezi nejstarší a nejznámější kláštery na Moravě. Klášter sloužil odedávna jako centrum kultury a vzdělanosti. Dnes zde můžete navštívit opatský chrám sv. Petra a Pavla a Památník písemnictví na Moravě s historickou knihovnou.

Památník písemnictví na Moravě

Památník písemnictví na Moravě

Památník nabízí stálou expozici zahrnující nejvýznačnější osobnosti literatury na Moravě od 9. do 20. století, temporární výstavy a prohlídku interiéru restaurované historické benediktinské knihovny s osmnácti tisíci knihami. Celkem čítá fond knihovny na 65 000 svazků.