Úvod > Aktuality > Otevřené dveře vládních vil: kde můžete přespat a kam se vydat na výstavu nebo na prohlídku?

Otevřené dveře vládních vil: kde můžete přespat a kam se vydat na výstavu nebo na prohlídku?

Vydáno 14. dubna 2018 Památky
Sto let Československa láká k objevování dosud nepoznaného, třeba vládních vil. Do rezidencí šéfů Sněmovny, Senátu anebo k prezidentovi vás na návštěvu pozvat nemůžeme, ale jiné vládní vily mají dveře dokořán. Vypravte se s portálem Kudy z nudy třeba do pražské Kramářovy vily, Vládní vily v Luhačovicích a vládní vily v Brně.
Co byste řekli třeba nahlédnutí do Kramářovy vily, která slouží jako rezidence předsedy vlády České republiky a setkávají se v ní významné osobnosti české i světové politické scény? Novobarokní vila se secesními prvky, kterou si na baště sv. Máří Magdalény nechali postavit první předseda vlády samostatného Československa Karel Kramář a jeho manželka Naděžda, je nepřehlédnutelnou dominantou Letenských sadů v Praze. Otevřeno je od dubna do října každou sobotu od 9 do 16 hodin s výjimkou 7. července a 27. října. Kromě pravidelných sobot bude Kramářova vila otevřena také v neděli 20. května v rámci festivalu Open House a ve státních svátcích, tedy v pátek 6. července, v neděli 28. října a v sobotu 17. listopadu.
 

Vládní vila v Luhačovicích: návrat do secese

Okrasná zahrada s vlastním parkovištěm, poloha na okraji lázeňského parku s dobrou dostupností do centra lázní Luhačovice a jen pár kroků k Jurkovičovu domu a vile Jestřabí, to je Vládní vila. Dnešní hotel s individuálním přístupem pro náročnější klienty tu stojí už více než 110 let.

Vila vznikla po roce 1906 jako letní sídlo c.k. stavebního rady Aloise O. Samohrda (1865–1917), proto se jí říkalo vila Samohrd. Na první pohled vás dodnes upoutají překrásné fresky malíře Ládi Nováka, který podle návrhů Mikoláše Alše vymaloval i dům U Rotta, dnešní hotel Rott, na Malém náměstí v Praze. Později sloužila jako reprezentační letní sídlo rodiny Josefa Andera, sběratele, mecenáše umění, podporovatele tenisu a fotbalu, a rovněž majitele firmy ASO – Ander a syn. Za první republiky firma vlastnila několik desítek obchodních domů po celém světě, například v Praze, Olomouci, Ostravě, Vídni i v peruánské Limě. Po znárodnění se obchody přejmenovaly na PRIOR, Anderovi ve vile bydleli až do roku 1984.

Ve Vládní vilu se objekt změnil po rozsáhlé rekonstrukci. Šlechtu Rakousko-uherské monarchie, kterou tu hostil svobodný zednář Alois Samohrd, vystřídaly stranické delegace a po sametové revoluci například Václav Klaus s manželkou Livií, Thomas George Baťa, dědic rodinného impéria, režisér Juraj Jakubisko a další známé osobnosti. Dnes se tu můžete ubytovat i vy, protože Vládní vila se proměnila v boutique hotel s rodinnou atmosférou. Při pobytu si můžete užít kombinaci secesních interiérů s moderním komfortem i bezprostřední blízkost lázeňského parku, kolonády, Slunečních lázní a dalších originálních staveb architekta Dušana Jurkoviče.
 

Vládní vila / Vila Stiassni v Brně

Když se v Brně zeptáte na Vládní vilu, každý ví, že máte na mysli Vilu Stiassni v Pisárkách. Ke svému zvláštnímu jménu přišla podobně jako vila Tugendhat, dokonce vznikla ve stejné době: pro svou rodinu ji nechal postavit Alfred Stiassni, významný podnikatel v textilním průmyslu a majitel továrny na vlněné zboží na Přízové ulici. Projekt svěřil tehdy velmi populárními brněnskému architektovi Ernstu Wiesnerovi, stavělo se v letech 1927–1929.

Dům obklopený rozlehlou zahradou v rezidenční vilové čtvrti rodina užívala jen deset let, v roce 1938 emigrovala a dožila v americkém Hollywoodu. Až do devadesátých let pak dům sloužil pro ubytování státních návštěv; nocovali tu například prezident Edvard Beneš, Nikita Chruščov či Fidel Castro. Od roku 2014 je vila Stiassni přístupná veřejnosti jako klasický památkový objekt; kromě interiérů si můžete prohlédnout i zahradu a výstavy. Jedna z nich, celoroční, je věnovaná právě slavným návštěvníkům, druhá mapuje osudy Kláry Beckové – Loosové, manželky architekta Adolfa Loose.
 
Českoslovenští státníci ve vile Stiassni

Českoslovenští státníci ve vile Stiassni

Výstava mapující významné státní návštěvy, které nocovaly ve vládní vile, dnes označované jako Vila Stiassni. Výstava s dalším programem přiblíží medailony významných politických činitelů, ale také představí vilu jako honosný, reprezentativní prostor vždy připravený hostit vysoce postavené politiky.

Boutique hotel Vládní vila v Luhačovicích

Boutique hotel Vládní vila v Luhačovicích

V současné době slouží vila jako atraktivní boutique hotel s rodinnou atmosférou a individuálním přístupem pro náročnou klientelu.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Kramářova vila v Praze

Kramářova vila v Praze

Sídlo vysokých státních představitelů tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu a je považováno za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.