Úvod > Aktuality > Oslavte letošní masopust na Dlaskově statku

Oslavte letošní masopust na Dlaskově statku

Vydáno 20. února 2019 Zážitky
Dlaskův statek v Dolánkách se připravuje na tradiční Masopust, který se zde odehraje v sobotu 23. února. Milovníci starých obyčejů si budou moci prohlédnout všechny tradiční masky - slaměné, nevěstu, ženicha, šašky, medvěda s medvědářem, charpu a mnohé další.
masopust Dlaskův statekMasopustní obchůzka na Dlaskově statku letos proběhne v podání folklórního souboru Horačky a hudebníků z kapely Mackie Messer Šraml Band.

Z masopustních trasičních zvyků nebude chybět žádost Laufra o převzetí vlády – předání klíčů starostou města. Jednotlivé maškary budou představeny a průvodci vám také vysvětlí jejich smysl a funkce.

Masopust patřil do přechodného období mezi zimou a jarem. Začínal po svátku Tří králů a každý rok byl různě dlouhý, od jednoho do dvou měsíců. Trval do „Popelce“ – Popeleční středy, která zahajuje čtyřicetidenní předvelikonoční půst. Protože datum Velikonoc je pohyblivé, je pohyblivé i datum Popeleční středy.

Svátek Masopustu je doložený již ve 13. století.  Slavil se od středověku jak v nejchudších vrstvách, tak na panských dvorech, na vesnicích i ve městech. Byl to čas zabíjaček, vepřových hodů, nejrůznějších vesnických zábav a bálů, čas nevázané veselosti.

Konalo se i mnoho svateb, protože v komorách byl dostatek zásob masa na pořádnou svatební hostinu a na výslužku pro celou vesnici. Přípravou na Masopust byl Tučný čtvrtek před masopustní nedělí, spojený s hodováním. Konzumace vepřového s knedlíkem a zelím měla lidem zajistit sílu a zdraví v následujícím období.  Nouze nebyla ani o sádlo, proto hospodyně zadělaly na koblihy, šišky a boží milosti, kterých pak smažily plné mísy. Následující dny byly spojeny s tancovačkami a lidovými zábavami, které končily průvodem maškar o masopustním úterý. Průvod vedl Laufr, za ním pak s muzikou šel Medvěd s Medvědářem, Slaměný, Bába s Dědkem, Žid, Turek, Cikánka, Klibna a další a další. Hospodyně hostily průvod pivem, koblihami a koláči a také do velkého talíře přispívali na muziku. Někde si účastníci průvodu vybrali výslužku sami – pečeni z trouby, uzené z komína apod. Obchůzka vesnicí trvala často až do večera a potom se celý průvod odebral do hospody. Část vybraných peněz se dala na muziku, část sloužila na pohoštění děvčat. Tančilo se do půlnoci, kdy muselo vše utichnout, a za všeobecného žalu se Masopust pochoval.
Dlaskův statek u Turnova

Dlaskův statek u Turnova

Typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtypičtějších příkladů roubené architektury českého venkova.

Jizera – řeka mnoha tváří

Jizera – řeka mnoha tváří

Jizera je řekou mnoha tváří. Patří k našim velkým řekám horského charakteru a je oblíbena vodáky sjíždějícími obtížnější toky. Na horním toku dosahuje extrémní nesjízdné obtížnosti WW VI, která je pro běžné turistické vodáky smrtelně nebezpečná.