Úvod > Aktuality > Opravdový odpočinek: dovolená bez internetu, televize, elektřiny (a občas i bez dětí)

Opravdový odpočinek: dovolená bez internetu, televize, elektřiny (a občas i bez dětí)

Vydáno 25. března 2018 Ubytování
O opravdovém odpočinku se často mluví při plánování volného času či dovolené. Máte ale odvahu vzít to skutečně od podlahy a jet tam, kde záměrně není signál pro mobily nebo kde ve vybavení pokoje chybí televize? A byla by pro vás taková dovolená opravdu odpočinková?
Pokud vás už jen z představy několika dnů bez internetu a telefonu jímá děs a hrůza, dál raději nečtěte. Pro vás ostatní ale máme skvělou zprávu: taková místa existují a někde dokonce dotáhli odolávání svodům civilizace k takové dokonalosti, že se budete muset obejít i bez elektřiny.
 

Televize na vás počká doma

Ubytování bez televize, počítače nebo internetu nabízí usedlost Gerstein, dřevěný srub připomínající středověkou tvrz poblíž Havlíčkova Brodu. Majitelé tvrdí, že ve středověku se lidé bez těchto vymožeností také obešli a že možná i díky tomu měla rodina a vztahy větší váhu než dnes. Zdejší pobyt může pro někoho být úžasná romantika, pro jiného možnost vyzkoušet, jak se bydlí ve srubu a pro dalšího jen obyčejný únik z každodenního kolotoče a shonu. Každopádně je to skvělé místo pro záchranu rodinných vztahů, doplněné kouzelnou přírodou Vysočiny a nevšedními zážitky, třeba hraním deskových her, lukostřelbou nebo čokoládovou masáží.

Bez televize se obejdou i hosté Penzionu Bor v Kladském pomezí, který se řídí individuálním přístupem v duchu „go slow“. Místo toho si užijete dobré knihy, hudbu z gramofonu a když budete chtít vidět zajímavé filmy, můžete si vypůjčit notebook.
 

Bílá místa nedotčená operátory

Najít v dnešní přetechnizované době místa, kde jsou mobily k ničemu, je tak trochu rarita. Na portálu Kudy z nudy ale víme o místech, kde vás podřízení ani šéfové nezastihnou. Někde není signál prostě proto, že pokrytí mobilním signálem je slabé a kolísá, jinde jde o záměr. Třeba wellness hotel Ostrov uprostřed lesů a skal s nádherným výhledem na Ostrovské stěny a Ostrovský rybník sice je bez signálu mobilních operátorů, ale s okolním světem se spojíte přes pevné linky nebo přes WiFi.

Kousek od Babiččina údolí, České Skalice a zámku Ratibořice ve vesničce Mezilečí objevíte penzion Klídek. Slogan „Mezilečí nervy léčí“ napovídá, že signál pro mobilní telefony je tu nevalný a z nedostatku se tak snadno stala výhoda – alespoň pro ty, kteří opravdu chtějí odpočívat se vším všudy. Bez signálu se budete muset obejít také na farmě Drábův dvůr u Sedlece-Prčice
 

Zvládnete to bez elektřiny?

Dokážete se obejít bez moderních vymožeností? Pronajměte si klasickou horskou chalupu bez elektřiny, s kamny na dřevo a suchým záchodem, bez teplé vody, ale zato s křišťálovou vodou ze studánky. Kde? Na polosamotě jménem Mariánskohorské boudy, tři kilometry od Josefova Dolu v Jizerských horách, kousek od protržené přehrady.

Elektřinu nenajdete ani v originálních dřevěných chatičkách na Dobčických rybníčcích; některé plují na vodní hladině, jiné se vznáší nad zemí v korunách stromů. Svítit si budete solárními lampami a lucerničkami, k vytápění a ohřevu vody v bojleru slouží kamna s varnou plochou, užitková voda do sprchy se čerpá ruční pumpou uvnitř chatičky přímo z rybníků. Podobně na tom jsou oblíbené treehouse, domy na stromech. Neslouží k dlouhodobému ubytování, pobyt v nich má být zážitkem, který vám nabídne co nejbližší kontakt s přírodou. V Sojčím hnízdě, které vyrostlo tři metry nad zemí v lesích u Babího lomu za Brnem, proto nenajdete WiFi ani jakýkoliv elektrospotřebič; světlo poskytnou baterky, čelovky a lucerničky na čajové svíčky.
 

Hotely, kde neubytují děti

Podobně jako existují místa „baby friendly“, tedy přátelská k rodinám s dětmi, jsou i zařízení „adults only“, kde nabízejí pouze ubytování bez dětí. Přání hostů, kteří jezdí hlavně odpočívat, načerpat energii a užít si klidu na samotě, vyslyšeli například v hotelu Premier v Janově nad Nisou nebo v Martinském mlýně u Trhových Svinů. Stejné pravidlo, ovšem pouze pro děti do 15 let, dodržují v Parkhotelu ŠumavaKašperských Horách, a v penzionu Kyjovská terasaČeském Švýcarsku, kde od dubna do září ubytovávají pouze děti starší než deset let. Ve všech uvedených zařízeních vám ale ochotně a rádi doporučí jiné hotely v okolí, perfektně vybavené pro rodinné pobyty.
 
Středověká tvrz Gerstein

Středověká tvrz Gerstein

Usedlost Gerstein s dalekým výhledem na malebnou krajinu Vysočiny nabízí netradiční ubytování ve srubu postaveném ze 120 let starého smrkového dřeva ve stylu středověké tvrze. Gerstein najdete v blízkosti osady Zálesí nedaleko Havlíčkova Brodu.

Stromový dům Chotýšany - Tree house v Resortu Green Valley

Stromový dům Chotýšany - Tree house v Resortu Green Valley

Neobvyklé ubytování v korunách stromů, které přináší nový zážitek, poznání a vnímání v symbióze s přírodou.

Tree House Sojčí hnízdo

Tree House Sojčí hnízdo

Vyhlídkový posed se nachází na douglasce tisolisté. Dostal jméno kvůli svému tvaru a hojnému výskytu sojky. Svým umístěním uprostřed lesa je předurčen ke skutečnému kontaktu s přírodou.

Ubytování v korunách stromů v Safari Dvůr Králové

Ubytování v korunách stromů v Safari Dvůr Králové

Chtěli byste zkusit, jaké to je strávit noc na africkém safari? Snídat na terase umístěné přímo nad výběhem žiraf, zeber a pakoňů? Ve dvorské zoo to není žádný problém - můžete si zde objednat pobyt v nových luxusních stanech v "korunách stromů".

Penzion Za Mlýnem ve Slupi – vyzkoušejte spaní na peci

Penzion Za Mlýnem ve Slupi – vyzkoušejte spaní na peci

Penzion Za Mlýnem ve Slupi nabízí ubytování a rekreaci pro ty, kteří mají rádi klid venkova, kontakt se zvířaty, rodinnou atmosféru, dobré pivo, místní produkty skvělá místní vína. Ke spánku se zde můžete uložit v dobových světnicích nebo přímo na starodávné peci.

Martinský mlýn - stylový penzion i pivní a bylinková mlýnská lazebna

Martinský mlýn - stylový penzion i pivní a bylinková mlýnská lazebna

Hledáte-li ubytování v Novohradských horách, v lokalitě Trhové Sviny nebo Nové Hrady, může pro vás být ubytování v Martinském mlýně to správné řešení. Martinský mlýn v jižních Čechách vám nabídne stylové pivní či bylinkové lázničky, kde můžete relaxovat a nadýchnout atmosféru dávných časů.

Pension a hostinec Kyjovská terasa v Českém Švýcarsku

Pension a hostinec Kyjovská terasa v Českém Švýcarsku

Pension v Českém Švýcarskj byl postaven v roce 1859 jako zemědělská usedlost. Později byl přebudován na rekreační středisko a pomalu chátral. V současné době je po celkové citlivé rekonstrukci.

Dobčické rybníčky - originální ubytování v dřevěných chatičkách

Dobčické rybníčky - originální ubytování v dřevěných chatičkách

Originální „glamping“ ubytování v dřevěných chatičkách situovaných na vodní hladině a ve stromech vám nabídnou nevšední zážitek. Chatičky na vodní hladině jsou postaveny na dubových pilotách, obklopeny vodou, s prostorným molem a haltýřem pro vaše rybářské úlovky.