Úvod > Aktuality > Olomouc láká na letní večery s barokní operou

Olomouc láká na letní večery s barokní operou

Vydáno 9. července 2018 Kultura
Nechte se okouzlit barokními áriemi i romantickou atmosférou letní Olomouce. Od 8. do 29. července rozeznívají atrium jezuitského konviktu Olomoucké barokní slavnosti, na které vás zve portál Kudy z nudy.
Barokní slavnostiOlomouc se již pošesté zcela převlékla do barokního hávu. V rámci festivalu zazní díla slavných skladatelů (Monteverdi, Vivaldi, Mozart), ale i díla neprávem pozapomenutých barokních mistrů, jejichž opery uslyšíte a uvidíte v novodobých světových premiérách (Caldara, Míča). Pravidelnou součástí festivalu je uvádění takzvaných neobarokních oper vzniklých na dobová libreta zhudebněná současnými autory (Hanzlík, Zouhar). Všechna představení se odehrávají v unikátní replice barokního divadla umístěné v atriu bývalého jezuitského konviktu za doprovodu barokního orchestru a v podání speciálně školených pěvců.

Festival se koná od 8. do 29. července, denně od 19:00 hodin. Návštěvníci jsou uvítání již od 18:30 welcomedrinkem, o přestávce je možnost občerstvení, prohlídky prostor jezuitského konviktu a speciálně instalované výstavy.
 

Mimořádné novodobé i světové premiéry

olomoucký barokní festivalNejvětší pozornost na sebe poutá uvedení světové novodobé premiéry opery Antonia Caldary L´Amor non ha legge psanou pro moravského aristokrata a patriota Johanna Adama Questenberga. Premiéra tohoto díla se konala na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou před 290 lety. Autograf partitury opery se unikátně dochoval ve vídeňské sbírce Archiv der Gesellschaft der Musikfreunde. V novodobé premiéře zazní dvě kratší serenaty českého skladatele Františka Antonína Míči. Ve světové premiéře zazní neobarokní opera L´Arianna Tomáše Hanzlíka a Víta Zouhara na námět jediného dochovaného Monteverdiho hudebního úryvku a dobových pramenů roztroušených po celé Evropě.
 

Unikátní replika barokního divadla a opulentní kostýmy

barokní slavnosti olomoucPředstavení jsou realizovaná na replice barokního divadla v prostoru arkádového atria bývalého jezuitského konviktu krytého skleněnou střechou. Jedná se o světově unikátní repliku nazvanou Theatrum Schrattenbach na počest olomouckého biskupa Wolfganga Hanibala Schrattenbacha. Rozebiratelná replika divadla kombinuje zadní prospekt a boční kulisy za účelem dosažení perspektivy při zkráceném prostoru.

Specialitou barokních oper i festivalových představení jsou opulentní kostýmy, kterých bude pro letošní ročník vyrobeno téměř 40. Představení Krása střídá nádheru je činoherní novinkou v jinak čistě operním programu a jako jediné se uskuteční v alternativním prostoru Divadla Šantovka. Představení zpívaná v italském jazyce jsou titulkována projekcí.
 

Profesionální barokní orchestr a vynikající pěvci

Olomoucké barokní slavnostiOrchestr využívá důsledně historických hudebních nástrojů, ve vokální složce se uplatňují speciálně školení pěvci. Specialitou barokních oper jsou mužské postavy zpívající ve vysokých ženských polohách. Mezi řadou vynikajících zpěváků se objeví například sopranisté Leandro Lafont, Filip Dámec, sopranistky Dora Rubart-Pavlíková, Kristýna Vylíčilová, Markéta Israel-Večeřová, Hana Holodňáková, altisté Jan Mikušek, Martin Ptáček, Bedřich Lévi, tenorista Ondřej Holub, basista Jaromír Nosek a celá řada dalších.

Doprovodným programem festivalu je výstava Koně v piškotech, slavnosti na dvoře krále Leopolda I., instalovaná v impozantních dlouhých chodbách konviktu. O přestávce si návštěvník může dále prohlédnout Kapli Božího Těla, jeden z nejkrásnějších barokních sakrálních prostor Olomouce. V atriu Vlastivědného muzea bezprostředně sousedícího s Konviktem funguje pro návštěvníky opět bar s občerstvením. Po skončení představení mohou zájemci navštívit kostel sv. Michala s výstupem na věž a Sarkenderovu kapli, obojí s výkladem.

Lístky na festival je možné pořídit v UPointu na Horním náměstí.
Divadlo na Šantovce v Olomouci

Divadlo na Šantovce v Olomouci

Divadlo na Šantovce – to je zbrusu nové divadlo v Galerii Šantovka. Každý měsíc nabídne divákům pestrý kulturní program pro dospělé i pro rodiny s dětmi. Návštěvníci se mohou těšit na zájezdová divadelní představení, ve kterých vystoupí známé tváře z televize i ze slavných pražských divadel.

Jezuitský konvikt v Olomouci - sídlo Uměleckého centra Univerzity Palackého

Jezuitský konvikt v Olomouci - sídlo Uměleckého centra Univerzity Palackého

Barokní budova bývalého jezuitského konviktu je jednou z nejstarších součástí olomoucké univerzity. Po její náročné a velkorysé rekonstrukci získala Univerzita Palackého prostorný historický komplex s mnoha originálními prostorami.

Kaple sv. Jana Sarkandra v Olomouci

Kaple sv. Jana Sarkandra v Olomouci

Na místě, kde se dnes kaple nachází, byla v dávných dobách městská věznice. Roku 1620 zde byl kvůli spojitosti s vpádem vojsk polského krále vyslýchán a mučen katolický kněz Jan Sarkander. Ten však zpovědní tajemství nevyzradil, a proto byl roku 1995 prohlášen papežem za svatého.

Olomoucké barokní slavnosti (3)

Olomoucké barokní slavnosti

Olomoucké barokní slavnosti nabízí každý červencový podvečer barokní hudební divadlo v barokních kulisách bývalého jezuitského konviktu. představujeme jedinečný zážitek všemi smysly.

Další aktuality

7.2.
2019
Prohlédněte si expozici čarodějnických procesů v Jeseníku

Prohlédněte si expozici čarodějnických procesů v Jeseníku

Střední Morava a Jeseníky | Kultura
10.1.
2014
Prohlédněte si novou expozici Muzea moderního umění v Olomouci

Prohlédněte si novou expozici Muzea moderního umění v Olomouci

Střední Morava a Jeseníky | Kultura
10.12.
2018
Tip na adventní výlet: Hanácký skanzen v obci Příkazy

Tip na adventní výlet: Hanácký skanzen v obci Příkazy

Střední Morava a Jeseníky | Kultura
15.11.
2018
Blues Alive 2018 opět rozezní Šumperk

Blues Alive 2018 opět rozezní Šumperk

Střední Morava a Jeseníky | Kultura