Úvod > Aktuality > O víkendu v Praze ožije historický motorový vůz i starobylé tramvaje
Památky

O víkendu v Praze ožije historický motorový vůz i starobylé tramvaje

  • Vydáno25. května 2017
Národní technické muzeum připravilo pro milovníky historické dopravy, v rámci projektu Ringhofferův rok, sobotní jízdy historickým motorovým vozem M 124.001 Komarek a několik jízd historických tramvají. V neděli pak bude možné unikátní vůz Komárek navštívit na Masarykově nádraží.
Národní technické muzeum spolu s Historickým ústavem Akademie věd České republiky, Dopravním podnikem hl. m. Prahy a Českými drahami slaví 200. výročí narození Františka Ringhoffera II., jenž byl členem významné pražské rodiny spoluutvářející dějiny Prahy, českých zemí, habsburské monarchie a Československa téměř 174 let. Podnik Ringhoffer byl významně spojen s pražským Smíchovem, kde byla roku 1852 založena továrna na výrobu železničních vozů a později tramvají. Ringhofferovy závody existují i dnes a na mnoha místech Česka jsou památky a stopy tohoto koncernu.
 

Jízdy a výstava parního motorového vozu Komarek z roku 1903

KomarekVeřejné jízdy parního motorového vozu M 124.001 Komarek z roku 1903 uspořádá v sobotu 27. května Národní technické muzeum. Vůz pojede několikrát po trase z Masarykova nádraží přes Negrelliho viadukt do nádraží Praha-Bubny a zpět, přičemž kapacita vozu je dvaatřicet míst. Zájemci mohou využít předprodeje jízdenek v pokladně Národního technického muzea. Jízdné stojí pro dospělé 110 korun a pro děti 70 Kč.
 
Vedle sobotních jízd Prahou je na neděli 28. května od 9 do 17 hodin připravena "výstava" – vůz bude k vidění jako statický exponát spolu s dalšími vozidly Ringhoffer v areálu bývalého depa Masarykovo nádraží.
 

Komentované procházky Smíchovem a jízdy historických tramvají

tramvajKdysi slavná továrna byla již zbourána, přesto se na dnešním Smíchově nachází mnoho zapomenutých památek, které rodinu Ringhofferů připomínají. Jejich objevování budou dne 27. května 2017 věnovány dvě komentované procházky po Smíchově (začátek 10:00 a 14:00, sraz před kostelem sv. Václava na Smíchově, vstup zdarma).

Ve spolupráci s Dopravním podnikem Hlavního města Prahy připomene dne 27. května 2017 výrobu vozidel městských drah několik jízd historických tramvají na trati Smíchovské nádraží-Anděl-Kotlářka. Ze Smíchovského nádraží pojedou tramvaje v 10, 11, 12, 13, 14 a 15 hodin na Kotlářku, z opačného směru (tedy z Kotlářky na Smíchovské nádraží) vyrazí v 10:23, 11:23, 12:23, 13:23 a 14:23 hodin.
 

Expozice ve Střešovicích i na Letné

O víkendu 27. a 28. května 2017 je také samozřejmě možné navštívit stálou expozici Muzea městské hromadné dopravy v Praze ve Střešovicích a Národního technického muzea na Letné, které tradičně zpřístupňují řadu výrobků kdysi slavného podniku Ringhofferů.
Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží v Praze

Masarykovo nádraží je jedno z posledních neprůjezdných pražských železničních nádraží. Jeho historie sahá až do poloviny 19. století, nádražní objekty jsou architektonickým unikátem a ačkoliv se uvažovalo o jeho zrušení, dnes slouží k přepravě na významných železničních tratích v České republice.

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

V tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě ČR. Jsou v ní představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů – modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek a plánků.

Nostalgická tramvajová linka č. 41

Nostalgická tramvajová linka č. 41

Jízda historickou linkou 41. Ze střešovické vozovny vyjíždějí o víkendech od dubna do října historické soupravy tramvají na svou pravidelnou trať centrem Prahy na nostalgické lince 41.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Další aktuality

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura