Úvod > Aktuality > Novinky Židovského muzea v Praze pro letošní rok
Památky

Novinky Židovského muzea v Praze pro letošní rok

  • Vydáno9. března 2011
Židovské muzeum v Praze připravilo letos řadu rozmanitých akcí – od výstav přes koncerty a filmové projekce ke vzdělávacím programům a přednáškám. Mimo jiné svým návštěvníkům nabízí také řadu bonusů a slev do stálých expozic. V letošním roce se Židovské muzeum v Praze navíc rozhodlo soustředit svoji pozornost na vztahy mezi kulturou židovské diaspory a Izraele.
Od 1. dubna 2011 nabízí Židovské muzeum kromě již zavedeného rodinného a skupinového vstupného sedmidenní platnost vstupenky pro svůj prohlídkový okruh. Cílem je usnadnit a zpříjemnit návštěvu zejména rodinám s dětmi, aby si mohly návštěvu všech objektů časově rozdělit do sedmi otevíracích dní (vstupenku je tedy možné využít např. od neděle do neděle). Sedmidenní vstupenku však nelze použít k opakovanému vstupu do stejného objektu.

Ušetříte také pokud vlastníte kartu České spořitelny, Pražské plynárenské nebo Opencard, kterou můžete využít k zakoupení výrazně zlevněné vstupenky: plné vstupné 120 Kč, snížené 80 Kč a rodinné vstupné (max. 2 dospělí a 4 děti) 320 Kč. Stále lze také navštívit židovské město v neděli a o státních svátcích, kde je vstupné sníženo na 65 Kč a 35 Kč v rámci programů Židovského muzea a Židovské obce v Praze k výchově proti antisemitismu v ČR. Jde o komentovanou prohlídku, která začíná vždy ve 14 hodin. Pro veřejnost jsou dále s podporou Nadačního fondu obětem holocaustu připraveny každý měsíc Nedělní dílny pro děti a rodiče, v jejichž rámci se děti i dospělí mohou seznámit s židovskou kulturou – s židovskými svátky, zvyky, památkami a navštívit vybranou expozici Židovského muzea. Vstupné 50 Kč.
 
V rámci vztahů s Izraelem přichystalo muzeum programový blok, v němž pod názvem Izraelská sezóna v Židovském muzeu v Praze představí různé aspekty současné izraelské kultury z oblasti filmu, vizuálního umění a hudby. Prvním projektem, který se letos uskuteční v muzejní Galerii Roberta Guttmanna, je výstava Barokní synagogy v českých zemích. Od září do listopadu bude v galerii probíhat výstava fotografií Karla Cudlína s názvem Stříbrný příliv z cyklu Židovská přítomnost v současném umění. Posledním letošním počinem bude projekt mladé izraelské umělkyně působící v oblasti vizuální komunikace Hagit Shimoni. Její instalaci s názvem Vizuální modlitba můžete zhlédnout od konce listopadu.

Ani letos nebude na kulturním programu muzea chybět Cinegoga – filmový cyklus, jehož jméno vzniklo spojením kina a synagogy. Židovské muzeum tak představuje klasické němé filmy s živou hudbou současných skladatelů a interpretů. Speciální projekce němých filmů s živou hudbou se odehrává v unikátním prostoru Španělské synagogy. Prostor této synagogy se také využívá ke koncertům. V průběhu Izraelské sezóny zde vystoupí polská skupina Kroke, jejichž hudba je směsí tradiční židovské muziky ovlivněné Balkánem, ozvuky orientální a indické hudby, ale i jazzu a world music. V říjnu zde uslyšíte Yasmin Levy, v současné době nejvýraznější a nejoriginálnější interpretku písní v jazyce ladino, která přijede do České republiky vůbec poprvé.

Židovské muzeum v Praze začalo připravovat svou zásadní proměnu muzea v moderní, otevřené a dynamické centrum židovské kultury ve střední Evropě. Součástí tohoto plánu je vybudování nových stálých expozic, jež budou zahrnovat více interaktivních prvků. Do roku 2016 by měly být postupně otevřeny nové dlouhodobé expozice ve všech pěti historických objektech muzea. Uvažuje se také o nové stálé expozici světově unikátních dětských kreseb z Terezína, která by měla kromě důstojného prostředí pro vlastní prezentaci poskytnout prostor pro pořádání výtvarných dílen, seminářů či vzdělávacích programů přímo mezi originálními kresbami. Jako první se po nezbytných přípravách otevře v prvním čtvrtletí roku 2013 nová expozice v Klausové synagoze, věnovaná tradicím a zvykům českých a moravských Židů. Proměnu všech stálých expozic pak na přelomu roku 2015 a 2016 zakončí úpravy v Pinkasově synagoze.
Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě

Židovské muzeum v Praze – největší muzeum svého druhu v Evropě

Muzeum pečuje o jednu z nejrozsáhlejších sbírek judaik na světě. Ta obsahuje na 40 000 sbírkových předmětů a 100 000 knih.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky