Úvod > Aktuality > Noc pod padajícími hvězdami: přenocujte na hradě!

Noc pod padajícími hvězdami: přenocujte na hradě!

Vydáno 11. srpna 2018 Životní styl
Nadcházející víkend předvedou své oslnivé hvězdné divadlo Perseidy, meteorický roj, který každoročně vrcholí kolem 12. srpna. Neexistuje lepší místo k jejich pozorování než vleže pod širákem, v romantických kulisách starých hradů. Kde se dá přenocovat bez rizika, že vás chytnou?
Na Perseidy nepotřebujete dalekohledy, jsou vidět pouhým okem a létají po celé obloze. Nejlepší proto je vypravit se někam do přírody a do míst, kde je tmavá obloha a v dosahu žádné město. Zkrátka na některý z hradů!
 

Noc na hradě pod hvězdami

Přespání a další služby už řadu let nabízí hrad Helfenburk u Bavorova: stačí zatelefonovat nebo napsat na některý z kontaktů na webových stránkách hradu, dohodnout se s jeho správkyní a pak můžete přenocovat přímo na nádvoří: na jednu noc a pod vlastním přístřeškem, za 100 Kč pro dospělého a 50 Kč pro dítě.

Podobně si to můžete zařídit i jinde, ale počítejte s tím, že na hradech se občas pořádají akce, které soukromý nocleh vylučují, právě proto je nezbytná domluva předem. Po dohodě se správou hradů můžete přespat například na Lukově a na Dívčím Kameni (služba je kompenzována prací na hradě či příspěvkem na tyto práce), vyzkoušet to můžete také na Lichnici anebo na hradě Orlík nad Humpolcem. Jednotlivci to tu budou mít asi trochu složitější, správa hradu ale nabízí možnost přespání pod širákem nebo ve vlastním stanu v hradním areálu dětským a mládežnickým oddílům a táborům.

Přenocovat můžete také na Horním hradě, a to dokonce pod střechou: ve dvou rozlehlých podkrovích a dokonce ve východním palácovém křídle.
 

Volně přístupné zříceniny

Pro noc pod širákem si můžete vybrat i některý z volně přístupných hradů, ovšem je třeba pamatovat na pár detailů. Třeba že není dobré vybrat si zříceninu poblíž vesnice, oblíbeného letoviska anebo na frekventované turistické značce, protože tam jen těžko bude mít soukromí a už brzy ráno mohou dorazit první výletníci. S ručením omezeným tak můžeme doporučit k noclehu zříceninu hradu Andělská hora u Karlových Varů, hrad Děvičky na Pálavě, Zvířetice u Bakova nad Jizerou anebo hrad Oheb nad Sečskou přehradou, vesměs místa s krásným výhledem, ale příliš blízko civilizace.
Dobrý a patrně nikým nerušený nocleh vás čeká třeba na hradech Libštejn, Krašov nebo Týřov nad Berounkou, na Zbořeném Kostelci nad Sázavou anebo na Novém Herštejně nad Kdyní. A pak samozřejmě na spoustě dalších zřícenin; určitě si na některou vzpomenete sami.  Počítejte s tím, že na hradech bývá jen výjimečně voda, takže si ji budete muset přinést s sebou. A naopak byste si měli odnést všechny odpadky; to je zkrátka slušnost.
 

Víte, že?

  • Perseidy se lidově nazývají Slzy svatého Vavřince, to podle světce, který má svátek 10. srpna. Právě v ten den byl roku 258 umučen a několik dní po jeho smrti prý začaly z nebe padat třpytivé slzy.
  • Jev známý jako padání hvězd způsobuje hoření meteorů, když se dostanou do atmosféry.
  • První Perseidy se začínají objevovat kolem 17. července, ale nejlepší doba k jejich pozorování přichází kolem 12. srpna, když se Země dostane do nejhustší části roje.
  • Jednotlivé částice jsou zpravidla menší než zrnko písku a za hodinu jich můžete vidět několik desítek; odhady se pohybují mezi 50 a 110 „padajícími hvězdami“ za hodinu.
  • Něco pro astronomy: Perseidy vznikly z komety 109P/Swift-Tuttle a nejstarší zprávy o jejich pozorování prý pocházejí z roku 36 z Číny. V Evropě je poprvé zaznamenali roku 811, ale teprve v roce 1762 holandský přírodovědec Pieter van Musschenbroeck přišel na to, že se vrací každý rok.
Hrad Litice nad Orlicí - ocitnete se tu ve středověku

Hrad Litice nad Orlicí - ocitnete se tu ve středověku

V půvabné krajině východních Čech, v místech, kde si proklestila dravá voda Divoké Orlice uprostřed rozlehlých lesů cestu v hlubokém zákrutu, se na vrcholku nevysokého pahorku vypíná hrad Litice.

Hrad Helfenburg - pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách

Hrad Helfenburg - pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách

Na hoře Malošíně vzdálené asi necelých pět kilometrů od městečka Bavorova, se vypínají rozsáhlé zbytky gotického hradu.

Zřícenina hradu Nový Hrádek v Podyjí

Zřícenina hradu Nový Hrádek v Podyjí

Zřícenina Státního hradu Nový Hrádek se nachází v nádherném prostředí Národního parku Podyjí, západně od Znojma. Původní vojenský význam hradu po třicetileté válce ustoupil. Počátkem 19. století byla jeho přední část upravena jako lovecký hrádek.

Hrad Lukov - romantické zříceniny kdysi slavného hradu

Hrad Lukov - romantické zříceniny kdysi slavného hradu

Hrad Lukov se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, asi 2 km nad obcí Lukov nedaleko Zlína. Svojí rozlohou se jedná o jeden z největších hradů na Moravě, dnes již rozsáhlou zříceninu gotického hradu se zachovalým pilířovým mostem a vstupní branou.

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Hrad a zámek Horní Hrad také řečený Hauenštejn je středověký strážní hrad nedaleko Stráže nad Ohří, rozšířený a upravený v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky.

Zřícenina hradu Hauberg u Kraslic

Zřícenina hradu Hauberg u Kraslic

Dnes už jenom nepatrné pozůstatky hradu Hausberg najdeme na vrchu Hradiště u západočeského města Kraslice.

Zřícenina hradu Drakov

Zřícenina hradu Drakov

Jedná se o zbytky zaniklého strážního hrádku z počátku 14. století. Fungoval i jako celní stanice, místem procházela obchodní stezka. Hrádek zanikl během husitského tažení v roce 1428.

Hrad Krašov - malebný výhled na řeku Berounku

Hrad Krašov - malebný výhled na řeku Berounku

Malebná zřícenina hradu Krašova stojí na skalnatém ostrohu nad levým břehem řeky Berounky jihovýchodně od Kralovic na Plzeňsku. Krašov je jedním z nejstarších šlechtických hradů u nás.

Dívčí Kámen - romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Dívčí Kámen - romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Monumentální romantická zřícenina rozprostřená na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy mezi městy České Budějovice a Český Krumlov.

Zřícenina hradu Lichnice

Zřícenina hradu Lichnice

Na ostrohu nad Třemošnicí byl v 2. pol. 13. století vybudován hrad Lichnice. Hrad je přístupný oficiálně od května do října, ale kolem brány se dá projít po cestičce vždy a hrad tak navštívit kdykoli.

Zřícenina hradu Kynšperk u Krupky

Zřícenina hradu Kynšperk u Krupky

Poměrně rozsáhlé zříceniny hradu Kyšperka naleznete nedaleko města Krupky. Dochovalo se zde několik místností, hradby a část velké věže. Hrad je skvělé romantické místo pro přespání pod širákem.

Naučná stezka Umíř s bivakovacím místem

Naučná stezka Umíř s bivakovacím místem

Milovníci přírody a opuštěných míst s tajemnou atmosférou mohou vyrazit na originální naučnou stezku v přírodním parku Manětínská hornatina. V zaniklé osadě Umíř na hranici Plzeňského a Karlovarského kraje bylo vybudováno i bivakovací místo, kde mohou strávit noc až tři lidé.

Tábořiště Vochtánka Potštejn

Tábořiště Vochtánka Potštejn

Letní tábořiště Vochtánka se nachází nedaleko krásné zříceniny hradu Potštejn v malebném Anenském údolí, kterým protéká Divoká Orlice. K dispozici jsou čtyři chatky; možnost táboření (i karavany) a restaurace. Celou sezónu se tu konají country a westernové akce.

Zřícenina zámku Chvatěruby

Zřícenina zámku Chvatěruby

Z hradu ve Chvatěrubech se dochovaly jen některé základní zdi na kterých byl stavěn nikdy nedokončený zámek. Hlavní jádro dnes tvoří obdélná renesanční palácová budova, která v úrovni sklepů obsahuje gotickou hradbu. Na palác pak navazují nedostavěná barokní zámecká křídla.

Zřícenina hradu Břecštejn

Zřícenina hradu Břecštejn

Břecštejn, nověji Břečtejn (též Bruštejn či Silberštejn) je hradní zřícenina asi 6 kilometrů západně od podkrkonošského města Trutnov.