Úvod > Aktuality > Nejznámější hradní strašidla: černé, bílé a modré paní

Nejznámější hradní strašidla: černé, bílé a modré paní

Vydáno 12. července 2018 Památky
Nejznámějším přízrakem našich hradů a zámků jsou bílé paní. Proti zařazení mezi strašidla by patrně měly námitky, ale co naplat, když jejich výskyt provází všelijaké zvukové a světelné efekty: šustění naškrobených sukní, skřípění starých dveří, klapot střevíců po dlažbě a světlo, mizející kdesi za rohem.
Ostatně někde to na strašidelných prohlídkách zažijete na vlastní kůži. Nejznámější z bílých přízraků je Bílá paní coby rodové strašidlo Vítkovců a Rožmberků. Jejím předobrazem byla buď Perchta z Rožmberka nebo Markéta z Hradce, a na hradech a zámcích v Jindřichově Hradci, Rožmberku, Třeboni, Telči a Českém Krumlově se zjevovala, pokud se měl někdo narodit či zemřít anebo se schylovalo k neštěstí. Její obrazy najdete téměř ve všech sídlech pánů z růže a byla tak slavná, že jí Alois Jirásek ve Starých pověstech českých dokonce věnoval celou kapitolu.
 

Bílá paní z Pernštejna

Zatímco totožnost rožmberského přízraku známe, o Bílé paní, o které vám budou vyprávět průvodci na hradě Pernštejn, se toho ví pramálo. Také ona střídá barvy rukavic a závojů; bílá zvěstuje radostné události, černá věští neštěstí. Když prý v roce 1631 u německého Tangermünde padl poslední Pernštejn Vratislav, zjevila se v noci na hradbách bez čepce, bědující a lomící rukama. Po vymření rodu se vytratila, ale vystřídalo ji jiné strašidlo: hradem po nocích bloudí neučesaná komorná Eliška. Ve své komůrce se prý jednou před zrcadlem česala a parádila tak dlouho, že zapomněla na mši. Prý se ozvala hromová rána, otevřela se podlaha a Eliška se za trest propadla do země.
 

Černé paní z Buchlova a odjinud

Na hrad Buchlov se od 26. do 28. července můžete vypravit i v noci, a to na tradiční noční prohlídky s černou paní. Hrané pověsti s doprovodným programem na nádvoří a ohňová show se točí kolem příběhu o zdejší lípě neviny a také kolem černé paní. Dáma oděná do černých šatů a s tváří zahalenou černým závojem se na Buchlově zjevuje odpradávna a její zjevení vždy věští smrt a neštěstí.

Černých paní je ale mnohem víc, než by leckdo tušil: například na zámku Častolovice se objeví jednou za padesát let anebo tehdy, když má někoho ze šternberského rodu potkat něco zlého. Svou černou paní má také hrad ValdekBrdech, coby zlé a nerudné strašidlo se objevuje také v komnatách zámku Náchod a podobně černou povahu má i strašidlo na zámku v Novém Městě nad Metují, které tu zůstalo z dob Trčků. Bývalá zámecká paní Marie Magdalena se svými ošklivými kousky natolik zapsala do paměti svých poddaných, že ji prokleli; dodnes se zjevuje v zámeckých chodbách jako Černá paní, zvaná též Zlá Manda.
 

Modrá paní v Nových Hradech

V některém z oken hradu v Nových Hradechjižních Čechách se prý občas mihne dáma v modrých šatech s kloboukem; vždy je to za bílého dne, většinou se usmívá a občas zamává na pozdrav. Neví se kdo to je ani jak často se objevuje, ale místní ji považují za dobré znamení. Svou dívku v modrém mají také na Měděnci; prý se z nešťastné lásky utopila v jednom ze zdejších rybníků a od té doby její duše bloudí po okolních lesích.
 

Kudy bloudí bílé přízraky?

  • Bílá paní straší také na zřícenině hradu Cornštejn nad Vranovskou přehradou. Otevřeno je tu jen v hlavní sezoně, v pátek a v sobotu 20. a 21. července sem přijeďte na historickou akci Léto na Cornštejně. Čeká vás rytířský turnaj, šermířský program a ohňová show.
  • Neobvyklou bílou paní mají na zámku v Dřevohosticích; lze ji prý spatřit v pravé poledne, z úst jí šlehají plameny a v ruce třímá rozžhavený klíč od pokladů.
  • Někde se bílých přízraků vyskytuje víc, třeba tři bílé panny se zelenými věnci na hlavách bloudí po zřícenině hradu Dršťka u Rokycan.
  • Tiché kroky, otvírání a bouchání dveří a jiný rámus prý provází noci na Novém hradě v Jimlíně u Loun. Když v té chvíli navíc sama od sebe zhasnou světla, můžete si být jistí, že zámek právě navštívila Bílá paní; zjevuje se prý na zadním dvoře, v nejdelší chodbě a také u brány.
  • Mimořádně mstivá a záludná je bílá paní z hradu Šelmberk; spadeno prý má hlavně na milence.
  • Spousta legend se točí také kolem hradu Děvičky na Pálavě. Říká se, že když za třicetileté války hrad dobývali Švédové, zřítily se klenby ve sklepení a zasypaly dvě dcery hradního pána. Ty se od té doby zjevují jako dvojice bílých panen.
Hrad a zámek Jindřichův Hradec - okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek Jindřichův Hradec - okouzlující gotické malby a renesanční arkády

K nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice patří bezpochyby hrad a zámek v Jindřichově Hradci. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a zahrada, v níž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. V Rondelu se pořádají koncertní vystoupení.

Na zámku v Jindřichově Hradci straší

Na zámku v Jindřichově Hradci straší

Noční prohlídky - tajuplná divadelní pohádková romance pro dospělé i pro děti na státním hradu a zámku Jindřichův Hradec - každý rok s novým divadelním programem.

Vodní zámek Blatná - nejen za daňky a princeznami

Vodní zámek Blatná - nejen za daňky a princeznami

Vedle hradu Švihov a zámku Červená Lhota je vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic v Jihočeském kraji jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky. Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný anglický park se stádem daňků.

Zámek Dřevohostice - renesanční zámek v podhůří Hostýnských vrchů

Zámek Dřevohostice - renesanční zámek v podhůří Hostýnských vrchů

Krásný renesanční zámek se nachází v podhůří Hostýnských vrchů. Čeká tu na vás mnoho stálých expozic, prohlídka interiérů s průvodcem, výstup na zámeckou věž a unikátní muzeum historické hasičské techniky. Raritou je zde také první muzeum psychotroniky v České republice.

Zámek Bezdružice

Zámek Bezdružice

Barokní zámek Bezdružice, viditelný ze širokého okolí, se tyčí na návrší, na západní straně náměstí ve stejnojmenné obci. Tu proslavilo jméno známého renesančního šlechtice a cestovatele - Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Dnes je zde jedinečná sbírka loveckých trofejí a vycpaných zvířat.

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Zámek Nový Hrad v Jimlíně u Loun

Hrad ze 14. století tvoří rozlehlý komplex kolem tří nádvoří. Hlavní dominantou areálu je pozdně gotická věž. V návštěvní době zámku jsou pro veřejnost zpřístupněna všechna tři nádvoří. Naleznete zde vchod do podzemních koňských stájí nebo se můžete vypravit do podzemí pod zámeckou věží.

Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn

Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn

Hrad Pernštejn patří mezi naše nejzachovalejší a nejznámější památky, avšak málokdo zná zdejší komplex pernštejnských zahrad pod jeho hradbami. Ty právě prochází komplexní revitalizací a do roku 2020 v nich vznikne i naučná stezka.

Zřícenina hradu Zubštejn

Zřícenina hradu Zubštejn

Zřícenina hradu se nachází na vrcholu protáhlého kopce asi 10 kilometrů severně od hradu Pernštejna a tvoří dominantu krajiny v okolí Pivonic. Zubštejn nebyl příliš rozlehlý, protože jeho rozměry určovalo temeno kopce, na němž byl postaven. Na severní straně byl chráněn širokým a hlubokým příkopem.

Strašidelné podzemí Tábor

Strašidelné podzemí Tábor

Přijďte se bát do podzemí - Strašidelné podzemí se nachází ve středověkých katakombách 500 let starého domu na Žižkově náměstí v Táboře - vchod za kostelem. V chodbách s tajemnou atmosférou uvidíte mnoho strašidelných stvoření.

Hrad Kunětická hora - Kuňka

Hrad Kunětická hora - Kuňka

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka.

Pohádkový hrad Pernštejn

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad vodní hladinou u Bítova pochází ze 14. století a byl postaven nedaleko místa původního hradiště. S Cornštejnem se pojí skutečně bohatá historie, protože patřil až do dobytí husity českým králům. Pozůstatky hradu najdete na vysokém ostrohu nad řekou Dyjí, blízko ústí Želetavky.

Zámek Kunštát - jeden z nejstarších moravských hradů

Zámek Kunštát - jeden z nejstarších moravských hradů

Navštivte jeden z nejstarších moravských hradů ze 13. století, a seznamte se tak se zajímavými interiéry zámku, který vám nabídne hned několik okruhů. Projděte se po vzácných nejstarších parketách v Evropě a nezapomeňte poctít svou návštěvou i unikátní historický psí hřbitov.

Hrad Buchlov - jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Hrad Buchlov - jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.