Úvod > Aktuality > V liberecké botanické zahradě kvete nejmenší i největší leknín světa
Příroda

V liberecké botanické zahradě kvete nejmenší i největší leknín světa

  • Vydáno13. července 2022
Návštěvníci liberecké botanické zahrady si v těchto dnech mohou užít ojedinělou atrakci – vykvetly tu totiž dva podivuhodné lekníny – viktorie královská a leknín lázeňský. Šance vidět oba květy najednou je však pouze za špatného počasí a v dopoledních hodinách. Zatímco Viktorie kvete v noci, leknín lázeňský rozkvétá přes den.
leknínyBotanická zahrada v Liberci se v těchto dnech chlubí zajímavou raritou. Vykvetly tu totiž naráz dva velmi vzácné lekníny – viktorie Královská a drobný leknín lázeňský (odborně Nymphaea thermarum). Uvidět oba květy je však docela obtížné. Zatímco Viktorie kvete v noci, leknín lázeňský rozkvétá přes den. Přesto existuje možnost spatřit je oba, a to ve dnech, kdy je zataženo a v dopoledních hodinách.


Leknín lázeňský již v přírodě nenajdete

leknín lázeňskýNejmenší a nejvzácnější leknín světa – leknín lázeňský, je v Liberci nováčkem. Zahrada jej získala nedávno z pražské botanické zahrady v Troji, jako malé rostlinky a semínka. V České republice jde o jediné dvě zahrady, které tento leknín mají. Ve volné přírodě se už bohužel nevyskytuje. Bahenní rostlinu se podařilo objevit koncem 20. století na jednom místě v africké Rwandě poblíž teplých pramenů. Po odvedení těchto pramenů jinam  místo vyschlo a leknín vyhynul.

Nymphaea thermarum patří k náročným rostlinám, má ráda teplo a teplota vody nesmí klesnout pod 25°C. Leknín navíc nesnáší hlubokou vodu, jako ostatní rostliny jeho druhu. Listy rostliny jsou veliké asi jako pětikoruna, květ má bílou barvu.


Viktorie královská – královna mezi lekníny

Viktorie královskáNejpopulárnější rostlinou Botanické zahrady v Liberci je nejspíše viktorie královská, kterou aktuálně pěstuje asi jen pět zahrad v Evropě. Docílit toho, aby se teplomilná rostlina v Evropě uchytila, nebylo vůbec snadné. Botanická zahrada získala 25 semen z královské zahrady v Edinburghu. Vyklíčilo pouze jediné. Zahradníci museli pečlivě udržovat ve skleníku vlhkost 80 až 100 procent, aby tak dosáhli amazonského klimatu. Květ viktorie královské má v průměru až 25 až 30 centimetrů a její ploché listy připomínají široké podnosy. Samotnou rostlinu objevil na řece Mamoré v Amazonii roku 1801 misionář Tadeáš Haenke, rodák z Chřibské, byla však vědecky popsána až roku 1832. Samotná rostlina ale kvete pouze velmi krátce. První noc je květ bílý, druhý večer se květ znovu otevře, ale v barvě fialové.

Viktorie CruzovaJak jsme již popsali, viktorie (královská i Cruzova) svůj květ otevírá v noci. Šanci vidět ho neuzavřený tak mají návštěvníci, kteří přijdou do zahrady hned ráno mezi prvními, těsně po otevření v 8:00. Kvést by měla viktorie až do podzimu a zatím stále roste. Její list má nyní průměr asi 140 centimetrů, dorůst by mohla až do 180 cm. V botanických zahradách viktorii většinou nestačí světelné podmínky, proto vždy na podzim umírá. Nechává po sobě ale semena, která je potřeba udržet ve vodě, aby začátkem jara začala klíčit.
 

Dvě největší leknínovité rostliny světa: euryalie vzdorná a viktorie Cruzova

euralye feroxMezi další krasavice liberecké botanické zahrady patří rozhodně asijská rostlina euryalie vzdorná. V Asii ji dokonce lidé pěstují coby kulturní rostlinu – už asi  6 000 let se sbírají její škrobnatá semena, ze kterých se dá umlít mouka. Listy této rostliny jsou celé bodlinaté a mezi bodlinami prosvítají fialové žliky. Pro objektiv fotoaparátu je euryalie skvělým objektem. Navíc se rostlině v Liberci velmi dobře daří a patří mezi rekordmanky, co do velikosti listů, které dosahují až 207 cm, což je světový rekord. Euryalé vzdorná kvete přes den, ale jen je-li slunce. Mnohá poupata se neotvírají zůstávají pod vodou a dochází v nich k samoopylení.

viktorie cruzovaViktorie Cruzova je rovněž jihoamreickou rostlinou. Je však "otužilejší" nez viktorie královská a pěstuje se snadněji. Viktorie Cruzova se chová podobně, jako její sestřenice – kvete v noci a každé poupě se otvírá nejprve v bílý cizosprašný květ. Zrána se zavírá a až večer zase rozkvete, ale změní tvar i barvu. Květ se stává samosprašným a jeho barva je bledě růžová. V Botanické zahradě dosahují listy viktorie Cruzovy až 170 cm.
Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Další aktuality

Chystáte se na Ještěd? K vrcholu vás přiblíží lanovka Skalka anebo turistický autobus

Sedačková lanovka Skalka bude od konce dubna opět v provozu a díky ní se turisté, kteří se touží dostat na Ještěd, přiblíží pod jeho vrchol. Další možností, jak se na horu dostat, by měl být od června turistický autobus. Zájemce vyveze k horské chatě Ještědka.
Liberecký kraj | Letní sporty

Český ráj dětem: výletní tipy pro děti v kraji skal a pohádek

Chystáte se na výlet do Českého ráje a hledáte tipy na místa, kde by se líbilo jak dětem, tak i dospělým? Pak se nechte inspirovat našimi tipy, které jsou pro děti jako stvořené – zavedou vás do míst, kde se natáčela řada pohádek i filmů, do labyrintů skalních měst a na pohádkové stezky.
Liberecký kraj | Zážitky

Gastromapa Karla Hynka: 10 tipů, kam za gastronomickými zážitky v okolí Máchova jezera

Vydejte se tam, kde není jídlo jen slovem, ale opravdovým gastronomickým zážitkem, vyrazte na jedno z míst Gastromapy Karla Hynka! Gastromapa představuje nejzajímavější gastro podniky Máchova kraje. Najdete je na břehu Máchova jezera, pod hradem Bezdězem anebo třeba v Novinách pod Ralskem. Vyrazte za gastronomickými zážitky, jejich nabídka se zde neustále rozšiřuje!
Liberecký kraj | Gurmánská turistika

Na Malé Skále se bude odemykat Jizera

Oblíbená vodácká akce, která se každoročně koná v areálu Žluté plovárny na Malé Skále, letos spojí vodácké i otužilecké tradice, závodní atmosféru i bohatý doprovodný program pro všechny – od přihlížejících návštěvníků až po zkušené milovníky vodních sportů. Tradiční rituál odemykání Jizery na Malé Skále proběhne v sobotu 13. dubna 2024.
Liberecký kraj | Letní sporty

Znáte skalní reliéfy u Kopicova statku? Udělejte si k nim výlet a zkuste je najít všechny!

Kopicův statek, jedna z našich nejcennějších památek lidové architektury, stojí stranou hlavních turistických tras v Hruboskalském skalním městě. Stojí nenápadně nad vesničkou Kacanovy a mnozí výletníci netuší, že se kolem něj nachází nádherné do skal vytesané reliéfy, kterých je celkem 34. Zobrazují různé výjevy z našich dějin, vlastenecká hesla anebo náboženská témata. Okolo nich vede strmá skalní cestička... líbit se tu bude nejen dospělým, ale také dětem.
Liberecký kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Liberce

Vyrazili jste na dovolenou na do Liberce a už jste si ho celý prošli a hledáte inspiraci, kam se vydat na blízký výlet? Nebo jste místní a chcete poznat, co v okolí vašeho města portál Kudy z nudy doporučuje? Právě pro vás je přehled s tipy na zážitky v přírodě, na prohlídky zámků a hradů a mnoho dalšího. Věříme, že si vybere každý z vás.
Liberecký kraj | Zážitky

Navštivte středověkou věž zámku Lemberk a rozhlédněte se po Podještědí

Jen několikrát během sezony můžete vystoupat na věž zámku Lemberk. Využijte této vzácné příležitosti a přijďte se rozhlédnout po Podještědí. Věž zámku je otevřena po celé Velikonoce, 2024. Mimo to po celé Velikonoce krášlí interiéry zámku velikonoční výzdoba.
Liberecký kraj | Památky

Zámek Zákupy zpřístupní nové interiéry – vzdají poctu Habsburkům

Celoročně zpřístupněný zámek Zákupy na Českolipsku má pro návštěvníky novinku – v rámci 14. ročníku projektu Po stopách šlechtických rodů rozšiřuje prohlídkový okruh o nové interiéry. Rod Habsburků je neodmyslitelně spjat se zámkem Zákupy, neboť roku 1805 se Zákupy dostaly výměnou do majetku toskánské větve habsburského rodu a staly se postupně letním sídlem tohoto panovnického rodu.
Liberecký kraj | Památky