Úvod > Aktuality > Nejoblíbenější místa a akce roku 2017 a nejočekávanější tipy pro rok 2018

Nejoblíbenější místa a akce roku 2017 a nejočekávanější tipy pro rok 2018

Vydáno 4. ledna 2018 Životní styl
Která jsou nejoblíbenější místa a akce na portálu Kudy z nudy? Některé trvalky jako hrady Bouzov či Pernštejn zůstávají, ale objevil se nový skokan roku: Stezka korunami stromů v Janských Lázních. Pořád také platí, že nejvyhledávanější kategorií jsou akce pro děti a mezi nejčtenější články patří tipy na víkendové akce v Praze.
A která místa jste si zamilovali v roce 2017?

Vedle Stezky korunami stromůJanských Lázních to byly často skvělé cíle rodinných výletů s dětmi, od zábavního parku MirakulumMilovicích přes pohádkovou vesničku Podlesíčko až po Pohádkové peklo Čertovina u Hlinska.

Oblibu hradů a zámků potvrdily hojně navštěvované stránky Pernštejna, Bouzova a Drábských světniček, v kategorii příroda se nejvíce četly články o Velké Americe, o Pálavě a o vyhlídce Máj nad bývalými Svatojánskými proudy v údolí Vltavy. Samozřejmě bodovaly i další stezky v korunách stromů či v oblacích, tedy jak stezka na Lipně, tak stezka na Dolní Moravě a naučná stezka Beskydské nebe. Zálibu v kuriozitách a tajemnu potvrdila čtenost článků o nedokončeném chrámu v Panenském Týnci, o motorkářských jeskyních v Pekelných dolech a také tip na výlet k jednomu ze sedmi divů Česka, k horní nádrži přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně.
 

Nejvyhledávanější akce

Vedle aktuálních tipů na víkendy v Praze a souhrnu kulturních akcí a zajímavých festivalů jako jsou hudební festivaly Metronome, Colours of Ostrava, Pražské jaro či Janáček Brno, přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis, Pražský majáles, největší slavnosti chmele a piva Žatecká Dočesná, Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary či Designblok je zřejmé, že si všichni potrpíme na zábavu, kulturu a gastronomii. Alespoň tomu odpovídá výběr akcí, které jste v roce 2017 vyhledávali na portálu Kudy z nudy nejčastěji.

Čelní příčky patřily pražským Vánočním trhům a Matějské pouti, ale bodovaly i výstavy – například boty z vybraných kolekcí Manolo Blahnika, které byly k vidění v pražském Museu Kampa. Spousty čtenářů přilákaly stránky pražského Signal Festivalu nebo přehlídky ledových soch na Pustevnách, ve Špindlerově Mlýně a v Rožnově pod Radhoštěm. Milovníkům dobrého jídla, pití a řemesel tradičně učarovaly Prague Food Festival, Hrnčířské trhy v Berouně, Tvarůžkový festival v Olomouci a další gastronomické akce, například Slavnosti chřestu v Ivančicích, Cibulový jarmark v Hořovicích, Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové v Litomyšli nebo Festival česneku v Buchlovicích. Milovníci vín se jako obvykle soustředili na Znojemské vinobraní, Pálavské vinobraníMikulově, Burčákový pochodMiloticích anebo novou kolekci Salonu vín ve Valticích.
 

Hudební, výtvarná a sportovní očekávání roku 2018

V roce 2018 Česko čeká velký koncertní rok. Poprvé s Nobelovou cenou přijede písničkář Bob Dylan, jazzovou událostí roku bude vystoupení klavíristy Brada Mehldaua, koncertovat bude Andrea Bocelli, Metallica či Depeche Mode a ve zrekonstruovaném Janáčkově divadleBrně zazní v rámci festivalu Janáček Brno Janáčkova opera Věc Makropulus v provedení Vlámské opery.

Z probíhajících akcí se velkému zájmu těší výstava Czech Press Photo a filmová výstava Anděl PáněČeském Krumlově, z těch chystaných pak multimediální výstava Bosch – Oživené vidění a retrospektivní výstava František Kupka, kterou Národní galerie nabídne v září ve Valdštejnské jízdárněPraze.

Zkrátka napředou ani sportovní fandové, kteří se mohou těšit na další Všesokolský slet, jubilejní 70. ročník motocyklových plochodrážních závodů Zlatá přilba a dostih Velká pardubická, Barum Czech Rally Zlín, Mistrovství Evropy ve vodním slalomu, Grand Prix České republiky Brno – mistrovství světa silničních motocyklů anebo Volkswagen Maraton Praha.
 

Děti, společenské akce, jarmarky a řemesla

Kam vyrazit s dětmi? Mezi nejoblíbenější rodinné akce a aktivity patří Cipískoviště v Písku, Řípská pouť, festival Jičín – město pohádky, Zlín Film Festival, mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná, výlety Cyklohráčkem, tedy rodinným výletním vlakem přestavěným na velké pojízdné hřiště z Prahy na Okoř a do Slaného, anebo exkurze na letišti Praha.

Lidová řemesla a trhy každý rok reprezentují Selské slavnosti v Holašovicích, Řemeslnická sobotaLetohradě, masopusty, výstava Zahrada ČechLitoměřicích anebo Slavnosti mandloní a vína v Hustopečích. Nezapomeňte ani na historické a vojenské akce, jako jsou Slavnosti svobodyPlzni, Cihelna v Králíkách, Tankový den v Lešanech, Aviatická pouť v Pardubicích, Táborská setkání či vzpomínkové akce na bitvu u Slavkova. S velkým ohlasem se setkávají velké společenské události, jako jsou každoroční zahájení lázeňských sezon, festivaly světel, Noc kostelů a Noc hotelů, Festival muzejních nocí nebo některé z open air letních akcí, například hudební festival České hrady CZ nebo Open air festival Mácháč.

Řadou akcí připomene portál Kudy z nudy 100. výročí vzniku ČSR, a to od výstavy korunovačních klenotů na Pražském hradě, která se koná v rámci projektu Založeno 1918, přes výstavu Re:publika 1918–2018, navazující na výstavu z roku 1928, až po podzimní oslavy vzniku republiky.
 

Statistika není nuda!

Pojďme se ještě podívat na pár čísel. Například by vás mohlo zajímat, že na portálu Kudy z nudy nyní najdete přes 75 tisíc článků; ty v minulém roce přilákaly celkem 13,5 milionu návštěvníků. Celková čtenost vyšplhala na hodnotu 47,5 milionu zobrazení. A protože jedna návštěva průměrně trvala tři minuty a jedenáct vteřin, znamená to, že jste s námi strávili celkem 42 975 000 minut anebo 716 250 hodin.

Pravidelně se k nám vrací více než polovina návštěvníků (52 %) a nejsilnější věkovou skupinou jsou čtenáři od 25 do 34 let (33 %) a od 35 do 44 let (25 %). Největší procento uživatelů je z Prahy (39 %), Středních Čech (10 %) a Jižní Moravy (9 %), a tomu odpovídají i nejvyhledávanější stránky jednotlivých regionů.

Celkem 50 % přístupů statistiky zaznamenaly z mobilů a tabletů, v návštěvnosti jednoznačně vede organické vyhledávání (76 %), na sociální sítě připadá 9 % přístupů. A mimochodem, stránky Kudy z nudy na Facebooku už mají téměř  425 tisíc fanoušků!
 
Stezka v korunách stromů v areálu svatého Linharta

Stezka v korunách stromů v areálu svatého Linharta

Návštěvníci Branaldovy stezky v korunách stromů vystoupají do výšky až 15 m a budou mít možnost vidět ptactvo, kde raší pupeny, šišky a další zajímavosti. Pokud máte strach z výšek, nemusíte se obávat. Na místě se vás ujme instruktor, který vám nabídne bezpečnostní jištění.

Kaňon Labe - nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Kaňon Labe - nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě

Národní přírodní památka Kaňon Labe (Labský kaňon) se táhne mezi městem Děčínem a obcí Hřensko. Protéká jím řeka Labe, jeho břehy lemují vysoké pískovcové skály a okolím vedou značené turistické trasy, které vám přiblíží krásnou přírodu s řadou skalních vyhlídek.

Vyhlídka Máj - jeden z nejkrásnějších rozhledů na Vltavu

Vyhlídka Máj - jeden z nejkrásnějších rozhledů na Vltavu

Vyhlídka Máj se nachází nedaleko obce Teletín nad bývalými Svatojánskými proudy a otevírá se z ní jeden z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu. Řeka zde protéká hlubokým skalnatým kaňonem, stáčí se do tvaru podkovy a vytváří tak fascinující přírodní scenérii.

Pohádková vesnička Podlesíčko - originální ubytování, které rozzáří dětské oči

Pohádková vesnička Podlesíčko - originální ubytování, které rozzáří dětské oči

Ubytujte se v pohádce! Nové, originální ubytování ve veselých pohádkových chaloupkách, které najdete za hotelovým resortem Podlesí. Nechte vzlétnout fantazii a vytvořte dětem nezapomenutelné dětství.

Romantický hrad Bouzov - hradní skvost střední Moravy

Romantický hrad Bouzov - hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.

Naučná stezka Jetřichovické stěny - procházka Českým Švýcarskem

Naučná stezka Jetřichovické stěny - procházka Českým Švýcarskem

Osmikilometrová naučná stezka provádí návštěvníky přes trojici známých vyhlídek z Jetřichovic okolo skalního hrádku Šaunštejn do Vysoké Lípy. Na 16 zastaveních turisté získají vhled do kulturně-historických i aktuálních přírodních témat.

Vltavská cyklostezka - ze Šumavy k Mělníku

Vltavská cyklostezka - ze Šumavy k Mělníku

Nadregionální dálková trasa sleduje tok řeky Vltavy od pramene až po soutok s Labem. Linie je vedena z Kvildy na Vyšší Brod, Český Krumlov, České Budějovice, Týn nad Vltavou, Orlík nad Vltavou a Štěchovice do Prahy a dál přes Kralupy nad Vltavou do Mělníka.

Hrad Buchlov - jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Hrad Buchlov - jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích Dolní Morava

Na Dolní Moravě se v prosinci 2015 otevřela nová stavba, která návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. "Stezku v oblacích" najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1116 metrů.

Pohádkový hrad Pernštejn

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 - 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.

Prachovské skály v Českém ráji

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží necelých 10 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete ze dvou prohlídkových okruhů.

Mirakulum - výprava do země zábavy i poznání

Mirakulum - výprava do země zábavy i poznání

Zemi plnou her, zábavy, stromů, zvířat a dětské fantazie najdete v Milovicích nad Labem. Jedinečný zábavně-naučný park na ploše 10 hektarů našel inspiraci v tom nejlepším ze světových parků i v nejtajnějších dětských přáních.

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku - do sezóny 2019 uzavřena

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku - do sezóny 2019 uzavřena

Vyhlídkový altánek na Mariině skále je jedním z nejznámějších turistických cílů v Jetřichovických stěnách a stal se také jedním ze symbolů Českého Švýcarska. V současné době prochází rekonstrukcí a je až do jara 2019 uzavřena. Důvodem je výměna poškozené podlahy v altánku.

Stezka korunami stromů v Janských Lázních

Stezka korunami stromů v Janských Lázních

Stezka korunami stromů vznikla na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Vyhlídková věž, která nabízí rozhledy do okolního stromoví i na Janské Lázně, je vysoká 45 metrů, vodorovná část stezky se nachází ve výšce 24 metrů. Po trase mezi korunami stromů ujdete 1 511 metrů, dolů se lze dostat tobogánem.