Úvod > Aktuality > Vltavské vyhlídky: poznejte nejhezčí a turisty nejvyhledávanější vyhlídky na meandry Vltavy
Vltavské vyhlídky, kudy z nudy
Příroda

Vltavské vyhlídky: poznejte nejhezčí a turisty nejvyhledávanější vyhlídky na meandry Vltavy

Vrchovnice, Máj, Bednář, Zadka a spousty dalších bezejmenných míst – to jsou nekrásnější vltavské vyhlídky, které mají svoje kouzlo během celého roku. Víte, kde je hledat? A jak se dostanete tam, kam žádné značky nevedou? Poradíme vám na portálu Kudy z nudy.
Než se ale vypravíme do kopců a skal nad údolím Vltavy, zastavme se na chvíli ve Štěchovicích. Právě tady začínala vůbec první trasa, vyznačená Klubem českých turistů. Premiéra se odehrála v květnu 1889 a stezka vedla podél Vltavy ke Svatojánským proudům. Dnes už neexistuje, nad ikonickým úsekem řeky se zvedla hladina štěchovické přehradní nádrže a naučná stezka Svatojánské proudy, lemující její břeh, připomíná někdejší krásu jen starými fotografiemi. Stesk je ale zbytečný: bez vltavských přehrad by totiž ztratily smysl i dnešní vyhlídky, z nichž by úzké říční koryto skryté na dně hlubokého údolí bylo vidět stěží nebo vůbec.
 

Zadka a Ztracenka

vyhlídka ZadkaOd hráze přehrady Štěchovice k hrázi Slapské přehrady se pěkná vyhlídková místa seřadila jako korálky na niti. Ta známější a lépe dostupná objevíte na východním břehu.

Z vyhlídky se před vámi neotevře jen pohled na Vltavu, ale také na legendární trampskou osadu Ztracenka a skalnatou vyhlídku Zadka, jednu z těch méně známých a bez turistického značení, které necháme na opačném břehu. Pokud se o Ztracence a její roli v historii trampingu chcete dozvědět víc, zastavte se v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy, kde trampům a přírodě dolního Posázaví věnovali samostatnou expozici.
 

Od Hraběnek k vyhlídkám Máj a Bednář

Snad nejznámější vltavskou vyhlídkou v Posázaví je velmi fotogenická vyhlídka Máj. Vltava se pod ní klikatí jako had a meandry před vašima očima vykouzlí dokonalý tvar podkovy. Nejlépe se k místu dostanete z Teletína po lesních a polních cestách. Respektujte však soukromé vlastnictví a nepohybujte se po soukromých pozemcích, které neslouží k přístupu na vyhlídku Neparkujte rozhodně na silnici bez ohledu na dopravní značení a na místech k parkování nevyhovujících.

Teletín je rovněž výchozím místem pro výlet na méně známou vyhlídku ze skaliska Bednář (GPS 49.8260525N, 14.4500825E), na kterou Klub českých turistů také zapomněl. Až budete hledat správnou cestu, rozhlédněte se po teletínské návsi – možná v jednom ze statků poznáte místo, kde se natáčel televizní seriál Hraběnky.
 

Slapské vyhlídky

Spousty hezkých výhledů nabízí také nedaleká přehrada Slapy. Vyhlídce Máj se díky dalšímu obřímu meandru Vltavy ve tvaru podkovy podobá vyhlídka pod kopcem Na Vrchovnici (GPS 49.7586431N, 14.4314800E) u obce Blažim. Uvidíte odtud především Starou a Novou Živohošť, oblíbená a rušná rekreační střediska, vrch Besedná s Drtinovou rozhlednou a v letních měsících i plachetnice, pramice, motorové čluny, jachty, hausbóty a výletní lodě, plující po hladině přehrady.

Spousty zajímavých výhledů se otevřou před těmi, kdo se vydají na putování po naučné stezce, procházející národní přírodní rezervací Drbákov – Albertovy skály. Pozor, značná část trasy vede náročným terénem po úzkých, strmě stoupajících či klesajících cestách, v nejnebezpečnějších místech jsou dokonce řetězy. Naopak snadno dostupná je Rabyňská vyhlídka u silnice nedaleko obce Nová Rabyně. Mezi Slapy a Orlíkem najdete další krásnou vyhlídku, které se přezdívá Solenická podkova. Najdete ji v lese nedaleko zelené značky mezi obcemi Zduchovice a Solenice na skalisku asi 160 m nad řekou.
 

Další krásné vltavské výhledy

Seznam nejkrásnějších přírodních vyhlídek bychom měli doplnit i těmi, kam se snadno dostanete bez větší námahy a pěkné výhledy do okolí můžete doplnit prohlídkami vzácných památek a historických interiérů. K takovým místům patří například (bráno postupně po proudu řeky) hrad Rožmberk, hrad a zámek Český Krumlov, klášter Zlatá Koruna, zřícenina hradu Dívčí Kámen, hrad Zvíkov či zámek Orlík. Před výletem se vyplatí pohled do mapy, dalšími vyhlídkami se to v jejich okolí jen hemží.

Byla by také škoda zapomenout na Prahu a fotogenické záběry Vltavy z Vyšehradu a pražských nábřeží, známý snímek řeky s několika pražskými mosty od Hanavského pavilonu na Letné, pohled od zříceniny Baba anebo z protějšího břehu, z Bohnické vyhlídky (GPS 50.1289303N, 14.4047522E) v přírodní rezervaci Podhoří.
Vyhlídka Na Vrchovnici – jeden z nejkrásnějších pohledů na Vltavu

Vyhlídka Na Vrchovnici – jeden z nejkrásnějších pohledů na Vltavu

Vyhlídka Na Vrchovnici patří k jedněm z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu, v tomto případě na hladinu Slapské přehrady. K místu nedaleko obce Blažim vede zelená turistické značka.

Vyhlídka Máj – jeden z nejkrásnějších rozhledů na Vltavu

Vyhlídka Máj – jeden z nejkrásnějších rozhledů na Vltavu

Vyhlídka Máj se nachází nedaleko obce Teletín nad bývalými Svatojánskými proudy a otevírá se z ní jeden z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu. Řeka zde protéká hlubokým skalnatým kaňonem, stáčí se do tvaru podkovy a vytváří tak fascinující přírodní scenérii.

Naučná stezka Svatojánské proudy

Naučná stezka Svatojánské proudy

Naučná stezka Svatojánské proudy vede romantickým hlubokým skalnatým údolím řeky Vltavy, úsekem bývalých Svatojánských proudů, nyní zatopených Štěchovickou přehradní nádrží. Největší popularitu zažila stezka v meziválečném období, kdy na březích Vltavy vznikaly první trampské osady.

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Areál hradu Zvíkov, který leží cca 20 km od Písku, je trvale celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Na hradbách jsou pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu, i na jejich soutok.

Vltavská cyklostezka EuroVelo 7 – ze Šumavy k Mělníku

Vltavská cyklostezka EuroVelo 7 – ze Šumavy k Mělníku

Nadregionální dálková trasa sleduje tok řeky Vltavy od pramene až po soutok s Labem. Linie je vedena z Kvildy na Vyšší Brod, Český Krumlov, České Budějovice, Týn nad Vltavou, Orlík nad Vltavou a Štěchovice do Prahy a dál přes Kralupy nad Vltavou do Mělníka.

Vyhlídka Solenická podkova – romantický výhled na meandr Vltavy

Vyhlídka Solenická podkova – romantický výhled na meandr Vltavy

Ve Středním Povltaví, mezi přehradami Kamýk a Orlík vytváří řeka Vltava jeden z úžasných meandrů Vltavské kaskády, kterému se přezdívá Solenická podkova. Nejhezčí pohled na něj je ze skaliska Na Vraném nedaleko vrchu Na Altánku u obce Solenice, kde skalní ostroh strmí asi 160 m nad řekou.

Kampa – romantika v centru Prahy

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Procházka Tichým údolím kolem Roztok u Prahy

Procházka Tichým údolím kolem Roztok u Prahy

Udělejte si příjemnou procházku v okolí Roztok u Prahy. Z Prahy-Dejvic sem pohodlně dojedete příměstským autobusem anebo vlakem na trase Praha – Kralupy nad Vltavou. Naše trasa vás provede Tichým údolím, Úněticemi, Úholičkami a naučnou stezkou s hezkými výhledy zpět do Roztok. Výlet si užijete v jakékoli roční době pěšky i na kole.

Most v Podolsku – brána do nebe

Most v Podolsku – brána do nebe

Hlavní silnice z Písku do Tábora překonává hluboké vltavské údolí Podolským mostem. Na obou koncích se nachází parkoviště a na levém břehu je navíc upravena vyhlídka. Ve době svého vzniku patřil Podolský most k největším mostům v Evropě.

Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Národní přírodní památka Medník

Národní přírodní památka Medník

Vrch Medník na dolní Sázavě u Pikovic je proslulý jako jediné naleziště kandíku psího zubu v českých zemích. Jeho chráněné východní a severní srázy pokrývají smíšené listnaté lesy s pásy suťových porostů. Už v roce 1965 zde vznikla jedna z nejstarších naučných stezek u nás.

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Vyhlídka Bednář u Teletína – skrytá vyhlídka na Vltavu

Vyhlídka Bednář u Teletína – skrytá vyhlídka na Vltavu

Vyhlídka Bednář je kousek od obce Teletín, nad bývalými Svatojánskými proudy a otevírá se z ní jeden z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu.

Vyhlídka Třeštibok

Vyhlídka Třeštibok

Pozoruhodné místo nad řekou Sázavou nedaleko Jílového u Prahy.

Soutok Labe a Vltavy v Mělníku

Soutok Labe a Vltavy v Mělníku

Soutok Labe a Vltavy je významnou dominantou města Mělníka. Nejkrásnější pohled na něj je z terasy u mělnického zámku. Vrázova vyhlídka na soutok je oblíbeným místem setkání.

Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy

Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy

Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava otevřela vyhlídku na Černé hoře u Pramenů Vltavy. Turisté z ní uvidí lesy Národního parku Šumava, Národního parku Bavorský les a za hezkého počasí dokonce i Alpy.

Vyhlídka Baba u Purkarce

Vyhlídka Baba u Purkarce

Baba je přírodní památka přibližně dva kilometry severně od Hluboké nad Vltavou, na levém břehu Vltavy. Vyhlídka Baba se stala velmi oblíbeným místem na Budějovicku pro všechny lidi, kteří se chtějí „pokochat“ krásným a uklidňujícím pohledem.

Vyhlídková věž v Kamýku nad Vltavou

Vyhlídková věž v Kamýku nad Vltavou

Dřevěná vyhlídková věž s výhledem na Kamýk nad Vltavou se nachází v serpentinách nad městečkem, směrem na Řadovy.

Bohnická vyhlídka

Bohnická vyhlídka

Zajímavá vyhlídka prakticky na celou Prahu v Kobylisích.

Stezka řeky Vltavy pro pěší a cyklisty

Stezka řeky Vltavy pro pěší a cyklisty

Vltavská vodní cesta má co nabídnout i "suchozemcům", tedy pěším a cyklo turistům. Podél obou břehů Vltavy naleznou mnoho volnočasových aktivit, které zpetstří putování z Českých Budějovic do Týna nad Vltavou třeba plavbou na lodičkách, lezením po skále či návštěvou památek.

Tam kde se stéká Labe s Vltavou: podívejte se na soutok z vyhlídky nebo z lodi

Tam kde se stéká Labe s Vltavou: podívejte se na soutok z vyhlídky nebo z lodi

K Mělníku neodmyslitelně patří soutok Labe s Vltavou. Pozorovat ho můžete jak z Vrázovy vyhlídky nedaleko náměstí Míru, tak třeba z paluby některé z výletních lodí, které tu pravidelně křižují labskou hladinu. K soutoku se ale můžete vypravit i po svých a cestou si prohlédnout zajímavou technickou památku, zdymadlo v Hoříně, které funguje od roku 1905 až dodnes.

Naučná stezka Rozhlédni se, člověče

Naučná stezka Rozhlédni se, člověče

Okružní stezka vede po lesních a polních cestách v okolí Úholiček. Zavede vás na hradiště Řivnáč s krásným výhledem na meandr Vltavy, vyhlídku Stříbrník nebo vodopádu na Podmoráni.

Albertovy skály Drbákov

Albertovy skály Drbákov

Nad Slapskou přehradou se tyčí vrchol Drbákov, komplex suťových lesů a květnatých hájů. Chráněným územím se tato oblast stala v roce 1933 pod názvem Drbákovské tisy. V roce 1977 byla ochrana rozšířena také na sousední Albertovy skály. Jedná se o jedno z nejkrásnějších míst středního Povltaví.

Smetanova vyhlídka u Třebsína – vyhlídka uzavřena

Smetanova vyhlídka u Třebsína – vyhlídka uzavřena

Smetanova vyhlídka se bachází u osady Třebsín, vysoko nad Štěchovickou přehradou. Byla vybudována roku 1974 vysoko nad hladinou Vltavy k 150. výročí narození Bedřicha Smetany. Vyhlídka leží na soukromém pozemku a je pro veřejnost uzavřena.

Rabyňská vyhlídka – pohled na Slapskou přehradu očima ptáků

Rabyňská vyhlídka – pohled na Slapskou přehradu očima ptáků

Jedním z nejkrásnějších pohledů na Slapskou přehradu se můžete pokochat nedaleko obce Nová Rabyně. Vyhlídka je dobře známá cyklistům i motoristům – je snadno dostupná, stojí při silnici na Nebřich a v letní sezóně se zde nachází také stánek s občerstvením.

Zřícenina hradu Vrškamýk – Hunec v Kamýku nad Vltavou

Zřícenina hradu Vrškamýk – Hunec v Kamýku nad Vltavou

Pokud uvažujete o výletu k přehradám vltavské kaskády, zařaďte do svého plánu i návštěvu někdejšího hradu Vrškamýk (Hunec). Není to zřícenina ledajaká – hrad kdysi sloužil jako letní sídlo nejstarších českých panovníků, a teprve poté, co jeho úlohu převzal slavný Karlštejn, byl opuštěn a zapomenut.

Další aktuality

Jaro v Průhonickém parku láká k vycházkám

Užijte si jaro v plné parádě! Přijedete-li do Průhonického parku čeká vás i na konci dubna krásná vycházka. Základní okruh nejzajímavějšími partiemi parku je zajímavý celoročně, prochází pod Alpinem, na Hlavní vyhlídku, rozsáhlými lučními podél potoka Botiče, po hrázi rybníka. V dubnu je otevřeno denně od 7:00 do 19:00 hodin a milovníky flory potěší právě kvetoucí rododendrony i jarní Alpinum.
Středočeský kraj | Příroda

Sezóna chřestu je tady! Ten nejčerstvější pořídíte v Hostíně u Vojkovic

V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku už vyrostl první letošní chřest! Na velkofarmě seženete „špargl“ od dubna do konce června. Kromě bílého a zeleného chřestu bude v průběhu chřestové sezóny pěstitel nabízet i nové odrůdy – koupíte tu také fialový chřest. Nenechejte si ujít oblíbené Chřestové a spolu s nimi i křenové slavnosti, které se letos uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května 2024.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Areál Monínec nabízí sportovní zážitky a spoustu zábavy po celý rok

Středočeský Areál Monínec, který leží jen zhruba hodinu jízdy od hlavního města, nabízí pohodlné ubytování, dobré jídlo, sport od rána do večera, ale také zasloužený odpočinek. A to po celý rok. Najdete jej na Javorové skále 80 km jižně od Prahy na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje nedaleko města Sedlec-Prčice.
Středočeský kraj | Letní sporty

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Středočeský kraj

Naplánujte si originální dovolenou a objevte Středočeský kraj. Vydejte se za zábavou, poznáním, historií nebo odpočinkem do Památníku Karla Čapka na Staré Huti či za tradičním řemeslem do sklárny Rückl v Nižboru. Objevte zámek Březnice, muzeum Eduarda Štorcha v Lobči nebo prozkoumejte Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany. Do svých plánů na výlety zařaďte i Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích, Památník Vojna coby jediný dochovaný komunistický lágr v Česku anebo si užijte výlet s vůní čerstvě upečeného chleba na Hamousův statek ve Zbečně.
Středočeský kraj | Památky

Do Poděbrad se sjedou klasické italské vozy

Klub Fiat Car Classic srdečně zve veškeré italské vozy do roku výroby 1988 na sobotu 20. dubna 2024 do Poděbrad. Na lázeňské kolonádě bude živo, proběhne zde totiž 24. ročník výstavy vozidel, doplněný o soutěž elegance, dobové recesní převleky, soutěže, orientační jízdu historických vozidel s plněním dovednostních a znalostních úkolů, tombola a mnoho dalšího.
Středočeský kraj | Zážitky

Vydejte se na pochod Krajinou barona Ringhoffera

Patříte mezi příznivce turistiky nebo cyklistiky a hledáte tip na výlet? Vydejte se v sobotu 20. dubna na další ročník turistického pochodu Krajinou barona Ringhoffera ve Velkých Popovicích a okolí s celodenním programem.
Středočeský kraj | Letní sporty

Vychutnejte si vepřové hody v pivovaru Velké Popovice

Chcete zažít atmosféru tradiční vesnické zabijačky? Vydejte se na výlet do minulosti – do doby, kdy k jaru na venkově neodmyslitelně patřila zabijačka, jak ji známe z idylických obrázků Josefa Lady. Jedinečnou příležitost připomenout si autentickou atmosféru, vůně a chutě nabídnou vepřové hody, které se konají v sobotu 20. dubna od 10 do 16 hodin v Pivovaru Velké Popovice nedaleko Prahy.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Hrady kolem Berounky: vyberete si výlet po souši nebo po vodě?

Berounka je řeka pro pohodáře, kteří nikam nespěchají. Snadno se s ní vypořádají i začátečníci, navíc většinu trasy poplujete nádhernou přírodou, kde civilizace zůstane daleko za vámi. A hlavně: téměř za každou zatáčkou čeká tábořiště a někde v okolí se dozajista skrývá zajímavá památka. K nim se pohodlně dostanou i ti, kteří zvolí pohyb po souši či na kole.
Středočeský kraj | Letní sporty