Úvod > Aktuality > Zámek Opočno provoní stovky růží

Zámek Opočno provoní stovky růží

Vydáno 2. července 2018 Zážitky
Perlou Opočna je bezesporu renesanční zámek. Architektonický skvost se může pochlubit unikátní sbírkou zbraní nebo obrazů. Víkendové prohlídky zámku provoněné bohatými historickými vazbami ze stovek květin, zejména jejich královny – růže, se uskuteční 5. a 6. 7. 2018. Letos již devátý ročník voňavých prohlídek zámku má podtitul "Červený Opočen".

Červená růžeDevátý ročník prohlídek zámku provoněných bohatými historickými vazbami ze stovek květin, zejména jejich královny – růže, se bude konat ve čtvrtek a v pátek 5. až 6. července 2018. První písemná zmínka o Opočně pochází z Kosmovy kroniky  a vztahuje se k roku 1068. Letos si tak připomínáme 950. výročí této významné události.

V průběhu necelého tisíciletí zaznamenal opočenský hrad a později zámek mnoho vývojových etap a změn. Ačkoliv je pro něj nejtypičtějším slohem renesance, kasteláni se však letos rozhodli spojit letošní 9. ročník Svátků s růží s jiným obdobím – barokem.
 

Co znamená Červený Opočen?

Nejvíce barokních úprav bylo na opočenském zámku zrealizováno v 18. století. Součástí úprav byl i červený nátěr, díky němuž se zámku začalo přezdívat „Červený Opočen“. Specifické spojení baroka a červené barvy se na zámku rozhodli využít i v letošním ročníku Svátků s růží. Ve vazbách se objeví červená barva ve všech jejích odstínech, květinová aranžmá se navíc ponesou převážně v barokním duchu.

Barokní dekorace jsou charakteristické nejenom svými velkými rozměry, ale i pestrostí používaného materiálu. Kromě květů se ve vazbách hojně využívaly jedlé i nejedlé plody nejrůznějších rostlin i dřevin, bohatá aranžmá překypující květinami a rostlinným materiálem bývala doplňována o drobné dekorativní předměty rostlinné i živočišné povahy. O charakteru květinových vazeb ostatně nejvýstižněji vypovídají obrazy starých mistrů.
 

Procházka oborou i městem

Město OpočnoAreál zámku v Opočně z jedné strany navazuje na historický střed města a z druhé se vypíná nad údolím Zlatého potoka, kde se rozkládá anglický park. Ten přechází do zámecké obory. Příjemná procházka oborou, kde najdete prvky anglického parku, nabízí setkání s dančí a mufloní zvěří. Město a především zámek využívají často jako kulisu filmaři - natáčel se tady například seriál F. L. Věk, filmy Babička a Smrt talentovaného ševce, nebo řada pohádek. U Opočna leží největší rybník Rychnovska Broumar s turistickým kempem a koupalištěm.

První srpnový víkend se v Opočně tradičně koná pouť Porcinkule. Na podzim pak město na úpatí Orlických hor tradičně hostí setkání sokolníků z celého světa.

Státní zámek Opočno - objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Státní zámek Opočno - objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.

Další aktuality