Úvod > Aktuality > Den železnice se koná již tuto sobotu!

Den železnice se koná již tuto sobotu!

Vydáno 14. září 2018 Zážitky
Tradiční svátek všech příznivců železniční techniky připadl v roce 2018 na několik zářijových víkendů. V sobotu 15. 9. se Den železnice bude slavit v Jeseníkách, České Třebové a v Praze. Zábavný program pro celou rodinu, zahrnuje přehlídku parních i historických motorových vlaků, jízdy "pod parou", přehlídku nové techniky a další zajímavosti. Národní den železnice připadl letos na sobotu 22. září a budou jej hostit České Budějovice.
Mezi pražským smíchovským nádražím a Uhříněvsí budou v sobotu 15. září připraveny pravidelné jízdy zvláštních vlaků, komentované prohlídky, jízdy po vlečce Metrans v Uhříněvsi, doprovodný kulturní program i zábava pro nejmenší návštěvníky, pro něž bude k dispozici také kinovůz i Vláček hráček.

Olomouc oslaví 130. výročí trati Lipová Lázně – Glucholazy a k této příležitosti se také uskuteční jízdy zvláštními vlaky do Šumperka a zpět.

V Pardubickém kraji poté můžete oslavit regionální Den železnice v České Třebové spojený s výročím 170 let trati BrnoČeská Třebová, jehož součástí bude mimo jiné i jízda parního vlaku na této trati.
 

Národní den železnice v Českých Budějovicích

Národní den železniceV sobotu 22. září 2018 se v Českých Budějovicích koná Národní den železnice, který bude tematicky laděn k oslavám 100. výročí vzniku Československé republiky a státních drah. Na místě bude možné zhlédnout expozici mapující historii železnice v Českých Budějovicích. Při Národním dni železnice proběhne také veřejná prezentace unikátního "Prezidentského vlaku".

Výstava o historii železnice proběhne v prostorách železniční stanice České Budějovice, a to v čekárně v prvním patře. Zde bude k vidění také modelové kolejiště KŽM ČB, 3D model starého nádraží Budweis z roku 1871 a model parní lokomotivy z roku 1868. Výstavu bude možné navštívit od pátku 21. 9. do neděle 23. 9. 2018.

Exkluzivní světelná show plná historických lokomotiv se uskuteční 22. 9. také v depu kolejových vozidel. Jedninečná světelná přehlídka proběhne od 20:00 na točně Světa historie. Nabídne více jak desítku historických exponátů v na míru připraveném scénickém osvětlení, které zohledňuje také kontext historických událostí.
 

Dny železnice poslední zářijový víkend

VlakPoslední zářijovou sobotu (29. 9.) přivítají železniční fanoušky také na hlavním nádraží v Ostravě a v Bohumíně. Nenechte si ujít jízdy parními vlaky po okolí Ostravy nebo jízdy po vlečkách AWT.

Brněnský den železnice (29. 9.) nabídne kromě zvláštních jízd například i bohatý doprovodný program při Boskovických slavnostech a nudit se nebudete ani v Plzeňském kraji. Ten letos slaví v Horažďovicích (28. 9.), kde bude kromě nostalgických jízd připravena také výstava historických lokomotiv a drezín.