Úvod > Aktuality > Naplánujte si Velikonoce! 7 tipů, kde si užít zvyky a tradice

Naplánujte si Velikonoce! 7 tipů, kde si užít zvyky a tradice

Vydáno 14. března 2018 Zážitky
Hrady, zámky i skanzeny po celé zemi chystají program na nadcházející svátky jara. Chcete-li si připomenout starobylé zvyky a obyčeje, nasát velikonoční atmosféru, nebo zažít prohlídky interiérů „jinak“, vybírejte z nabídky portálu Kudy z nudy.

Hrad Bítov s vůní Velikonoc

BítovVelikonoce na jihomoravském Bítově zpestří vyzdobené interiéry hradu s prohlídkou ukončenou v hradní kuchyni, kde v sobotu a neděli 31. 3. a 1. 4. bude prezentována příprava staročeských pokrmů. Uvidíte, jak se na hradě vařívalo na starém kachlovém sporáku a na otevřeném ohni v krbu. Některé pokrmy pak bude možné ochutnat.

Hrad Bítov bude otevřen od 30. března do 2. dubna od 9 do 16 hodin (prohlídky s vařením jen o víkendu), poslední prohlídka začíná hodinu před koncem návštěvní doby.
 

Za tradičními zvyky do Dřevěného městečka na Valašsko

Velikonoce na ValašskuO pár staletí zpět se vrátíte ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Tamní Dřevěné městečko bude žít od soboty 31. března do pondělí 2. dubna lidovým velikonočním veselím. Návštěvníkům připomene tradiční zvyky v podání folklórních souborů. Bude také cimbálovka, pomlázka, postní i sváteční pokrmy a bohatý výběr kraslic, březových metliček, řehtaček i trakačů. Program na Hod boží velikonoční (1. dubna 2018) obohatí pochovávání Mařeny a obchůzky klapotářů, kteří budou tentokrát z Loučky. 

Po všechny sváteční dny budou probíhat ukázky zdobení kraslic a pletení pomlázek, bohatá nabídka výrobků lidových řemeslníků i občerstvení. Na návštěvu můžete dorazit mezi 9. a 17. hodinou!
 

Knížecí Velikonoce na Křivoklátě

hrad KřivoklátZvyky, řemesla a život v polovině 19. století připomene od 30. března do 1. dubna středočeský hrad Křivoklát. Tradiční akci i tentokrát navštíví knížecí rodina Fürstenberků, která zájemce zavede i do interiérů hradu během speciální prohlídky. Do programu je zařazena i prvorepubliková módní přehlídka, jelikož si letos připomínáme 100 let od založení Československa. Na prohlídku s Fürstenberky, která bude v sobotu a v neděli od 14.30, je speciální vstupné 250 Kč.

Na dolním nádvoří hradu vyroste velký řemeslnický jarmark a o zábavu se postarají kejklíři, hudebníci a divadelní herci. Brány hradu budou otevřené vždy od 10 do 17 hodin.

Vydáte-li se na KřivoklátPrahy, využít můžete zvláštní parní vlak, takzvaný Křivoklátský expres v čele s lokomotivou Šlechtična, který pojede ze Smíchovského nádraží. Jízdenky jsou k dostání v předprodeji na pokladnách pražského Masarykova nádraží a nádraží Praha-Braník.
 

Splašená vejce v Jindřichově Hradci

Splašená vejceBrány Státního hradu a zámku Jindřichův Hradec se v letošním roce návštěvníkům otevřou na Velký pátek, 30. března. Dle úspěšné tradice posledních let budou návštěvníci moci navštívit I. prohlídkovou trasu Adamovo stavení bez vedených prohlídek. Otevírací doba o Velikonocích je od 10 do 12 a od 13 do 15.15 hod. Mimořádné individuální prohlídky nabízí zámek od Velkého pátku 30. března do Velikonočního pondělí 1. dubna.

V interiérech trasy A bude navíc nainstalována zvláštní výstava zvaná "Splašená vejce". Bezmála tisíc vajec mnoha barev a velikostí v roztodivných kombinacích opět potěší znalé a, doufáme, příjemně překvapí nové návštěvníky.
 

S dětmi na šternberský jarmark

Hrad ŠternberkSvátky jara na moravském hradě Šternberk i letos zpestří dětský velikonoční jarmark. Konat se bude v sobotu 31. března od 10 do 16 hodin. V prostorách hradu, na nádvoří i v hradním parku se budou vyrábět tradiční velikonoční předměty – zkušení řemeslníci předvedou pletení pomlázek, zdobení kraslic a výrobu nejrůznějších jarních dekorací.

V zámeckém parku bude probíhat aktivní doprovodný program a chystají se také speciální velikonoční prohlídky hradních interiérů.
 

Rekviem za rytíře na Plumlově

RytířiVelikonoční akce pro malé i velké návštěvníky s názvem Rekviem za rytíře se odehraje ve dnech 31. března až 2. dubna na zámku Plumlov. O vaši zábavu postará mušketýrský regiment Corporal. Ve 13.00 proběhne bitva s ukázkou střelby a bojového umění. Děti i dospělí budou mít možnost vyzkoušet si práci na hrnčířském kruhu, nebo se podívat na ukázky drátování.

Milovníci historie se také mohou každou půl hodinu těšit na prohlídku zámku Plumlov s průvodcem. Návštěvníci akce budou mít také mimořádnou příležitost projít pohádkové sklepy středověkého hradu.
 

Pohádkové Velikonoce na Starých Hradech

Staré HradyJako v pohádce si budete připadat od 29. března do 2. dubna na Starých hradech. Tou dobou se na hradě a zámku zjeví princezny, čarodějnice, skřítci, draci a další bytosti z povídaček, aby vám ukázali, jak slaví Velikonoce. Budou se vařit sváteční lektvary, utrejchy a jiné dobroty, celé dny se budou hrát hry a nouze nebude ani o překvapení. Netradiční budou i prohlídkové okruhy, které vás zavedou do pohádek čaroděje Archibalda I. Hrad můžete navštívit od 10 do 17 hodin.
Velikonoce na Valašsku 2019

Velikonoce na Valašsku 2019

S tradičně bohatým třídenním programem přichází na Velikonoce Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Areály muzea budou od soboty do pondělí otevřené denně vždy od 9 do 17 hodin a pro návštěvníky bude připraven velmi pestrý a zajímavý program.

Křivoklátský expres - parním vlakem na Křivoklát

Křivoklátský expres - parním vlakem na Křivoklát

V sobotu a neděli 15. a 16. prosince se můžete svézt parním expresem taženým lokomotivou Šlechtičnou z nádraží Praha-Smíchov na hrad Křivoklát, kde probíhá Královský advent. Historický vlak vedený parní lokomotivou Šlechtičnou odjíždí v sobotu i v neděli z pražského smíchovského nádraží v 9:23 h.