Úvod > Aktuality > Na zámku by chtěl žít každý aneb 10 nej zámků, které musíte vidět
Památky

Na zámku by chtěl žít každý aneb 10 nej zámků, které musíte vidět

  • Vydáno29. července 2020
Na zámku chce žít každý. Nebo by alespoň chtěl. I kdyby po tom zatoužil jen na chvilku a stačilo by mu to na pár dní. Ale chtěl. Zámek, to je totiž něco z pohádek, kde žijí bohatí a krásní lidé (případně oškliví a bohatí, ale hlavně že jsou bohatí) a mají se dobře. Pochopitelně k zámku patří princezny, a těmi chtějí dívky být, zatímco muži si je chtějí vzít a mít se dobře... na tom zámku.
My máme to štěstí, že těch zámků rozhodně nemáme málo, a tak na některý z nich můžete vyrazit prakticky každý víkend a stejně vám potrvá pěkně dlouho, než je objedete všechny. A kdybyste se snažili na každém z nich aspoň chvíli bydlet, tak by vám to trvalo do konce života. Proto je tu portál Kudy z nudy, aby vám poradil, kterých deset zámků rozhodně a neprodleně stihnout jako první.
 

Rokoko a klasicismus v Dobříši

Zámek DobříšDobříšský zámek dnes opět patří rodu Coloredo-Mannsfeldů, což mu dodává na ještě větším lesku. Je zrekonstruovaný a vy zde můžete obdivovat nejen stavbu samotnou, ale i anglický park. Teprve před pár týdny se zde otevřela zrekonstruovaná francouzská zahrada. Obnovena byla sochařská výzdoba z dílny F. I. Platzera, fontány, dále došlo k obnově závlahového systému. Návštěvníci se také projdou po nových písečných cestách a uvidí nově osázené rostliny.

Navíc se vám právě tady může splnit váš sen – na zámku se můžete ubytovat. Mají tu i svatební pohádkové apartmá.
 

Hopsa hejsa do Brandejsa

Zámek BrandýsNad Labem leží nejen Brandýs, ale i jeho zámek, který je velice úzce spjat s historií Habsburků. Císař Rudolf II. to tu skutečně miloval a také díky němu patří dnes zámek k tomu nejhezčímu, co nám zbylo z renesance. Majitelem brandýského zámku byl až do roku 1918 poslední císař a český král, blahoslavený Karel I., který zde v mládí žil i s císařovnou Zitou jako důstojník 7. dragounského pluku.

Zajímavá je i následující kapitola dějin – Brandýs byl horkým kandidátem na letní prezidentské sídlo, nakonec však zvítězily Lány. Při prohlídkové trase v původních  císařských pokojích se dozvíte mnohé  o osudech posledních Habsburků, zajímavá je knihovna toskánských Habsburků a expozice císařské kavalerie.
 

Itálie na sever od Alp

Zajíci BučoviceJacopo Strada byl správcem uměleckých sbírek tří habsburských císařů. To je první důkaz toho, že měl vkus a cit pro umění. Druhý důkaz naleznete v Bučovicích, kde si nechal postavit nefalšovaný italský renesanční zámek (rozhodně nejhezčí na sever od Alp). Zahrada, interiéry, to všechno vás jednoduše nadchne.

Evropským unikátem je Zaječí pokoj, který zdobí ojedinělé motivy převráceného světa. Jsou to výjevy ze světa zajíců, kteří přebrali vládu nad světem po lidech: Útok zaječí jízdy proti lidské pěchotě, Bitva zajíců se psy, Oslavy zaječího vítězství, Lov lidí a Hostina královského zaječího páru.
 

Zámek francouzského stylu v Rájci nad Svitavou

Rájec nad SvitavouArchitektonickou chloubou celé Moravy je knížecí zámek rodiny Salmů. Ti si jej zřídili v 18. století ve francouzském stylu v Rájci nad Svitavou a rozhodně na ničem nešetřili. Krásu jejich investice můžeme ostatně obdivovat dodnes. Ať už to bude knihovna se 60 000 svazky, již třicet let tradice jedinečné výstavy kamélií nebo orientální porcelán, zámek Rájec nad Svitavou vás zcela jistě okouzlí.

Krásný je také zámecký park, který byl založen už během výstavby samotného zámku v roce 1767. Původně se rozkládal pouze na svahu pod zámkem směřujícím k městečku, ve kterém bylo vybudováno jezírko se zděnou architekturou, nazývané dobovou terminologií "theatrum".


Český Windsor – zámek Hluboká

zámek HlubokáJe to tak. Původním záměrem architekta bylo přiblížit se co nejblíže slavnému Windsoru. Díky této snaze vznikl jeden z nejkrásnějších evropských zámků, který milují jak milovníci historie, tak nenapravitelní romantici a snílci.

Na prohlídkových okruzích zámku Hluboká nahlédnete do soukromých pokojů i do přepychových reprezentačních sálů s vyřezávaným obložením stěn, kazetovými stropy, elegantním stylovým nábytkem, křišťálovými lustry a bohatými sbírkami obrazů, stříbra, porcelánu a gobelínů. Podívat se můžete i na vyhlídkovou věž a do zámecké kuchyně s množstvím dochovaného kuchyňského zařízení z přelomu 19. a 20. století. V zámecké jízdárně si prohlédněte expozici jihočeské gotiky a holandských mistrů ze sbírek Alšovy jihočeské galerie. Zámek se svými 140 místnostmi a 11 věžemi nabízí několik variant prohlídek.
 

Pohádková Červená Lhota je zase bez vody

Červená LhotaMálokterý zámek se vryl do podvědomí Čechů jako Červená Lhota, a to zejména díky častému využití interiérů i exteriérů pro nejrůznější pohádky a filmy. Zajeďte se přesvědčit, že Zlatovláska, princezna na hrášku, ale ani pan Vok se tu měli pohádkově. Hlavní expozice v interiérech 1. patra představuje autentický byt posledních majitelů, knížat Schönburg-Hartenstein, v podobě, jakou měl po roce 1910, kdy byla dokončena nejmladší přestavba zámku.

Letos je pohled na Červenou Lhotu poněkud zvláštní – loni  na podzim byl rybník vypuštěn a začaly se odstraňovat nánosy bahna. Letos (2020) došlo k mimořádné havarijní události na hrázi, kvůli které zůstává rybník opět vypuštěn. Kdy bude opět naplněn vodou se zatím neví.
 

Za renesancí do Litomyšle

Zámek LitomyšlZámek v Litomyšli je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. Litomyšlský zámek byl postaven v letech 1568 až 1581 jako reprezentační rodinné sídlo nejvyššího kancléře Království českého Vratislava z Pernštějna a španělské šlechtičny Marie Manrique de Lara. Výstavbou byli pověřeni císařští stavitelé Giovanni Battista Aostalli a Ulrico Aostallis a na výzdobě zámku (psaníčková a figurální sgrafita na fasádách a štítech a s dvěma velkými bitevními scénami na hlavním nádvoří) se převážně podíleli italští mistři.

Pro letní období, kdy na zámku v Litomyšli pobývala šlechta, bylo vystaveno unikátní barokní zámecké divadélko, které bylo dokončeno roku 1797. Pokud byste ho rádi viděli, není to žádný problém. Divadlu se věnuje hned první prohlídková trasa. Kdo naopak nemá mnoho času a přesto by rád zámek navštívil, může využít zkrácené prohlídky Letní pozastavení, které jsou vhodné také pro děti.
 

Krajkové Doudleby

Zámek DoudlebyNa historicky cenném zámku v Doudlebách, dalším místě, kde se u nás prosadila italská architektura, můžete navštívit třeba expozici vamberské krajky. Pokud je pro vás tato aktivita příliš mírumilovná, můžete se zkusit vžít do Jakubiskova filmu Bathory, který se zde natáčel. Nenechte si ujít také procházku zámeckým parkem v sousedství nově zbudované obory. Během otevírací doby zámku mají zájemci všech generací možnost navštívit zdarma tzv. Babiččin dvoreček s domácími zvířátky.

V neděli 16. 8. 2020 jste zváni na srpnové zámecké trhy. Kromě nabídky stánkařů můžete užít i hudební vystoupení, případně si vyzkoušet svůj um a mušku při paintballové střelbě na terč.


Malé české Versailles na východě Čech

Nové HradyJednou z mála rokokových staveb u nás je zámek Nové hrady z druhé poloviny 18. století nedaleko Litomyšle. Zámek je tak zdobný, že se mu přezdívá české Versailles. V zámku je instalována stálá expozice nábytkového umění, návštěvníci mohou nahlédnout též do soukromých komnat majitelů.

Celý zámecký areál je zasazen do krásné a dosud civilizací poměrně málo dotčené krajiny. Nedaleko se nachází chráněný přírodní útvar Toulovcovy maštale tvořený pískovci bizardních tvarů, vzniklými v důsledku větrné a vodní eroze. Svojí rozlohou přes 10 km2 je vhodný k turistice, cykloturistice i rekreaci. Necelých 15 km vzdálená CHKO Ždárské Vrchy s rozlohou 709 km2 obsahuje 4 národní přírodní rezervace, 9 přírodních rezervací a 36 přírodních památek a doplňuje tak krásný ráz okolní krajiny.
 

Zámek Orlík nad Vltavou

zámek orlíkNa skalnatém ostrohu, který se kdysi jako orlí hnízdo tyčil vysoko nad údolím Vltavy a dnes jej obklopuje hladina Orlické přehrady, kdysi stával raně gotický hrad, celnice vybírající poplatek za plavbu po řece. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý anglický park se Schwarzenbergskou hrobkou. Požár, který zámek Orlík zničil roku 1508, a následné vymanění hradu z manských závazků podnítilo rozsáhlou pozdně gotickou přestavbu. Asi před rokem 1588 vlašský mistr Augustin Orlík renesančně upravil. Zásadní posílení významu Orlíku přinesl počátek 19. století, kdy si jej zvolil kníže Karel Schwarzenberg za sídlo.

Schwarzenbergy bohatě vybavené zámecké interiéry jsou vynikající ukázkou životního stylu šlechty v 19. století. Výzdobou vyniká tzv. Teskův sál , jehož vyřezávaný kazetový strop a obložení stěn zhotovil v letech 1882 -1884 Jan Teska. Nedaleko zámku se nachází kotviště pro parník, na kterém lze přejet ke hradu Zvíkovu a poté zpět. Navštívit můžete také zajímavé akvárium sladkovodních ryb.
Zámek Orlík nad Vltavou

Zámek Orlík nad Vltavou

Na skalnatém ostrohu, který se kdysi jako orlí hnízdo tyčil vysoko nad údolím Vltavy a dnes jej obklopuje hladina Orlické přehrady, kdysi stával raně gotický hrad, celnice vybírající poplatek za plavbu po řece. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý anglický park se Schwarzenbergskou hrobkou.

Zámek Doudleby nad Orlicí

Zámek Doudleby nad Orlicí

Renesančně-barokní zámek Doudleby nad Orlicí, rodové sídlo Bubnů z Litic, vás uchvátí unikátní sgrafitovou výzdobou fasád i výmalbou interiérů. Prohlédnout si můžete také Muzeum přírodovědy a venkova. Park za zámkem je jako stvořený k vycházkám.

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. V rámci prohlídkových okruhů si můžete vybrat ze dvou tras: Zámek za Valdštejnů nebo Zámek za Thurn Taxisů.

Renesanční zámek Bučovice

Renesanční zámek Bučovice

Zámek v Bučovicích je unikátní ukázkou renesančního stavitelství v České republice. K ojedinělým patří bohatá manýristická výzdoba interiérů a kašna na nádvoří. Zámek je unikátní stavbou italské renesance na sever od Alp.

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem – za životními osudy posledních Habsburků

Zámek Brandýs nad Labem byl oblíbeným sídlem habsburských panovníků. Významná renesanční památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je otevřena pro veřejnost a zrestaurované sály a interiérové expozice podávají svědectví o pobytech všech císařů monarchie, kterým zámek patřil až do roku 1918.

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou – neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Zámek Červená Lhota – nejpohádkovější zámek v Česku

Vodní zámek Červená Lhota se řadí k nejkrásnějším „pohádkovým“ zámkům v České republice. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených, jako např. Zlatovláska, O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Další aktuality

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky