Úvod > Aktuality > Na vodním mlýně v Hoslovicích si prohlédnete domácnost paní mlynářky

Na vodním mlýně v Hoslovicích si prohlédnete domácnost paní mlynářky

Vydáno 13. června 2018 Kultura
Ve vodním mlýně v Hoslovicích si v sobotu 16. června budete moci prohlédnout Domácnost paní mlynářky. Speciální akci připravilo Muzeum středního Pootaví Strakonice spolu s Babským sborem z Poříčí. Těšit se můžete na pouštění vodního kola, pečení chleba s ochutnávkou, komentované prohlídky, řemeslný jarmark, křest malých kozlíků a mnoho dalšího. Mlýn bude otevřen od 10 do 17 hodin.

HosloviceBěhem dne vás čeká na vodním mlýně v Hoslovicích prohlídka domácnosti paní mlynářky. Akce je věnována životu na mlýně a činnostem s ním spojených jako pečení chleba, předení, tkaní, pletení, drátkování, paličkování, výroba domácích pomazánek, vrtění másla apod.

V obydlí paní mlynářky možná zjistíte, jak jsme dnes vlastně pohodlní a měkcí. No uznejte - kdo z dnešních chlapů dokáže několik dní kosit louky nebo tahat pytle zrní? A která z dnenších žen dokáže vyprat prádlo za celý měsíc v neckách, přitom si zpívat a starat se o děti? Tak schválně, přijďte v sobotu 16. června do mlýna v Hoslovicích a dozvíte se víc!

HosloviceOd 10 do 17 hodin se areál vodního mlýna otevře a pozve vás na ukázky starých řemesel a tradiční řemeslný jarmark. Dozvíte se něco o tom, jak dříve žila paní mlynářka a co vše měla na starost, aby udržela domácnost v chodu a všichni byli spokojení a šťastní.

Nepropásněte také křest hoslovických kozlíků. Můžete se těšit i na pouštění mlýnského kola, komentované prohlídky mlýna – každou celou hodinu nebo tradiční pečení chleba spojené s ochutnávkou. Ve zdejší peci se bude totiž péci vynikající mlynářský chléb. K dobré náladě zazpívá Babský sbor z Poříčí a nebude chybět ani veselý harmonikář.

Středověký vodní mlýn Hoslovice se nachází ve zvlněné krajině šumavského Podlesí, přibližně 17 kilometrů od Strakonic. Díky výjimečnému působu života posledních vlastníků, kteří se v 50. letech izolovali od společnosti a odmítli veškerý technický pokrok, se v areálu dochoval tradiční venkovský způsob života.

Středověký vodní mlýn Hoslovice

Středověký vodní mlýn Hoslovice

Ve zvlněné krajině šumavského Podlesí, přibližně 17 kilometrů od Strakonic se v obci Hoslovice nachází unikátní areál středověkého vodního mlýna na horní vodu, jehož návštěva vás přenese do života dob dávno minulých.