Úvod > Aktuality > Na hradě Sovinci turistická sezóna ještě nekončí

Na hradě Sovinci turistická sezóna ještě nekončí

Vydáno 20. září 2018 Památky
Letošní sezóna na hradu Sovinec, který leží v Nízkém Jeseníku mezi Uničovem a Rýmařovem, ještě zdaleka nekončí. Těšit se můžete na několik pořadů, které se na hradě chystají - Balady zbojnické, ukázky práce sokolníka a jeho svěřenců, Záhadu prokleté truhly či oblíbené představení Hofmistrova závěť, které proběhne v úplném závěru sezóny.
SovinecNa okraji Nízkého Jeseníku, 13 kilometrů od Rýmařova se nachází hrad Sovinec z první poloviny 14. století. Hrad se pyšní nejen barvitou historií, ale také bohatým kulturním programem. Ten letos ještě nabídne čtyři akce. První z nich "Balady zbojnické" se bude konat o víkendu 22. a 23. září. Těšit se můžete na legendární šermířskou a divadelní společnost Revertar, která nabízí šermířské pověsti a příběhy v nejvěrohodnější podobě. Oblíbené šermířské pohádky předvede skupina scénického šermu Allegro a šermíři Dragers přiváží novou šermířskou kriminální povídku Loupež v klášteře.

Poslední víkend v září 28. - 30. 9. připraví na hradě "Past na medvěda". Celodenní program pohádek a šermířských vystoupení okoření šermířský příběh o nezdařeném lovu na medvěda. Diváci uvidí také kvalitní ukázky výcviku a příletů dravých ptáků, výstavu loveckých trofejí a spoustu šermířských vystoupení.

SovinecNejvětší a zároveň poslední podzimní akcí je Hofmistrova závěť, která zároveň letní sezónu ukončuje. Letošní loučení se uskuteční od soboty 27. do neděle 28. října. Nádvořím se bude rozléhat řinkot mečů, středověká hudba i křik dravých ptáků. Pro dámy bude připravena módní přehlídka gotického odívání a chybět nebudou středověké tance. A ani pánové nepřijdou zkrátka – Hofmistrova závěť je totiž zaměřená na vývoj palných zbraní a vojenskou historii od dávnověku až po současnost.
 

Temné podzemní chodby hradu

Na hradě Sovinci můžete navštívit okruh, který vás zavede nejen do samotného hradu, ale i do unikátních podzemních prostor. O podzemní chodbě ze 17. století až donedávna vědělo jen málo lidí - její část totiž bývala dříve zavalená. Návštěvnický okruh z roku 2016 je dlouhý zhruba tisíc metrů a prohlédnete si na něm vnitřní i vnější opevnění. Trasa, která navazuje na vnitřní okruh s prohlídkou interiérů, vede z předhradí do příkopu a do podzemní chodby, poté přes příkop do západního parkánu, Velké bašty a předsunuté bašty zvané Kočičí hlava. Končí na čtvrtém hradním nádvoří.
Přírodní park Sovinecko v Nízkém Jeseníku

Přírodní park Sovinecko v Nízkém Jeseníku

Přírodní park Sovinecko se nachází v jihozápadní části Rešovské hornatiny. Okouzlit návštěvníka mohou jeho hluboká údolí a výrazné svahy, které pokrývají lesní porosty s druhovou skladbou blízkou přirozeným porostům.

Hrad Sovinec - historické pořady po celou sezonu

Hrad Sovinec - historické pořady po celou sezonu

Nejrozsáhlejší moravský hradní komplex v Nízkém Jeseníku založili začátkem 14. stol. páni ze Sovince. Na hradě jsou pořádány kulturní akce, zejména vystoupení šermířských skupin, divadelních souborů a hudebníků, jsou prezentována tradiční řemesla.

Další aktuality

14.5.
2019
Otevřené chrámy lákají na prohlídky

Otevřené chrámy lákají na prohlídky

Severní Morava a Slezsko | Památky
15.4.
2019
Na zámku Fryštát si zdarma prohlédnete sbírky českého umění

Na zámku Fryštát si zdarma prohlédnete sbírky českého umění

Severní Morava a Slezsko | Památky