Úvod > Aktuality > Hospital Kuks zahajuje ve čtvrtek letošní turistickou sezonu

Hospital Kuks zahajuje ve čtvrtek letošní turistickou sezonu

Vydáno 26. března 2018 Památky
Turistická sezóna na Kuksu vypukne naplno se začátkem velikonočních prázdnin 29. března 2018. Otevřeno od té chvíle bude vždy od úterý do neděle, od 9:00 do 17:00. Příchozí mohou navštívit Základní okruh hospitálem a Šporkovskou hrobku. Expozice Českého farmaceutického muzea začínají sezónu 30. března. Prohlídky budou probíhat i ve státní svátky (Velký pátek, Velikonoční pondělí, 1. a 8. května atd.). Otevřeno bude i bylinkářství na nádvoří hospitálu. Obchůdek, kde je možné pořídit rozličné bylinné směsi, tinktury, čaje a různé regionální dobroty.
KuksRekonstruovaná národní kulturní památka Hospital Kuks nabídne turistům hned několik novinek. Prohlídkový okruh je od letošního roku obohacen o další restaurované exponáty. Podařilo se například vrátit do kostela unikátní oboustranný obraz, kdy na jedné straně uvidíte kojící Pannu Marii a na druhé Nejsvětější Trojici, které je kostel zasvěcen. Dále se jedná o globus a cínové lavabo, které používali milosrdní bratři – dřívější pečovatelé zde v hospitálu.

Milovníky přírody jistě potěší navázání spolupráce s Českým svazem ochránců přírody JARO Jaroměř. Společně se na Kuksu uvažuje o vystavění hmyzích hotelů v zahradě. Díky rozmanité květeně se do zahrady vrací druhy hmyzu, které tu dlouhá léta nebyly k vidění, jelikož prostor byl pouze zatravněn a hmyz tu nenacházel dostatečnou potravu. Hotely představují útočiště pro opylující hmyz, který je ze svého přirozeného prostředí vytlačován rozšiřující se zástavbou. Hotely jsou stavěny z čistě přírodních materiálů: dřeva, slámy, větviček apod.

Kuks TritonKromě čtyř ustálených prohlídkových okruhů (Hospitál, Šporkovská hrobka, Historie lékáren a Historie výroby léků) bude areál hospitálu žít četnými kulturními akcemi. Hned v sobotu 7. dubna je připraveno posezení s příslušníky řádu milosrdných bratří s názvem Milosrdní bratři za Šporka a dnes, kteří pohovoří o současnosti tohoto pečovatelského špitálského řádu. Začátek je plánován od 10:00 v refektáři hospitálu Kuks. O týden později, tj. 14. dubna, startuje z nádvoří třetí ročník crossového maratonu Podkrkonoším s názvem Zkus maraton Kuks. Závěr měsíce bude patřit zahradnickým trhům, ty proběhnou 27. až 29. dubna. V průběhu roku návštěvníky čeká ještě Baroko naoko, Slavnosti koní, historie a řemesel, festival Hudební léto Kuks, divadelní festival Theatrum Kuks, vinobraní, Svatohubertské slavnosti a mnoho dalšího.

Pro dětské návštěvníky a milovníky tajemna bude jako stvořená Hradozámecká noc, které se hospitál v letošním roce účastní vůbec poprvé, termín společný pro všechny památky připadá na 25. srpna. Strašidelné noční prohlídky jsou připraveny i na 13. října, kdy se bude podruhé konat pásmo živých obrazů Tajemný Kuks.
 

Barokní komplex v údolí řeky Labe

Hospital Kuks foto L. RennerBarokní komplex na Kuksu v údolí řeky Labe založil hrabě František Antonín Špork. Původní využití hospitalu dodnes připomíná barokní lékárna, která je jednou z nejstarších v Evropě, kromě ní je přístupný i klášterní kostel a pod ním umístěná hraběcí hrobka. Prostor před průčelím hospitalu zdobí sochy Ctností a Neřestí z dílny Matyáše Bernarda Brauna, který je autorem i nedalekých pískovcových reliéfů v místě zvaném Betlém. Nabízí se zde možnost uspořádání svatebních obřadů, vzdělávacích aktivit, v nabídce nechybí i tradiční kulturní akce – hudební festivaly, jarmarky, vinobraní, recitály a další.

Od 29. března bude hospital Kuks otevřen každý den od 9:00 do 17:00, vyjma pondělků. Prohlídky jsou realizovány i během všech státních svátků. Turistická sezóna skončí 31. října. Turisté se mohou kromě komentovaných prohlídek interiérů volně procházet po bylinkové zahradě za hospitálem či navštívit bylinkářství s širokým sortimentem přírodních produktů. K občerstvení je možné využít blízkou hospodu Na Sýpce či Galerii vín Siduri Kuks.
Hospital Kuks - zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks - zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck - 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Naučná stezka Betlém - procházka barokem na Kuksu

Naučná stezka Betlém - procházka barokem na Kuksu

7 km dlouhá okružní naučná stezka Betlém - Kuks. Na trase naučné stezky jsou umístěny informační panely, které vás seznámí s historií jednotlivých památek.

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum je střediskem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V prostorách Hospitálu Kuks provozuje dvě stálé expozice k dějinám české farmacie.

Zkus maraton Kuks (1)

Zkus maraton Kuks

Všechny cesty vedou na Kuks, proto vás srdečně zveme na další ročník běžeckého svátku na Královédvorsku.

Barokní den v Kuksu - Baroko naoko

Barokní den v Kuksu - Baroko naoko

První barokní slavnosti v Hospitalu Kuks. Živé obrazy ze Šporkovy doby.

Svatohubertské slavnosti v Kuksu

Svatohubertské slavnosti v Kuksu

Probuzená tradice bratrstva k povznesení lovu, řádu svatého Huberta, který v roce 1695 založil známý mecenáš barokního umění a též fundátor Hospitálu Kuks hrabě František Antonín Špork.

Zahradnické trhy v Kuksu (3)

Zahradnické trhy v Kuksu

Zahradnické trhy nabídnou široký sortiment balkónových i zahradních rostlin, ovocných stromků, skalniček, kaktusů a doplňkového tematického zboží.

Další aktuality

11.11.
2012
Projděte se Cestou horských nosičů v Krkonoších

Projděte se Cestou horských nosičů v Krkonoších

Krkonoše a Podkrkonoší | Památky
11.9.
2018
Vodní elektrárna Les Království bude mít nový kabát

Vodní elektrárna Les Království bude mít nový kabát

Krkonoše a Podkrkonoší | Památky
14.8.
2018
Braunův Betlém letos slaví 300 let!

Braunův Betlém letos slaví 300 let!

Krkonoše a Podkrkonoší | Památky