Úvod > Aktuality > Výstava korunovačních klenotů na Hradě byla prodloužena!
Památky

Výstava korunovačních klenotů na Hradě byla prodloužena!

  • Vydáno19. ledna 2023
U příležitosti 30. výročí vzniku České republiky byly pro veřejnost vystaveny České korunovační klenoty. Výstava se setkala s mimořádným ohlasem veřejnosti a prezident republiky rozhodl o jejich mimořádném prodloužení! Podívat se na nejcenější státní poklad můžete do úterý 24. ledna 2023 v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Zajímavostí je, že korunovační klenoty jsou stejně jako v roce 1929 vystaveny v původní vitríně navržené architektem Josefem Gočárem.
korunovační klenotyV příčné lodi katedrály sv. Víta na Pražském hradě je od 17. do 24. ledna 2023 vystaven soubor Českých korunovačních klenotů. Svatováclavská koruna, královské žezlo, jablko a Korunovační kříž budou stejně jako v roce 1929 vystaveny v původní vitríně, navržené architektem Gočárem. Součástí výstavy bude i mimořádné vystavení relikvie v podobě lebky sv. Václava ve Svatováclavské kapli katedrály a vitrína s textilními součástmi souboru korunovačních klenotů – královským pláštěm s hermelínovým límcem. Původně měly být klenoty vystaveny pouze do 21. ledna, po konzultaci s odbornými pracovníky památkové péče pan prezident rozhodl o jejich mimořádném prodloužení až do úterý 24 ledna. V jižní boční lodi katedrály doplňují celý výstavní projekt ještě dvě vitríny – jedna s koženými pouzdry na korunu, žezlo a jablko, druhá s pohřebními klenoty Přemysla Otakara II., jejichž podoba je připomínkou nedochovaných insignií českých králů z rodu Přemyslovců.

korunovační klenotyKorunovační klenoty jsou přístupné zdarma, vstup je veden jižními zahradami z Opyše na Býčí schodiště, následně na III. nádvoří. Odtud se fronta dostane do katedrály od západního průčelí. Z provozních důvodu, stejně jako v minulých letech, se nevydávají žádné časové ani jiné vstupenky. Návštěvu nelze rezervovat. Do prostoru není možné vstupovat s objemnějšími zavazadly. Pro případné odložení větších zavazadel je vám k dispozici šatna ve Starém královském paláci. Přednostní vstup mají pouze návštěvníci na invalidním vozíku, a to při prokázání se platným průkazem ZTP či ZTP/P.

České korunovační klenoty lze zhlédnout až do soboty 21. ledna od 9:00 do 17:00 hodin. V neděli 22. ledna proběhne v katedrále slavnostní mše celebrovaná arcibiskupem pražským a poté budou od 14:30 do 21:00 hodin klenoty opět zpřístupněny veřejnosti. Vystavení bude pokračovat i v pondělí 23. ledna a v úterý 24. ledna v prodlouženém čase od 8:00 do 18:00 hodin. Dobrou zprávou je také to, že i Metropolitní kapitula u sv. Víta prodlouží vystavení lebky a hermy našeho národního světce ve Svatováclavské kapli.


Zajímavosti o korunovačních klenotech aneb víte, že...?

  • korunovační klenotyKorunovační korunu zdobí 18 safírů, 1 akvamarín, 31 spinelů, 15 rubínů, 1 rubelit, 25 smaragdů a 20 perel. Do křížku na vrcholu byl údajně vložen trn z koruny Ježíše Krista. Koruna váží 2358,04 gramů a má výšku i průměr 19 cm. Na zadní straně koruny je na čelence osazen intenzivně modrý a velice drahocenný safír, původem ze Srí Lanky, který patří mezi největší modré safíry na světě!
  • Také 67cm žezlo je bohatě ozdobeno 4 safíry, 5 spinely a 62 perlami. Hlavice žezla má na první pohled připomínat květ a i ji zdobí perly a drahé kameny.
  • Stejně jako žezlo je i jablko vyrobeno z 18karátového zlata (koruna z 22karátového). Váží 780 g a měří 22 cm. Zdobí jej 8 safírů, 6 spinelů a 31 perel.
  • žezlo_klenoty_detailKorunovační klenoty letos rozhodně nebudou v katedrále sv. Víta poprvé! Už roku 1867 zde byly veřejně vystaveny při příležitosti jejich návratu z Vídně, kam byly uschovány během prusko-rakouské války (1866). Dalším rokem, kdy si mohli lidé klenoty prohlédnout, opět v katedrále, byl rok 1929 (1000 let od smrti sv. Václava), tedy již za první republiky. Pro tuto příležitost zhotovil architekt Josef Gočár pro klenoty speciální skleněnou vitrinu. Poté byly klenoty v katedrále roku 1945 v rámci oslav osvobození a naposledy roku 1955 (10. výroční osvobození Československa). Poté se již v katedrále nevystavovaly, při nejrůznějších příležitostech bývaly k vidění ve Starém královském paláci, nejčastěji ve Vladislavském sále. Letos se do katedrály sv. Víta navracejí po dlouhých 68 letech.
Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky

Kalendář 2024: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, uvidíte na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Lysé nad Labem či Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší setkání.
Praha | Příroda