Úvod > Aktuality > Muzeum v Chebu připravilo na sobotu již tradiční jarmark

Muzeum v Chebu připravilo na sobotu již tradiční jarmark

Vydáno 23. března 2018 Kultura
Tako jako každý rok, připravilo i letos Muzeum Cheb na sobotu 24. března 2018 tradičně bohatý a zajímavý velikonoční program. Všechny výstavní a expoziční prostory muzea oživí pestrý velikonoční jarmark doplněný o inspirativní ukázky regionálních lidových řemesel, rukodělné techniky předvedou mistři svého oboru. Nebude chybět ani atraktivní doprovodný program pro malé i velké návštěvníky.
velikonoce466317260.jpgNa sobotu 24. března od 9 do 17 hodin připravuje Muzeum Cheb ve svých prostorách již 19. Velikonoční jarmark. V muzjní expozici bude na návštěvníky čekat více než čtyřicet zastavení věnovaných tradičnímu řemeslu a rukodělné výrobě. K těm nejpřitažlivějším budou zcela určitě patřit ty, které dají nahlédnout přímo pod šikovné ruce tvůrců.

Všechny návštěvníky zcela jistě potěší celá řada řemeslných ukázek, které si budou v mnoha případech moci také sami vyzkoušet: paličkování, rozmanité výzdobné techniky pro velikonoční vajíčka, pletení pomlázek a košíků, tradiční předení na kolovratu. Chybět nebudou ani ukázky oblíbených technik, které pracují s papírem. Pro návštěvníky budou připraveny ukázky z tradičního velikonočního pečiva. Ti odvážní si pak budou moci na místě vyzkoušet svoji pekařskou zručnost.

velikonoce-cheb02.jpgVedle přehlídky řemesel bude na ty, kteří přijdou v sobotu do Muzea Cheb, čekat další bohatý program. Pro dětské návštěvníky budou připraveny zajímavé výtvarné dílny. V programu velikonočního jarmarku nebudou chybět oblíbená vystoupení dětských souborů ze základních a z mateřských škol, žáků tanečního a literárně dramatického oddělení chebské Lidušky, ani pohádkové představení pro děti.
 

Cheb má svou velikonoční korunu - první na českém území

Německá koruna v ChebuV sobotu 17. března přivezli do Chebu zástupci spolku „Osterpfad – Vogtland /Thükop e. V“. z německého Berga/Elster velikonoční korunu, která bude v době velikonočních svátků zdobit nádvoří muzea. Tradice zdobit v období Velikonoc veřejná prostranství a dvory významných budov ve městech a obcích korunami z chvojí a barevných velikonočních vajíček vznikla před více než sto lety ve franckém Švýcarsku. Od počátku velikonoční koruny jako symbol velikonočních svátků a přicházejícího jara zdobily nejčastěji veřejné kašny i soukromé studny. Postupem času se tento novodobý zvyk stával stále populárnější.

Od osmdesátých let 20. století se tak rozšířil v mnoha částech jižního, středního a východního Německa. Velikonoční koruny se tak staly v německy hovořících zemích hlavní součástí velikonoční výzdoby v mnoha městech a obcích, která se sdružují do tzv. Velikonočních cest. Ty pak dávají možnost putovat za touto svéráznou výzdobou a obdivovat zručnost a nápaditost jejích tvůrců. Město Cheb se tak stalo prvním zástupcem Velikonoční cesty na české straně hranice. Velikonoční koruna bude zdobit nádvoří muzea až do Bílé neděle, tedy 8. dubna 2018.
Pachelbelův dům - krajské muzeum Cheb

Pachelbelův dům - krajské muzeum Cheb

Muzeum města Chebu, které patří mezi nejstarší regionální muzea v Čechách bylo otevřeno roku 1874 v bývalém Městském domě, jednom z nejstarších měšťanských domů na chebském náměstí, který bývá po nejznámějším ze svých majitelů označován také jako Pachelbelův dům.