Úvod > Aktuality > Muzeum dr. Aleše Hrdličky v Humpolci láká na nové expozice
Kultura

Muzeum dr. Aleše Hrdličky v Humpolci láká na nové expozice

  • Vydáno6. června 2019
Expozice Muzea dr. Aleše Hrdličky v Humpolci prošly nákladnou renovací a po dvou letech zvou návštěvníky na zbrusu nové exponáty. Mezi novinkami muzea je například obří model srdce, do kterého lze nahlížet, neandrtálec v životní velikosti nebo velký model šroubovice DNA.
Expozice Humpolec srdceOd června 2019 je v Muzeu dr. Aleše Hrdličky v Humpolci otevřena zcela nová antropologická expozice. Ta láká návštěvníky na velké množství interaktivních prvků, tedy exponáty, které můžete sami prozkoumat a vyzkoušet. Jedná se například obří modely srdce a ucha, které jsou rozkládací a vysoké cca jeden metr. Díky nim se podíváte hluboko dovnitř těchto ústrojí a navíc je zde možné sestavit si lidskou kostru. A u tématu genetiky si zase "osaháte" velký model šroubovice DNA.

V oblasti věnované antropologii jsou k vyzkoušení i některé antropometrické přístroje. Díky tomu si zájemci můžete změřit například obvod hlavy či hrudníku. Expozici zpestřují různé kvízy, hry, video či počítačové prezentace.
 

Neandrtálec v životní velikosti a lebka "hobití" ženy

Humpolecký neandrtálecNejobsáhlejší část výstavy je věnována vývoji člověka od nejstarších pralidí až do současnosti. Poznáte zde základní znaky lidí z jednotlivých období dějin a přiblížíte si je na bustách i kostrách. Velkou atrakci představuje model neandrtálce v životní velikosti. Postava představuje dospělého, asi čtyřicetiletého muže, který měří 182 centimetrů. V reálném životě by vážil přibližně 90 kilogramů, jako figurína je o 40 kilogramů lehčí. Tělo odpovídá kostře, která je také novým exponátem muzea. Silikonové části, které nekryje oděv, mají detailní propracování včetně cév. Realisticky působí i ochlupení, vousy a vlasy. Neandrtálci měli kratší končetiny, byli podsaditější a měli robustnější kostru. Socha nejenže působí živým dojmem, ale navíc je i cítit – výtvarníci jí dodali aroma jeskyně a ohně.

Humpolec odlitky antropoMimo to zdejší kolekci obohatil i odlitek lebky člověka floreského (Homo floresiensis) z doby asi 18 tisíc let před současností. Bude vám nejspíš připomínat "hobití" ženu. Žádné muzeum v České republice v současnosti tuto lebku nevystavuje.

Hrdličkovo muzeum začalo s revitalizací svých stálých výstav už v roce 2017, dokončit se vše podařilo v květnu 2019. Podívat se sem můžete kromě pondělí denně od 8 do 16 hodin, vstupné stojí 50 korun.
Muzeum dr. Aleše Hrdličky v Humpolci

Muzeum dr. Aleše Hrdličky v Humpolci

Nová antropologická expozice. Mimo jiné zde uvidíte postavu neandrtálce v životní velikosti.

Další aktuality

Užijte si výlet do Dolní Rožínky – znáte zdejší památky, které jsou volně dostupné?

Dolní Rožínka je ideálním místem na výlet s celou rodinou. A nemusíte nutně navštívit zábavné atrakce, které se mohou snadno prodražit. Kudy z nudy vám místo toho nabízí k výletu volně dostupná místa, která lze navštívit bez koruny v kapse a navíc i po celý rok.
Kraj Vysočina | Zážitky

Česko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

14. března 1921 začali Jaroslav Hašek (1883–1923) a jeho kamarád Franta Sauer (1882–1947) po žižkovských hospodách prodávat první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Dva roky poté Hašek v necelých čtyřiceti letech zemřel, aniž by svůj slavný román dokončil. Kdo tehdy mohl tušit, že se dílo dočká překladů do téměř šedesáti jazyků, milionů prodaných výtisků a i po sto letech bude bavit, provokovat a nabízet nové souvislosti a interpretace?
Kraj Vysočina | Zážitky

Na vrchu Křemešník opět teče zázračná voda

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Nyní má opět dostatek vody a pramen tak do studánky teče. Zdejší voda obsahuje stopy stříbra a nikdy se v lahvích nekazí. Podle legend dokázala léčit i mor a vyvážela se nejen do zemí českých, ale vyplouvali s ní i rakousko-uherští námořníci z Terstu na širé moře.
Kraj Vysočina | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Jihlavy

Kam na výlet v Jihlavě a okolí? Lomy, skály, přírodní zajímavosti, lesy a k tomu jako bonus úžasné památky, zříceniny hradů a zámecké expozice. Pokud máte tohle všechno rádi, vydejte se určitě na Vysočinu a do okolí Jihlavy. Hledáte inspiraci pro svůj příští výlet na Vysočině? Nehledejte nic jiného a vyberte si z našich tipů!
Kraj Vysočina | Zážitky

Selfie místa Třebíčska: Objevte nejkrásnější místa moravské Vysočiny

Turistická destinace Třebíčsko připravila pro milovníky focení tucet nejkrásnějších míst moravské části Českomoravské vrchoviny v Třebíči a okolí. Jedná se o turistickou oblast s velkým počtem menších obcí rozmístěných mezi rybníky, potoky, louky, lesy a remízky. Zdejší malebná krajina ukrývá řadu úžasných zajímavostí. Tady si to zamilujete kdykoliv v roce!
Kraj Vysočina | Zážitky

V Třebíči oslaví židovský svátek Purim

Oslava nejveselejšího židovského svátku proběhne předposlední březnovou sobotu 23. 3. 2024 v Zadní synagoze a Domě Seligmanna Bauera v Třebíči. Těšte se na dílničky, průvod masek i tematické prohlídky.
Kraj Vysočina | Zážitky

V Bystřici nad Pernštejnem objevíte svět miniatur i alej pohádek

Těsně u Bystřice nad Pernštejnem na Vysočině naleznete úplně jiný svět – minisvět. Bystřický park miniatur vznikl kolem zdejšího potůčku jako kopie údolí Svratky se zhruba dvacítkou betonových modelů hradů, klášterů a jiných památek v měřítku 1:50. V sousedství miniatur pak děti nadchne i Pohádková alej s desítkou pohádkových postav. Obě atrakce jsou přístupné celoročně a zdarma.
Kraj Vysočina | Zážitky

Poznejte Vysočinu: tipy na procházku do přírody

Plánujete víkend nebo máte před sebou volný den a přemýšlíte, kam vyrazit na výlet? Líbit se vám bude určitě na Vysočině! Zdejší lesy a malebná údolí lákají k procházce přírodou a na své si přijdou i milovníci památek – objeví zde jak starobylé hrady, tak impozantní zámky nebo tiché kláštery. Tipy, kam na Vysočině vám přináší Kudy z nudy.
Kraj Vysočina | Letní sporty