Úvod > Aktuality > Mozaika romantických míst pro originální valentýnské procházky a výlety

Mozaika romantických míst pro originální valentýnské procházky a výlety

Vydáno 11. února 2019 Příroda
Blíží se Valentýn, svátek všech zamilovaných. Květiny? Čokoláda? To všechno už tu bylo, jděte na to letos oklikou a darujte zážitek: společnou procházku nebo výlet do některého z romantických míst. A aby bylo vaše cestování co nejjednodušší, krásná místa jsme na portálu Kudy z nudy vytipovali ve všech koutech Česka.
Zimní Nový světKde hledat nejromantičtější místa Prahy? Hlavně daleko od lidí a tam, kde nehrozí tlačenice. Takže zapomeňte na Petřín nebo Kampu a vydejte se třeba do malebných uliček Nového světa, kde jako by se zastavil čas a kde k posezení zve útulná kavárna. Líbit se vám bude i výhled z návrší u zříceniny Baba anebo toulky Vyšehradem.

Ano, ten sice patří k oblíbeným turistickým cílům, ale poloha stranou od historického centra kdekoho odradí. Přitom je tu krásně, hlavně v podvečer, když se v parcích a na hradbách rozsvěcejí lampy.
 

Romantika řek, hradů a zámků

Vyhlídka Máj zimaK nejromantičtějším místům středních Čech – a také nejoblíbenějším mezi návštěvníky portálu Kudy z nudy – patří vyhlídka Máj; řeka Vltava v hlubokém skalnatém kaňonu pod ní má zvláštní tvar podkovy. Dostanete se sem snadno, z Teletína coby nejbližší obce je to k vyhlídce zhruba kilometr pěšky.

Srdcovým esem všech romantiků na Plzeňsku je zřícenina hradu Krašov nad údolím Berounky; vede k ní žlutá značka z Kralovic anebo modře značená trasa z obce Bohy. Dalším romantickým tipem je nedaleká vyhlídka Havlova skála, která se nachází na opačné straně řeky, nedaleko obce Liblín.

Soutěž o nejromantičtější zámek má většinou tři jasné vítěze: Bouzov, Pernštejn a Červenou Lhotu. Společné nemají jen to, že si zahrály ve spoustě pohádek, ale také to, že v únoru spí hlubokým zimním spánkem. Raději se tedy vypravte na zámek Hluboká, kde nabízejí zimní prohlídkovou trasu a na romantickou procházku se můžete vydat do zámeckého parku.
 

Místa tajemná

Panenský Týnec v ziměZdá se, že romantice svědčí jistá dávka tajemství. Například Svatošské skály u Lokte jsou obestřené smutnou legendou o zkamenělé svatbě. Nicméně lázeňským hostům pověsti nikdy nevadily, skály odedávna představovaly oblíbené místo v okolí Karlových Varů. Svá tajemství má i Modlivý důl na Českolipsku; pokud se k němu vydáte od hradu Sloup, rozšíří se přehlídka romantických míst také o lesní divadlo ve stínu skal a další půvabná zákoutí.

Podobně jako Svatošské skály jsou lákavým tajemnem obestřená také další romantická místa, ať už si vyberete nedokončený chrám v Panenském Týnci, údajně prostoupený pozitivní energií, anebo Zemskou bránu, skalnaté údolí Divoké Orlicejeskyní loupežníka Ledříčka a Pašeráckou lávkou. Údolím se klikatí pohodlná, modře značená cesta, která vás od Zemské brány dovede až do Klášterce nad Orlicí a k začátku vodní nádrže Pastviny.
 

Romantika v zahradách a parcích

Park Lednice v ziměKdo se někdy prošel parkově upravenou a až pohádkovou krajinou Lednicko-valtického areálu, ten bude mít na jiná romantická zákoutí značně vysoké nároky. Podobně půvabná místa přesto existují, a tak vás oslnivé zážitky čekají například při první návštěvě Květné zahradyKroměříži, při procházce Terčiným údolím u Nových Hradů anebo v některém z rozsáhlejších zámeckých parků, třeba v Hradci nad Moravicí, ve Vlašimi, v Dobříši nebo v Krásném Dvoře. Jsou samá překvapení a objevíte v nich například čínský pavilon nebo novogotický templ.
Bartoňova útulna v Pekle - restaurace a ubytování ve stylové chatě

Bartoňova útulna v Pekle - restaurace a ubytování ve stylové chatě

Bartoňova útulna se nachází v romantickém údolí Peklo nedaleko Nového Města nad Metují.

Modlivý důl u Svojkova - tajemné poutní místo

Modlivý důl u Svojkova - tajemné poutní místo

Romantické skalnaté údolí Modlivý důl se táhne mezi pískovcovými skalami pod Slavíčkem a Tisovým vrchem na severovýchodním okraji Svojkova, nedaleko Nového Boru. Jedná se o tajemné poutní místo, o jehož původu se vyprávěly různé pověsti.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko - Máchův kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko - Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.

Zámek Loučeň - zámek, kde to žije

Zámek Loučeň - zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Salon vín České republiky - ta nejlepší moravská a česká vína

Salon vín České republiky - ta nejlepší moravská a česká vína

Skvělá moravská a česká vína a romantické prostředí hradů a zámků vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy. Nádherně zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Zámek Nové Město nad Metují - autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Zámek Nové Město nad Metují - autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Zámek Jemniště - piknik či ubytování v romantickém prostředí

Zámek Jemniště - piknik či ubytování v romantickém prostředí

Barokní zámek Jemniště byl vystavěn v roce 1720 – 1725, jeho současným majitelem je Jiří Sternberg, který se svou rodinou celoročně obývá levé křídlo zámku. Na Jemništi se konají romantické svatby, rodinné oslavy, podnikové akce a připraví vám i piknik v zámeckém parku. Přijít lze i na prohlídku.

Besedické skály - labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji

Besedické skály - labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji

V Besedických skalách objevíte tajnou modlitebnu českých bratří a krásné výhledy. Nezapomenutelná bude procházka skalními bludišti Kalich a Chléviště. Naučná stezka Besedickými skalami v Českém ráji je zaměřena na geologii a najdete na ní deset informačních tabulí.

Naučná stezka Zemská brána - poznejte nejkrásnější úsek Divoké Orlice

Naučná stezka Zemská brána - poznejte nejkrásnější úsek Divoké Orlice

Chráněným přírodním výtvorem a oblíbeným výletním místem je Zemská brána v Orlických horách. Jedná se o skalnatý úsek Divoké Orlice, kde řeka vyhloubila romantické údolí v pevných, ale rozpukaných rulách a pronikla tak do vnitrozemí Čech.

Gutštejn - romantická zřícenina gotického hradu

Gutštejn - romantická zřícenina gotického hradu

Romantické zříceniny hradu Gutštejn se nachází nad přítokem Úterského potoka jihovýchodně od Bezdružic v okrese Tachov. Hradu dominuje 20 m vysoká věž se zaoblenými rohy. Z důvodu rekonstrukce je objekt uzavřen.

Kampa - romantika v centru Prahy

Kampa - romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Vyhlídka Havlova skála na Berounce

Vyhlídka Havlova skála na Berounce

Havlova skála se nachází poblíž obce Horní Liblín v přírodním parku Horní Berounka. Jedná se o přibližně 30 metrů vysoký skalní ostroh s krásným výhledem na meandr řeky Berounky. Je odsud vidět městečko Liblín, hrad Libštejn s nedalekým mlýnem a vodácký kemp Kobylka.

Zámecký park Sychrov - unikátní sbírka dřevin

Zámecký park Sychrov - unikátní sbírka dřevin

U romantického novogotického zámku Sychrov se rozprostírá rozlehlý anglický park, který po roce 1820 založil první z rodu Rohanů, kníže Charles Alain de Rohan, pro kterého bylo sbírat rostliny vášní. V letech 1840 až 1850 zde vysázel nejvíce dřevin, podle dokladů 398 jehličnanů a 1495 listnáčů.