Úvod > Aktuality > V sobotu si užijete mimořádné listopadové prohlídky tvrze Hůrka

V sobotu si užijete mimořádné listopadové prohlídky tvrze Hůrka

Vydáno 13. listopadu 2017 Památky
Jedno z nejnavštěvovanějších míst československého opevnění, tvrz Hůrka na pomezí Orlických hor a Jeseníků, nabídne v sobotu 18. listopadu mimořádnou prohlídkovou trasu. Návštěvníci si prohlédnou zajímavosti Hůrky nejen v podzemí, ale také na povrchu. Unikátním zážitkem bude možnost podívat se do prostoru, kde se měl nacházet jeden z mála plánovaných exemplářů nejvýkonnějšího a nejdokonalejšího zbraňového systému čs. opevnění - dělostřelecká otočná a výsuvná věž. Objekt, kde se provází jen zcela výjimečně!
Tvrz HůrkaNa sobotu po státním svátku 18. listopadu 2017 pro vás na Hůrce přichystali speciální prohlídkovou trasu. Trasa je vedena vchodovým srubem K - Bg - S 12a, po svážnici (šikmý výtah), přes filtrovnu, kolem strojovny/elektrárny, hlavním muničním skladem M1, přes výhybnu, válečnými kasárnami, do skladiště M2 pod srubem K - Bg - S 12. Poté skupinu čeká výstup na horní patro objektu po 297 schodech. Odměnou za náročnou cestu vám bude možnost podívat se do prostoru, kde se měl nacházet jeden z mála plánovaných exemplářů nejvýkonnějšího a nejdokonalejšího zbraňového systému čs. opevnění - dělostřelecká otočná a výsuvná věž. Objekt, kde se provází jen zcela výjimečně!

Tvrz HůrkaPo prohlídce srubu a sestupu zpět do podzemí se výprava hlavní chodbou přesune do skladiště M2 pod dělostřeleckým srubem K - Bg - S 11. Zde se návštěvníci dozví o skladování vojenského materiálu v podzemí tvrze v období, kdy tvrz byla využívána jako sklad vojenského materiálu. Dále si prohlédnete pozůstatky zkoušek německých tajných zbraní z doby okupace - výbušného plynu Tajfun. Výklad bude také zaměřený na testy podkaliberní protibetonových střel Röchling. Poté se výprava vrátí zpět na povrch země vchodovým objektem.

Začátek prohlídky je ve vstupním areálu muzea ve 12:00 hodin. V místě je parkoviště, pohodlné zázemí, informační centrum, prodejna suvenýrů a základního občerstvení. Vstupné vyjde dospělé na 150 korun, děti do 15 let na 100 Kč (pro děti mladší 10let není tento typ prohlídky vhodný), rodinné vstupné je za 400 Kč (2 dospělí, 2 děti 10 - 15 let). Na tuto speciální prohlídkovou trasu doporučujeme objednat se na emailu: hurka@boudamuseum.com, nebo po telefonu 606 669 888. Objednávkou berou zájemci na vědomí fyzickou náročnost prohlídkové trasy.


Listopad na Hůrce a naučná stezka Vojenské historie


Kralický SněžníkV ostatní dny měsíce listopadu platí běžná provozní doba, bude tedy otevřeno každý den mimo pondělí, vstupy do podzemí v 11, 13 a 15 hodin. Pokud toužíte po mimořádné prohlídce, ale z nějakého důvodu ji nestihnete, nemusíte zoufat - tvrz Hůrka nabízí vojenským fandům možnost objednat si individuální prohlídku dělostřelecké tvrze. Tato VIP služba je určena jednotlivcům i skupinám.

Při návštěvě Hůrky rozhodně nevynechejte také naučnou stezku Vojenské historie vycházející přímo od tvrze Hůrka anebo se můžete projít po velmi zajímavém okruhu Betonová hranice v několik kilometrů vzdáleném Mladkově.

stezka vojenská historieNaučná stezka Vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Propojuje Velké náměstí v Králíkách s Muzeem opevnění - dělostřeleckou tvrzí Hůrka, prochází kolem bojových objektů této tvrze (prohlídka exteriérů), od kóty 666 (místa dalekého rozhledu), sestupuje k Vojenskému muzeu Králíky a k Muzeu čs. opevnění z let 1935-1938 - pěchotnímu srubu K - S 14 "U cihelny". Skutečnou raritu této naučné stezky představují protibetonové střely Röchling - tajná zbraň III. říše - dodnes zabořené ve stěnách dělostřeleckého srubu K-S 11 tvrze Hůrka. Celá stezka měří 6,5 km.
Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka je nejlépe dostupnou velkou moderní pevností v České republice (přístupná celoročně). Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Hůrka, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935–38.

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka Vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Trasa měří 6,5 km a spojuje Vojenské muzeum v Králíkách, dělostřeleckou pevnost Hůrka a pěchotní srub U Cihelny.

Naučná stezka Betonová hranice v Mladkově

Naučná stezka Betonová hranice v Mladkově

Naučná stezka Betonová hranice mapuje a propojuje Muzeum čs. opevnění – dělostřeleckou tvrz Bouda s Muzeem Vysoký kámen a po odbočce také s nedalekým Vojenským muzeem Lichkov. Stezka začíná u nádraží v Mladkově, je vedena po turistických značených trasách a měří 15 km.