Úvod > Aktuality > Zajímavé komentované prohlídky skleníků v ostravské zoo proběhnou v sobotu i v neděli

Zajímavé komentované prohlídky skleníků v ostravské zoo proběhnou v sobotu i v neděli

Vydáno 1. srpna 2018 Příroda
Léto je v plném proudu a návštěvníci ostravské zoologické zahrady mají stále možnost každý víkend nahlédnout do pěstebních skleníků s exotickými druhy rostlin z celého světa. Zájemci se mohou podívat do míst, kam běžně v ostravské zoo nemají návštěvníci přístup - do moderního skleníkového komplexu s významnou kolekcí užitkových rostlin jižních zemí. Prohlídky probíhají každou sobotu i neděli až do konce řijna, uskuteční se vždy v 11:00 a 14:00 hodin.
Až do října probíhají v Zoo Ostrava  každý víkend prohlídky s průvodcem - vždy v 11:00 a 14:00 hod. Sraz zájemců je vždy u vstupu do zoo, kde si skupinu vyzvedne průvodce. Prohlídky jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem na tel. čísle 596 241 269 nebo osobně na vrátnici zoo při návštěvě areálu.

Výstavba skleníkového komplexu v zázemí zoo byla součástí rozsáhlého projektu Botanizace zoo a přímo tak navázala na vybudování Botanického parku, který se pro návštěvníky otevřel v roce 2007. Skleníky, jejichž plocha je téměř 1 000 m2, slouží mimo jiné k pěstování rostlin určených pro doplnění expozic zvířat i k výsadbě záhonů podél návštěvnických tras.

BanánNávštěvníci mohou během prohlídky vidět a v případě zralosti i ochutnávat různé tropické plody či aromatické byliny. Mohou to být například plody nízké odrůdy banánovníku, citrusů (pomeranč, mandarinka, tahitský lajm, limetka či kumquat) či kávovníku arabského. Z aromatických bylin se v sklenících pěstují dva druhy rostlin původem z oblasti Jižní a střední Ameriky, které mají v gastronomii a zdravé výživě velmi podobné využití. Jde o stévii sladkou neboli sladkou trávu (Stevia rebaudiana) a aztécký cukr (Phylla dulcis).

Mezi druhy, které nám nedávno rozšířily rostlinné sbírky, patří třeba kalisie voňavá (Callisia fragrans) Je to rychle a bujně rostoucí tropická rostlina, která má ráda teplo a vlhko. Její domovinou je Střední a Jižní Amerika, Tichomoří a Austrálie. U nás ji můžeme pěstovat jako pokojovou rostlinu, která snáší pokles teplot až na 12 °C, takže ji přes léto můžeme vysadit i do zahrady do polostínu nebo do truhlíku na balkon. Velice snadno se rozmnožuje a zakořeňuje. Má tak široké spektrum léčivosti, že je použitelná téměř na všechny nemoci, a to v silné účinnosti. Za zmínku stojí třeba léčba roztroušené sklerózy, Parkinsonovy choroby, Alzheimerovy nemoci nebo Crohnovy nemoci.

Upozorňujeme, že návštěva skleníků je možná pouze s průvodcem. Prohlídky jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem na tel. čísle 596 241 269.
Zoologická zahrada Ostrava - příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava - příroda na dosah

Rozsáhlá Zoo leží v lesoparku v městské části Stromovka. Nejcennějšími chovanými zvířaty jsou vzácné druhy lemurů, např. lemuři Sclaterovy nebo lemuři rudobřiší. Ostravská Zoo je jedinou zahradou v ČR, která je chová. Mezi populární expozice patří Safari asijských kopytníků, Amazonie nebo Mokřady.

Další aktuality

12.12.
2018
Užijte si předvánoční náladu v Zoo Ostrava

Užijte si předvánoční náladu v Zoo Ostrava

Severní Morava a Slezsko | Příroda
4.11.
2018
Největší stádo ohrožených onagerů v Evropě má Zoo Ostrava

Největší stádo ohrožených onagerů v Evropě má Zoo Ostrava

Severní Morava a Slezsko | Příroda
2.11.
2018
Halloween a lampionový průvod v Zoo Ostrava proběhne tuto sobotu

Halloween a lampionový průvod v Zoo Ostrava proběhne tuto sobotu

Severní Morava a Slezsko | Příroda
17.10.
2018
Vydejte se sopečnou krajinou kolem Bruntálu

Vydejte se sopečnou krajinou kolem Bruntálu

Severní Morava a Slezsko | Příroda