Úvod > Aktuality > Mezinárodní dudácký festival Strakonice rozezvučí nejenom místní dudáci
Kultura

Mezinárodní dudácký festival Strakonice rozezvučí nejenom místní dudáci

  • Vydáno22. srpna 2022
Mezinárodní dudácký festival Strakonice opět nabídne zajímavý program za účasti mnoha domácích i zahraničních dudáckých souborů i samostatných dudáků. Svým specifickým zaměřením na dudy a folklor spjatý s tímto nástrojem i další žánrovou bohatostí, patří dudácké festivaly ve Strakonicích mezi nejvýznamnější svého druhu v domácím i mezinárodním měřítku. Víte, v čem se liší dudácká muzika Skotska, Turecka či Maďarska? Zjistit to můžete v Strakonicích, kde od 25. do 28. srpna bude probíhat Mezinárodní dudácký festival.

Jihočeské město Strakonice je nerozlučně spjato s dudáckou muzikou. Kdo by neznal známou legendu o dudákovi Švandovi, který nejdřív vyhrával do tance čertům, a pak jako očistu svůj nástroj svěřil místnímu kostelu.

Říká se, že od té doby jednou v roce slyšeli lidi za oltářem, jak dudy samy od sebe vyhrávají známé melodie. Odborníci se dokonce shodují, že příběh může mít pravdivý základ, protože tancovačky v nedaleké hospodě se někdy protáhly až do rána a Švandův repertoár se ozýval jakoby zpoza oltáře. 
 

Mezinárodní dudácký festival

dudácký festival strakoniceStrakonice v srpnu ovšem rozezvučí nejenom místní dudáci, ale i hudebníci z celé Evropy. Jihočeské město totiž od 25. do 28. srpna hostí 24. ročník Mezinárodního dudáckého festivalu, který se zde koná každé dva roky.

Představí se zahraniční i české dudácké soubory. Tradičně se na jih Čech sjíždějí dudáci z více než desítky států. Kromě Čechů jsou to například Skoti, Slováci, Španělé, Francouzi či Turci. Dudy jsou tradičním lidovým nástrojem, Strakonice a jejich okolí byly vždy krajem dudáků. Podle četných dokladů byl tento nástroj velmi oblíbeným a hojně užívaným – toto téma bylo i inspirací k Tylovu Strakonickému dudákovi.
 

Dudy na každém kroku

dudácký festival strakoniceKromě okouzlující muziky chystá Mezinárodní dudácký festival také doprovodný program a věřte, že dudy nebudou chybět. Festival je především příležitostí k setkání muzikantů, tanečníků a zpěváků z celé Evropy s širokou veřejností. Potkávají se nejen na vystoupeních, ale i neoficiálně v ulicích města či v hospůdkách a mají si co říci bez ohledu na jazykové bariéry.

Pokud byste pořád měli pocit, že o dudáctví na Strakonicku nevíte všechno, můžete se projít po Naučné stezce Švandy dudáka. Patnáctikilometrová trasa vás zavede na místa, kde legendární muzikant hrával a dovíte se řadu zajímavostí či popěvků. Prohlídku můžete doplnit výstupem na hradní věž Rumpál, odkud je krásný výhled na město a jihočeskou krajinu.

Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2024

22. 8.25. 8.
Mezinárodní dudácký festival Strakonice 2024

25. ročník mezinárodního dudáckého festivalu ve Strakonicích. Do Strakonic přijíždějí každé dva roky tisíce diváků z České republiky i ze zahraničí, diváky i účinkující spojuje i přes jazykové bariéry láska k tradici a lidovému umění, vytváří pocit sounáležitosti a přátelství.

Strakonický hrad

Strakonický hrad

Celá staletí stojí na kamenném ostrohu nad soutokem Otavy s Volyňkou ve Strakonicích středověký hrad. Mohutný komplex s gotickou věží Rumpál je dnes národní kulturní památkou a tvoří nezaměnitelnou dominantu Strakonic.

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum sídlí v prostorách strakonického hradu a nabízí návštěvníkům unikátní expozice dud a dudáctví, historie textilní výroby, loutek, motocyklů a zbraní značky ČZ a jedinečnou expozici věnovanou řádu maltézských rytířů. Součástí prohlídky je také kapitulní síň s ambitem a vyhlídková věž Rumpál.

Naučná stezka Švandy dudáka ve Strakonicích

Naučná stezka Švandy dudáka ve Strakonicích

Ve Strakonicích můžete zavzpomínat a projít se po Naučné stezce Švandy dudáka. Stezka vznikala v letech 2007 až 2008 a vede místy, kudy podle pověstí chodil a hrál bájný dudák Švanda.

Měšťanský pivovar Dudák Strakonice

Měšťanský pivovar Dudák Strakonice

Dudák – Měšťanský pivovar Strakonice je posledním pivovarem v České republice, který je ve vlastnictví města. Tradice vaření piva je spojená s bohatou historií Pootaví a traduje se do roku 1649.

Další aktuality

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Jihočeský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty