Úvod > Aktuality > Mezinárodní den památek 2019: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

Mezinárodní den památek 2019: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

Vydáno 16. dubna 2019 Památky
18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví, se v Česku protáhl na dva dubnové týdny - některé památky začaly s oslavami již minulý víkend, další "převezmou žezlo" tento týden, a to nejčastěji v termínu od 18. do 20. dubna 2019. Oslavte i vy Mezinárodní den památek nějakou pěknou prohlídkou! Inspiraci, kam se vydat vám přináší portál Kudy z nudy.

Den památek na Bouzově

Hrad BouzovRomantický hrad Bouzov láká ve čtvrtek 18. dubna na mimořádné prohlídky. Pro návštěvníky je připravena „Speciální trasa“ obohacená o návštěvu hradní kuchyně a bytu správce v jižním Oppersdorfském křídle. Hrad bude přístupný od 9 do 16 hodin. Vstupenka pro dospělé je za 150 Kč, dětská stojí 110 Kč a rodinné vstupné vyjde na 400 Kč.

Během Velikonoc budou na hradě pokračovat Velikonoční prohlídky. Čekají na vás velikonoční dekorace na prohlídkové trase. Na I. nádvoří bude otevřena výtvarná dílna, kam můžete přijít od 13:00 do 16:00 hodin.
 

Rozšířené prohlídky na Jezeří

Zámek JezeříV rámci Mezinárodního dne památek se 18. dubna uskuteční netradiční rozšířené prohlídky zámku Jezeří. V tento den bude areál otevřen od 10:00 do 17:00 hod. Prohlídky zámku budou pro zájemce začínat v každou celou hodinu, první v 10:00 a poslední v 16:00 hod. Předpokládaná délka prohlídky je cca. 90 minut. Vstupenka bude stát 100 korun, snížené vstupné je za 70 Kč.

Návštěvníci během prohlídky nahlédnou i do unikátního prostoru zámeckého divadla a umožněn bude i výhled do krajiny, zasažené povrchovou těžbou hnědého uhlí, z posledního patra jihovýchodního křídla zámku.
 

Kaple na Červeném Poříčí

Červené PoříčíNa Mezinárodní den památek 18. dubna otevře zámek Červené Poříčí mimořádný prohlídkový okruh Kaple Nejsvětějšího srdce Páně. Prohlídky odcházejí v 10:30, 11:30, 12:30, 13:30 a 14:30 hodin.

Na prohlídkové trase se seznámíte s historickým a stavebním vývojem zámecké kaple, představí se vám návaznost budovy k nedalekému zámeckému areálu a vztah výzdoby vnitřních prostor k šlechtickým rodům a jejich rodnému Německu. Potěšením pro vaše smysly bude vnitřní bohatá štuková výzdoba, rokokový oltář s kazatelnou. Průvodci poukáží na současný stav a ukáží vám práci a techniky restaurátorů.
 

Den památek a Velikonoce na hradě Bítov

BítovHrad Bítov zve turisty na velikonočně vyzdobené interiéry I. patra hradu s prohlídkou ukončenou v hradní kuchyni, kde v sobotu a neděli 20. a 21. 4. bude prezentována příprava pokrmů staročeské kuchyně. Uvidíte, jak se zde vařilo na starém kachlovém sporáku a na otevřeném ohni v krbu. Některé pokrmy bude také možné ochutnat.

Po oba dny (sobota a neděle) bude také k příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel otevřena parkánová zahrada se vstupem přes padací most zdarma. V tyto dny bude také okruh č. II. „Vstup do hradu“ – prohlídka nádvoří, velké hradní zahrady, kaple, první část hradního pivovaru (bez průvodce) – zdarma.
 

Sváteční prohlídky zámku Duchcov

zámek DuchcovSpeciální prohlídky svátečně vyzdobených interiérů zámku Duchcov uspořádané při příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel i velikonočních svátků. Součástí prohlídek bude také soutěž o drobné ceny. Ta bude spočívat v hledání velikonočních vajíček umístěných po areálu zámku či v zámecké expozici. Ceny budou rozdávány do vyčerpání zásob.

Akce se uskuteční o víkendu 20. a 21. 4. vždy od 10 do 16 hodin (v 16:00 odchází poslední prohlídka). Vstupné se platí jako při běžné prohlídce zámku. Při zakoupení vstupenky navíc obdržíte drobnou pozornost v podobě tištěné publikace o duchcovském zámku.
Mezinárodní den památek v Zahrádce

Mezinárodní den památek v Zahrádce

U příležitosti Mezinárodního dne památek proběhnou komentované prohlídky kostela od 11:00 a od 14:00.