Úvod > Aktuality > Mamuti: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?
Památky

Mamuti: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

  • Vydáno12. října 2023
Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
Před 25 tisíci lety mamuti žili například v okolí Dolních Věstonic pod Pálavou, v Předmostí u Přerova i jinde na Moravě a v Čechách. Nejjednodušší proto bude vypravit se tam – a také do muzeí pravěku a galerií, kde jsou k vidění díla pánů Buriana a Štorcha. Možností je víc než dost!
 

Mamuti na Moravě

Neexistuje lepší způsob pro seznámení s mamuty než osobní setkání; alespoň si trochu poopravíte představy o jejich „mamutích“ rozměrech. Pokud jste z Moravy a nemáte to daleko do Brna, pak si naplánujte výlet do pavilonu Anthropos se stálou expozicí o historii člověka; mamuta si tu prohlédnete pěkně ze všech stran v životní velikosti, a to dokonce dospělý kus i mládě. Protože Moravské zemské muzeum opatruje rozsáhlou sbírku obrazů, kreseb a studií Zdeňka Buriana, ve stejné budově je i jejich dlouhodobá výstava. Mamuty a další výjevy ze života pralidí či rekonstrukce dávno vymřelých zvířat a předků člověka tu uvidíte v mnoha podobách.

archeopark pavlovDo nejmenších podrobností se s mamuty seznámíte v ArcheoparkuPavlově. Dozvíte se, jak probíhal jejich lov, že legendární obrovské jámy se nikdy nevykopávaly a že je lidé nelovili jen kvůli masu, ale také kvůli kostem a klům, které sloužily pro výrobu nářadí a ozdob. Velmi oblíbená je mezi dětmi i dospělými naučná stezka, která vede od pavlovského Archeoparku kolem několika osad lovců mamutů do Dolních Věstonic. Archeostezka vezme zájemce na 3,5 km dlouhou cestu krásnou krajinou na úbočí Pavlovských vrchů a představuje místa archeologických nálezů světového významu. Ve Věstonicích právě vzniká nový Dům přírody Pálavy, jehož otevření je plánováno na jaro 2024. Hlavním motivem nových expozic bude člověk a jeho vliv na krajinu.

Mamuty do třetice uvidíte také v celoročně otevřeném muzeu Zdeňka Buriana ve Štramberku, kde malíř prožil část života.
 

Mamuti pod širým nebem

Dalšího mamuta potkáte přímo v terénu, a sice na naučné stezce Předmostím až do pravěku poblíž Přerova. Trasa vede světoznámým archeologickým nalezištěm, objeveným už na konci 19. století. Hlavním lákadlem je mamutík Tom, stojící poblíž silnice z Předmostí do Čekyně. Je to prcek, ale na druhou stranu skutečně existovali mamuti, kteří s omezenými zdroji potravy dorůstali výšky maximálně 180 cm, a ti byli ještě menší než přerovský exemplář.

Pěknou procházku s malými dětmi slibuje také naučná stezka Po stopách lovců mamutůBoršicích u Uherského Hradiště. Kilometr dlouhá trasa prochází místy nálezů paleolitického osídlení, lemují ji dřevěné sochy zvířat a lovců mamutů v životní velikosti, uvidíte také stopy zvířat a posvátný šamanský sloup, nechybí ani krytá posezení.

Mamut Dolní MoravaObří interaktivní atrakce pro děti v podobě 13 metrů vysokého mamuta je dominantou Relax a sport resortu Dolní Moravy a zároveň největším modelem mamuta na světě! Mimochodem, o mamutech víme díky vědcům kdeco – například že nevyhynuli tak dávno, jak se donedávna tvrdilo, a že za jejich zánik lidé nemohou. V roce 2010 přišli vědci z Durnhamské univerzity v Anglii s tvrzením, že mamuti vyhynuli následkem klimatických změn, které vedly ke snížení rozlohy pastvin. Poslední mamuti patrně vyhynuli před čtyřmi až pěti tisíci lety na sibiřském Wrangelově ostrově.
 

Mamuti v Čechách

mamut NMS mamutem se můžete setkat i v Praze. Na zajímavou cestu pravěkem od prvohor do čtvrtohor vás zve expozice Okna do pravěku Národního muzea v historické budobě. Jedná se o jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě. Čeká vás na dva tisíce exponátů především z oblasti paleontologie, ale i mineralogie. To, co hledáte, najdete v sekci čtvrthory – obří model mamutice s mládětem nebo unikátní kostra srstnatého nosorožce, která je jedinečná především tím, že se dochovala celá.

Na výpravu do doby lovců mamutů láká i menší Muzea Eduarda Štorcha a Karla ZemanaOstroměři. V expozici jsou k vidění filmově a knižně zpracované pravěké scénky, které se staly společným prvkem života a díla obou slavných rodáků, část je věnovaná pravěkému osídlení Ostroměřska. Muzeum doplňuje naučná stezka; zavede vás k rodným domům obou umělců, ke staré zemanské tvrzi anebo ke slovanskému hradišti, místu, které mohlo být pro Eduarda Štorcha jedním ze zdrojů inspirace. Druhé Muzeum Eduarda Štorcha objevíte v Lobči, kam jezdíval na letní byt.

Další mamuty můžete vidět v celoročně otevřené Galerii Zdeňka Buriana v Zoo Dvůr Králové a mamuta jako živého potkáte na Vysočině, na Hamerském vycházkovém okruhu u Hamrů nad Sázavou. Originální sochu vytvořil Michal Olšiak a obřímu mamutovi na ní z bažiny kouká jen hlava s mohutnými kly. Nenechte si ujít ani další překvapení; nedaleko benzínové pumpy vítá návštěvníky obce žabošnek Hamroň, přímo u silnice ze Žďáru nad Sázavou na Havlíčkův Brod najdete obřího koně a stranou v polích číhá na výletníky mírumilovný Mamlas.
Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově

Světoznámé archeologické naleziště představuje důkazy prehistorického života na Zemi svým návštěvníkům. Naučná stezka Předmostím až do pravěku je součástí stejnojmenného projektu, který je postupně realizován společně s Dinoparkem Krasiejów nedaleko polského Ozimku.

Na kole do minulosti Moravskou bránou – cyklostezka po stopách lovců mamutů

Na kole do minulosti Moravskou bránou – cyklostezka po stopách lovců mamutů

Projeďte se údolím Moravské brány na kole. Celkem 70 kilometrů dlouhá trasa vás provede významnými archeologickými místy v oblasti Hranic, Přerova a Lipníku nad Bečvou.

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Chráněná krajinná oblast Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Model mamuta v životní velikosti v Zoo Ostrava

Model mamuta v životní velikosti v Zoo Ostrava

V posledním roce bylo v areálu ostravské zoologické zahrady nainstalováno několik kosterních modelů v životní velikosti. Nejnovějším přírůstkem je kosterní model mamuta srstnatého, jehož vznik finančně podpořil Moravskoslezský kraj.

Obří mamut v resortu Dolní Morava

Obří mamut v resortu Dolní Morava

Obří interaktivní atrakce pro děti v podobě 13 metrů vysokého mamuta je novou dominantou Dolní Moravy a zároveň největším modelem mamuta na světě!

Naučná stezka Po stopách lovců mamutů v Boršicích

Naučná stezka Po stopách lovců mamutů v Boršicích

Lesík Chrástka v Boršicích je místem nálezů paleolitického osídlení a projít si zde můžete nově naučnou stezku. Stezka je pouze 1 km dlouhá a seznamuje návštěvníky s životem lovců mamutů.

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích – ve výstavbě

Dům přírody Pálavy v Dolních Věstonicích – ve výstavbě

V Dolních Věstonicích, na místě původní expozice Život pod Pálavou v Dolních Věstonicích, vzniká Dům přírody Pálavy, pobočky Regionálního muzea v Mikulově. Otevření pobočky je plánováno na rok 2024.

Muzeum Eduarda Štorcha a Karla Zemana v Ostroměři

Muzeum Eduarda Štorcha a Karla Zemana v Ostroměři

V muzeu v Ostroměři nahlédnete do filmově a knižně zpracovaných pravěkých scenerií, jež se staly společným prvkem života a díla Eduarda Štorcha i Karla Zemana. Dále zde najdete expozici věnovanou pravěku Ostroměřska.

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou

Hamry nad Sázavou leží v údolí řeky Sázavy. Projít se tu můžete po jedinečném „Hamerském vycházkovém okruhu", na kterém zhlédnete mnohé zajímavosti. Pod rukama sochaře Michala Olšiaka zde vyrostlo několik originálních soch.

Naučná stezka Věstonická nádrž

Naučná stezka Věstonická nádrž

Naučná stezka vede kolem Střední nádrže vodního díla Nové Mlýny, která je významnou ptačí rezervací. Na šesti stanovištích získáte informace o ptácích a rybách Novomlýnských nádrží, o zaniklé obci Mušov nebo o obnově lužní krajiny.

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Nejkrásnějším krasovým útvarem Štramberského krasu je zcela určitě volně přístupná jeskyně Šipka. Jeskyně se spolu se Štramberkem dostala do českého, ale i světového povědomí po objevu spodní čelisti neandrtálského dítěte, tzv. Šipecké čelisti.

Archeopark Pavlov

Archeopark Pavlov

Moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů, s jedinečnou architekturou a geniem loci na svahu Pavlovských vrchů.

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Historická budova Národního muzea zve na jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s exponáty, které vás zavedou na dlouhou, ale velmi zajímavou cestu pravěkem od prvohor do čtvrtohor. Čeká vás na dva tisíce exponátů především z oblasti paleontologie, ale i mineralogie.

Archeopark pravěku Všestary

Archeopark pravěku Všestary

Archeopark Všestary se snaží interaktivní a názornou formou návštěvníky seznámit s životem v pravěku. Pravěk ožívá při Dnech živé archeologie, Tvůrčích dílnách i během běžných návštěvních dnů. Budova muzea i pravěká vesnice je uzpůsobena všem věkovým kategoriím, jednotlivců i školním exkurzím.

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Archeostezka Pavlov – Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic

Naučná stezka z archeoparku v Pavlově do Dolních Věstonic vás provede po nejvýznamnějších lokalitách spojených s lovci mamutů. Na pěti informačních panelech uvidíte, kde lovci tábořili a jaké nálezy jejich pobyt dokládají.

Muzeum Eduarda Štorcha Lobeč

Muzeum Eduarda Štorcha Lobeč

Navštivte muzeum jenž je věnované významnému spisovateli, novináři a archeologovi. Nachází se v malé obci Lobeč nedaleko Mšena.

Interaktivní muzeum pravěku Trilopark v Praze

Interaktivní muzeum pravěku Trilopark v Praze

Trilopark je interaktivně-vzdělávacím muzeum, které školám i širší veřejnosti nabízí ucelený pohled na historii života na naší planetě. Můžete si zde prohlédnout expozici jedinečných fosilií, odlít věrnou kopii vyhynulého živočicha, vyzkoušet preparační nástroje nebo očistit model kostry dinosaura.

Socha Mamuta Michala Olšiaka

Socha Mamuta Michala Olšiaka

Betonová socha hlavy mamuta se nachází nedaleko břehu řeky Sázavy, naproti přírodní památce Rozštípená skála. Roku 2006 ji zde vytvořil ji žďárský rodák, sochař Michal Olšiak.

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Na skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka se nachází známá archeologická lokalita, tunelovitá jeskyně Pekárna, proslulá nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a hlavně rytin na kostech zvířat.

Další aktuality

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl