Úvod > Aktuality > Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského
Památky

Česko ve filmu: filmové komedie Oldřicha Lipského

Poslechněte si audio verzi článku
Co spojuje filmy Limonádový Joe, Tajemství hradu v Karpatech, Ať žijí duchové anebo Adéla ještě nevečeřela? Jméno jejich režiséra Oldřicha Lipského, který miloval bláznivé komedie a parodie. Jeho skvělá díla připomíná muzeum v rodném Pelhřimově, my doplníme výlety na pár filmových míst.
Kdo má rád filmy Oldřicha Lipského (1924–1986), v nichž často hrál jeho starší bratr Lubomír (1923–2015), musí se vypravit do Pelhřimova. S městem na Vysočině měli bratři spojené vzpomínky na dětství a dospívání; středobodem jejich života tehdy bylo hlavní náměstí, dům číslo 78 a cukrárna a kavárna jejich tatínka Viléma. Největší láskou šikovného cukráře bylo divadlo a této vášni postupně podlehla celá rodina včetně manželky, tří synů a dalších členů.

Hold slavné umělecké dynastii vzdalo město vytvořením Síně Lipských v přízemí Šrejnarovského domu. V zábavné a vtipné expozici uvidíte například sestřih nejznámějších filmových scén z filmů bratrů Lipských, snímky z natáčení, filmové plakáty anebo různé rekvizity, některé můžete sami vyzkoušet.
 

Limonádový Joe, Vyšné Vlkodlaky a Hliník z Humpolce: znáte filmové komedie Oldřicha Lipského?

Filmy bratrů Lipských inspirují řadu výletů. Například po stopách hrdinů filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera se kdekdo vypraví k vápencovým lomům na Ameriku. V českém Grand Canyonu s nenapodobitelnou atmosférou, 750 metrů dlouhém a 150 metrů širokém, se ostatně filmové štáby střídají jako na běžícím pásu. Jen filmové městečko z Divokého západu byste hledali marně, jeho kulisy stály na louce za barrandovskými ateliéry.

Při natáčení filmu Tři veteráni navštívil filmový štáb například Průhonice, kde se natáčelo v parku u rybníka Labeška, anebo hrad Křivoklát.

Filmová pohádková komedie Ať žijí duchové je úžasnou reklamou na Pribináček a francovku Alpa:  vzpomínáte na písničku s ústředním motivem Pramen zdraví z Posázaví a nápoj, který rytíř Brtník z Brtníku s oblibou popíjel? Jinak filmové náměstí najdete v Novém Kníně na Příbramsku a pohádkový hrad se jmenuje Krakovec. Stojí nedaleko Rakovníku, ale vypadá jinak než ve filmu: o střechu a okna se museli postarat mistři filmových triků, hrad na sklonku 18. století vyhořel po zásahu bleskem.

Tajemství hradu v Karpatech se natáčelo na slovenských hradech Čachtice a Lietava, rázovitou vesničku Vyšné Vlkodlaky filmaři neobjevili nikde jinde než ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.  Natáčelo se také na zámku Hrubý Rohozec, na hradech Kost a Valdštejn nebo v letohrádku KinskýchPraze.

Strojírny v Roudnici nad Labem, kde se natáčela komedie Marečku, podejte mi pero!, byste po více než čtyřiceti letech už nepoznali. Na film ale dodnes vzpomínají v Humpolci, kam se odstěhoval Hliník: má tu pamětní desku i recesistické muzeum Hliníkárium, kde samozřejmě nechybí Hujerovy švestičky a další vtípky.

Jednou z nejlepších rolí Lubomíra Lipského byl dědeček v Saturninovi. Protože režisér Jiří Věrčák si potrpí na reálné interiéry, nic se netočilo v ateliérech. Ve filmu tak poznáte pražskou kavárnu Slavia na Národní třídě nebo prvorepublikové kurty ve Střešovicích, dědečkova vila stojí v Hýskově u Berouna. Most, který odnesla povodeň, ale byl pouhou kulisou, scény se natáčely na Libockém potoce pod vodní nádrží Horka u Chebu.
 
Česko ve filmu: Hříšní lidé města pražského, policejní rada Vacátko a mordparta ze Čtyřky

Česko ve filmu: Hříšní lidé města pražského, policejní rada Vacátko a mordparta ze Čtyřky

Poznejte s námi Hříšné lidi města pražského! Legendární policejní rada Vacátko a jeho mordparta tvořená inspektory Boušem, Brůžkem a Mrázkem v celkem třinácti dílech televizního seriálu odkrývá malé i velké zločiny prvorepublikové Prahy. Hříšné lidi zná téměř každý, kdo se někdy díval na televizi: seriál se totiž vysílá téměř každý rok a ani po letech neztratil svou neopakovatelnou atmosféru. Pojďte se s českou televizní klasikou seznámit na Kudy z nudy.

Česko ve filmu: Ferbasová, Gollová, Mandlová, Vítová a Baarová aneb ženské filmové hvězdy první republiky

Česko ve filmu: Ferbasová, Gollová, Mandlová, Vítová a Baarová aneb ženské filmové hvězdy první republiky

Není vám sto let, a přesto máte rádi filmy natočené za první republiky? Nejste sami, spousta z tehdejších filmových trháků má své kouzlo dodnes a postará se vám o příjemný filmový večer. Pojďte se s Kudy z nudy podívat do filmového světa před druhou světovou válkou a seznámit se s tehdejšími nejslavnějšími filmovými herečkami.

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Seznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu

Seznamte se: režiséři, scénáristé, zvukaři i mistři zvláštních efektů aneb Češi ve filmu

Seznamte se na Kudy z nudy s osobnostmi českého filmu! Některé zná celý svět, o jiných jste zatím možná ještě neslyšeli. Vypravíme se za držiteli Oscara i za těmi, kteří zatím nominaci neproměnili, po stopách oblíbených českých filmů i jejich tvůrců.

Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze

Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze

Národní filmové muzeum NaFilM přibližuje fascinující svět filmu a nabízí zážitek pro děti i dospělé. Během návštěvy budete objevovat, jak film funguje, a poznávat jeho historii zábavnou a interaktivní formou. Zažijte film jinak!

České značky: Pramen zdraví z Posázaví aneb legenda jménem Pribináček

České značky: Pramen zdraví z Posázaví aneb legenda jménem Pribináček

Chuť dětství: to je kombinace tvarohu a smetany a Pribináček, jemný smetanovo-tvarohový krém. O jeho obrovskou reklamu se postarala filmová pohádka Ať žijí duchové. Proslýchá se, že společnost Pribina to tenkrát stálo jen pár kartonů Pribináčků pro mlsný filmový štáb.

Užijte si prohlídky hradů a zámků po celý rok!

Užijte si prohlídky hradů a zámků po celý rok!

Máte-li chuť navštívit nějaký pěkný hrad nebo zámek, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno, nechte se inspirovat našimi tipy! Kudy z nudy pro vás vybralo 30 hradů a zámků, na které se můžete vypravit bez předchozí rezervace a dopřát si prohlídku kdykoli budete chtít. Pravidlo, že se všechny památky koncem října uloží k zimnímu spánku již dávno neplatí. Otevřené dveře historických sídel najdete napříč celou Českou republikou.

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor Filmpoint, který vám představí historii i současnost filmových ateliérů.

Síň Lipských aneb První české MÚZYum

Síň Lipských aneb První české MÚZYum

Vstupte do děje nejznámějších filmů bratrů Lipských. Návštěva Síně Lipských potěší malé i velké návštěvníky a v každém zanechá kousek radosti.

Další aktuality

Česko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

14. března 1921 začali Jaroslav Hašek (1883–1923) a jeho kamarád Franta Sauer (1882–1947) po žižkovských hospodách prodávat první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Dva roky poté Hašek v necelých čtyřiceti letech zemřel, aniž by svůj slavný román dokončil. Kdo tehdy mohl tušit, že se dílo dočká překladů do téměř šedesáti jazyků, milionů prodaných výtisků a i po sto letech bude bavit, provokovat a nabízet nové souvislosti a interpretace?
Kraj Vysočina | Zážitky

Na vrchu Křemešník opět teče zázračná voda

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Nyní má opět dostatek vody a pramen tak do studánky teče. Zdejší voda obsahuje stopy stříbra a nikdy se v lahvích nekazí. Podle legend dokázala léčit i mor a vyvážela se nejen do zemí českých, ale vyplouvali s ní i rakousko-uherští námořníci z Terstu na širé moře.
Kraj Vysočina | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Jihlavy

Kam na výlet v Jihlavě a okolí? Lomy, skály, přírodní zajímavosti, lesy a k tomu jako bonus úžasné památky, zříceniny hradů a zámecké expozice. Pokud máte tohle všechno rádi, vydejte se určitě na Vysočinu a do okolí Jihlavy. Hledáte inspiraci pro svůj příští výlet na Vysočině? Nehledejte nic jiného a vyberte si z našich tipů!
Kraj Vysočina | Zážitky

Selfie místa Třebíčska: Objevte nejkrásnější místa moravské Vysočiny

Turistická destinace Třebíčsko připravila pro milovníky focení tucet nejkrásnějších míst moravské části Českomoravské vrchoviny v Třebíči a okolí. Jedná se o turistickou oblast s velkým počtem menších obcí rozmístěných mezi rybníky, potoky, louky, lesy a remízky. Zdejší malebná krajina ukrývá řadu úžasných zajímavostí. Tady si to zamilujete kdykoliv v roce!
Kraj Vysočina | Zážitky

V Třebíči oslaví židovský svátek Purim

Oslava nejveselejšího židovského svátku proběhne předposlední březnovou sobotu 23. 3. 2024 v Zadní synagoze a Domě Seligmanna Bauera v Třebíči. Těšte se na dílničky, průvod masek i tematické prohlídky.
Kraj Vysočina | Zážitky

V Bystřici nad Pernštejnem objevíte svět miniatur i alej pohádek

Těsně u Bystřice nad Pernštejnem na Vysočině naleznete úplně jiný svět – minisvět. Bystřický park miniatur vznikl kolem zdejšího potůčku jako kopie údolí Svratky se zhruba dvacítkou betonových modelů hradů, klášterů a jiných památek v měřítku 1:50. V sousedství miniatur pak děti nadchne i Pohádková alej s desítkou pohádkových postav. Obě atrakce jsou přístupné celoročně a zdarma.
Kraj Vysočina | Zážitky

Poznejte Vysočinu: tipy na procházku do přírody

Plánujete víkend nebo máte před sebou volný den a přemýšlíte, kam vyrazit na výlet? Líbit se vám bude určitě na Vysočině! Zdejší lesy a malebná údolí lákají k procházce přírodou a na své si přijdou i milovníci památek – objeví zde jak starobylé hrady, tak impozantní zámky nebo tiché kláštery. Tipy, kam na Vysočině vám přináší Kudy z nudy.
Kraj Vysočina | Letní sporty

Tipy na výlety po stopách hravých soch Michala Olšiaka nejen na Vysočinu

Vydejte se na putování po sochách Michala Olšiaka. Jeho specifické sochy zvířat a bájných tvorů, které jsou na první pohled dobře rozpoznatelné, naleznete na mnoha místech Vysočiny, nejvíce je jich u sochařova rodného města Žďáru nad Sázavou. Destinační společnost Koruna Vysočiny připravila turistickou hru, která vás provede tímto regionem. Seznámí vás se všemi sochami Michala Olšiaka na Vysočině i mimo ní.
Kraj Vysočina | Zážitky