Úvod > Aktuality > Léto na hradech a zámcích: pozor na památky, které se opravují

Léto na hradech a zámcích: pozor na památky, které se opravují

Vydáno 28. června 2018 Památky
Už se vám někdy stalo, že jste přijeli na některý hrad či zámek a zůstali stát před zavřenými dveřmi? S portálem Kudy z nudy vás taková lapálie nepotká: víme totiž, kde se bude letos v létě opravovat, kde uvidíte opravy přímo za provozu i kde rekonstrukce teprve začnou.
Otevřeno jen od července do září a pouze prohlídkový okruh Dolní zámek, hlásí pro letošní léto zámek Vimperk. Rozsáhlá rekonstrukce začala ve Vimperku už loni na podzim, po jejím skončení v roce 2021 se památkáři pustí do oprav dolní části zámku a přilehlých zahrad. Hotovo by mělo být do pěti let, ale po skončení oprav vás čeká Muzeum Vimperska tak, jak jste je nikdy neviděli: nové budou expozice i prohlídkové trasy, a hlavně zámek by měl být nadále otevřený bez zimní přestávky.
 

Slatiňany mění barvu i tvar

Největší proměnou za posledních sto dvacet let právě nyní prochází zámek ve Slatiňanech. Podobou se vrátí o sto let zpátky, přibudou některé původní prvky včetně věžiček, litinového balkonu, altánů, stromů i záhonů v parku. Zámek navíc mění barvu fasády: víte, že kdysi byl sytě okrový s červenými ozdobami?

Každopádně zámek není letos v létě zcela uzavřen, ale provoz omezený je: z prohlídkových okruhů je přístupný jen ten základní, tedy Letní sídlo Auerspergů, kde zkontrolujete postup restaurátorských prací. Zavřený je i zámecký park – ovšem pozor, máme na mysli pouze část přiléhající k zámku. Lesopark s Kočičím hrádkem, Švýcárnou a malou rozhlednou je volně přístupný. Opravy by ve Slatiňanech měly skončit koncem příštího roku.
 

Na zámek v Telči celý rok

Letos je ještě zámek v Telči přístupný bez omezení, ale možná už uvidíte jisté náznaky, že se něco chystá. A je toho dost: příští rok totiž obsadí zámek řemeslníci a už v létě se tu podíváte jen na zkrácenou verzi hlavní prohlídkové trasy. V plánu je restaurování řady sgrafit, obrazů a mobiliáře, vznik nového informačního centra, nové expozice zámeckého muzea o historii města a zámku i revitalizace zahrady. Obnovy by měly být dokončeny v roce 2022 a podobně jako ve Vimperku se i tady počítá s tím, že zámek pak bude přístupný celoročně.

Také v Telči se pak podíváte do míst, kam dosud návštěvníci nechodili. Depozitář v bývalém zámeckém pivovaru by například měl nabídnout prohlídkovou trasu Poklady za oponou; seznámíte se tu s preventivní péčí o památky a nahlédnete rovněž do restaurátorské dílny.
 

Kde se co opravuje a jak dlouho to bude trvat?

  • Probíhající i chystané opravy ve Vimperku poznáte i podle toho, že na zámku už nyní nefungují pokladny, vstupné vybírají průvodci těsně před začátkem prohlídek. Nekoupíte tu ani suvenýry, do obnovení plného provozu zámek nebude vydávat nové sběratelské vstupenky a omezené je i využití věrnostního programu Klíč k památkám.
  • Dělníky a restaurátory neuvidíte při práci jen na zámku Slatiňany, ala například také na Karlštejně, kde se rekonstruují suterénní prostory Císařského paláce a Purkrabství. Opravy by se neměly dotknout běžného letního provozu, po jejich skončení se i tady můžete těšit na nové expozice v dosud uzavřených částech hradu.
  • Společný osud letos sdílejí i kláštery v Plasích a Kladrubech: všude se něco opravuje, ale prohlídky na obou místech probíhají bez omezení. V Plasích se obnovuje srdce celého kláštera, kostel Nanebevzetí Panny Marie, a společně s ním opatský dům, prelatura, dvory, Santiniho pavilon a arkády. Vše by mělo být hotovo do roku 2022, kdy se počítá například se zpřístupněním sklepních prostor Starého opatství i Nové prelatury. Také klášter v Kladrubech u Stříbra prochází velkou rekonstrukcí a nepochybně si ji zaslouží, vždyť nedávno oslavil 900 let své existence. Vedle řady stavebních úprav jsou v plánu dva nové návštěvnické okruhy; k dispozici by měly být v roce 2021.
  • Jak se žilo našim předkům na venkově vám po skončení rekonstrukce názorně ukáže selský dvůr U Matoušů v Plzni. Historická památka uprostřed největšího plzeňského sídliště se právě teď opravuje, práce by měly skončit příští rok.
  • Jeden ze symbolů státnosti, zámek Židlochovice coby oblíbené letní sídlo prezidenta T. G. Masaryka, zůstane v roce 100. výročí založení Československa zavřený. Pro veřejnost jej jeho majitel, společnost lesy České republiky, otvírá na jediný den v roce, ovšem letos na podzim se otevře pouze park. V zámku probíhá rekonstrukce inženýrských sítí, tedy vody, kanalizace, elektřiny, plynu a optických sítí.
Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Zámecký park ve Slatiňanech vznikl již na konci 18. století na popud majitele - knížete Karla Auersperga. Park byl menší, neměl oplocení a volně přecházel lesoparkem ve Slavickou oboru. Později zde vznikl vnitřní plot a rybník.

Hřebčín Slatiňany - seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

Hřebčín Slatiňany - seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.

Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

V budově Švýcárny u Slatiňan můžete navštívit nové muzeum starokladrubského koně. Můžete si zde prohlédnout dokumenty a exponáty mapující chov koní, kteří byli zapsáni na seznam UNESCO. Část expozice je věnována zachránci plemene Františku Bílkovi.

Zámecká věž ve Slatiňanech

Zámecká věž ve Slatiňanech

Jednou z prohlídkových tras Státního zámku Slatiňany je od konce června 2013 velká zámecká věž. Vyhlídkový ochoz věže je přístupný s průvodcem v otevíracích hodinách zámku pouze za nedeštivého počasí.

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech

Správa státního zámku Slatiňany společně s Vítězslavem Hauptem ze sdružení Centaurea otevřelo v roce 2013 nově vybudované arboretum a rosarium v prostorách zámeckého zahradnictví.

Vycházkové trasy městem Telč

Vycházkové trasy městem Telč

Vydejte se poznávat Telč při některé z procházek městem. Určitě vás okouzlí krása památek přetrvávající staletí. Na výběr je 10 tematických procházek. Mapku a tištěného průvodce obdržíte v informačním centru Městského úřadu Telč.

Klášter Kladruby - sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Klášter Kladruby - sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Nejpozoruhodnější součástí kláštera je barokně-gotický kostel stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Budova nového konventu pochází od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je vzdálen necelých 10 km od Stříbra.

Zámek Židlochovice - ubytování na loveckém zámku a zámecký park

Zámek Židlochovice - ubytování na loveckém zámku a zámecký park

K nejzachovalejším loveckým zámkům Evropy patří Zámek Židlochovice. Spolu s historickými bažantnicemi a oborami pro vysokou zvěř vytváří ojedinělý lovecký komplex, navazující na staletou mysliveckou tradici tohoto území. Na zámek navazuje přilehlý zámecký park.

Selský dvůr U Matoušů v Plzni - Bolevci

Selský dvůr U Matoušů v Plzni - Bolevci

Selský dvůr U Matoušů v Plzni-Bolevci je významnou kulturní památkou a dokladem vesnické lidové architektury na Plzeňsku. Navštívit jej můžete během mimořádných kulturních akcí.

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn

Kaple svatého Kříže patří k místům, které ohromují svou krásou, ale i zvláštní vnitřní silou. Silný dojem vyvolávala i v českém králi a římském císaři Karlu IV., který ji nechal vybudovat jako unikátní pokladnici pro říšské korunovační klenoty.

Muzeum Vimperska

Muzeum Vimperska

Muzeum Vimperska je součástí Státního zámku Vimperk a jeho expozice se zaměřují na témata spojená s Vimperskem (knihtisk, sklářství, atd.).

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Karlštejn - hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn - hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty, sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který v současné době prochází rozsáhlou obnovou. Projekt obnovy Horního zámku a Muzea Vimperska je naplánován na roky 2018 – 2020. Po dobu rekonstrukce je provoz značně omezen a návštěvníkům je zpřístupněn pouze okruh Dolní zámek.

Zámek Telč - klenot moravské renesance

Zámek Telč - klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury.