Úvod > Aktuality > Léto v Krkonoších – tipy na výlety pěšky, na kolech i s dětmi
Letní sporty

Léto v Krkonoších – tipy na výlety pěšky, na kolech i s dětmi

  • Vydáno2. června 2023
Chystáte se v létě do Krkonoš? Chcete si užít aktivní rodinnou dovolenou, svézt se kabinovými nebo sedačkovými lanovkami na vrcholky hor a vydat se na hřebenové túry nebo na výlety s kočárkem? Pár tipů pro prima krkonošskou dovolenou vám nyní nabízí portál Kudy z nudy.
KrkonošeVelké letní tažení v Krkonošském národním parku, který si letos připomíná 60. let od svého založení, začneme u krkonošských cyklobusů, které až do konce září pendlují mezi městy v podhůří a atraktivními místy Krkonoš. Jsou sice upravené pro přepravu kol, ale svézt se samozřejmě mohou i pěší turisté. Linky jezdí během června o sobotách a nedělích, o letních prázdninách denně a od v září ve čtvrtek, sobotu, neděli a svátek. Přepravují jak běžná kola, tak i elektrokola. Je však třeba chránit baterii. Proto ji před nástupem do autobusu raději sundejte. Jízdní řády si můžete stáhnout na internetových stránkách, ale k dostání jsou i na pultech krkonošských infocenter. Dopravu do hor máte vyřešenou, takže kam dál?
 

Letní skipas se jmenuje TourPAS

KrkonošeMožná jste o něm slyšeli, možná jste ho dokonce už využili a možná o něm slyšíte poprvé. Oč jde? TourPAS je letní „skipas“ SkiResortu Černá hora – Pec pod Sněžkou, který snadno seženete v pokladnách u aktuálně otevřených lanovek. Platí na letní turistický autobus, který jezdí z Pece pod Sněžkou přes Janské Lázně do Černého Dolu a zpět, a zároveň se s ním můžete neomezeně, jak dlouho a kolikrát je libo, vozit lanovkami ve východních Krkonoších. Platí pro všechny lanovky SkiResortu Černá hora – Pec p. Sněžkou, tedy pro kabinkový Černohorský express z Janských Lázní na Černou horu, na sedačkovou lanovku z Pece pod Sněžkou k rozhledně na Hnědém vrchu, na sedačkovou lanovku v Černém Dole i na sedačkovou lanovku z Velké Úpy na Portášky. TourPAS současně slouží jako slevová karta na nejrůznější služby, levněji si například vypůjčíte horské koloběžky a kola.
 

Po strmých svazích na kolech

KrkonošeVětšina krkonošských lanovek vás s koly a horskými koloběžkami v létě sveze zadarmo. Výjimkou není ani lanovka Horní Domky s výstupem u chaty Lovčenka; mimochodem kousek od ní se nachází rozcestí Ručičky, odkud vede řada značených turistických tras a cyklostezek.

Za vyzkoušení určitě stojí bikepark Rock-it-nice v areálu Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou. Pro milovníky downhillu jsou připraveny tři traily v celkové délce 5 kilometrů. Tratě jsou postavené tak, že si na své přijde každý včetně rodin s dětmi.
 

Razítkovací hra Pohádkové Krkonoše

Krkonoše procházkaJste nadšení výletníci a objevovatelé? A rádi si hrajete? Zahrajte si spolu s dětmi razítkovací hru Pohádkové Krkonoše – díky ní budete objevovat jedinečná místa Krkonoš. Můžete vyrazit pěšky nebo i na kole do našich nejvyšších českých hor i jejich podhůří a orazítkovat si Krkonoše s novou razítkovací hrou „Po stopách Krakonoše“. Navštívíte pěkná místa v Krkonoších, která třeba ještě neznáte. Poznáte zajímavé části nejvyšších českých hor a jejich podhůří a seznámíte se s lidmi, kteří tam žijí.

krkonoše stezkaVaším úkolem je navštívit pěšky nebo na kole jednotlivé atraktivity, které jsou zakresleny v mapě. Zde musíte např. zodpovědět jednoduchou otázku nebo provést uložený úkol. Po splnění úkolu získáte otisk razítka. Některá místa jsou nazvána tzv. TOP a tam dostanete kromě razítka i malý dárek. Mezi místa, které lze v rámci hry navštívit patří například harrachovská sklárna, vyhlídka Na Stráži, Památník zapadlých vlastenců, Rozhledna U borovice, perličkové ozdoby v Rautisu, farma Hucul, Aquacentrum ve Vrchlabí, Železniční muzeum v Martinicích v Krkonoších, Cesta Friesových skřítků (Strážné), Labská bouda, Stezka korunami stromů Krkonoše, Dětský park Kabinka (Janské Lázně), farmapark Muchomůrka, Výstava Do Krakonošova (Svoboda nad Úpou), Herní krajina Pecka, Krakonošova zpovědnice (Pec pod Sněžkou), Lesní bouda (Pec pod Sněžkou), Lesní plovárna Sejfy, Rýchorská bouda, pevnost Stachelberg, Krkonošské muzeum Jilemnice a další místa.
 

Kam ještě v Krkonoších s dětmi

Krkonoše stezkaKrkonoších si užijete ale i spoustu jiné zábavy. Pro rodiny s dětmi tu nachystali celou řadu zajímavých stezek a areálů. Jedním z nich je velmi oblíbená Herní krajina Pecka u Portášek, nad Pecí pod Sněžkou. Jedná se o unikátní soubor dřevěných modelů zvířat v nadživotní velikosti, lanových stezek a prolézaček, které děti milují. Herní krajina je složena ze tří celků: vodního světa, světa v korunách stromů a luční části. Jedna část se nachází na louce, druhá v lese a třetí na rozhraní lesa a louky. Zajímavostí v lesní části je chodník zavěšený nad zemí mezi kmeny stromů. A to nejlepší na konec – Pecka je přístupná zdarma!

Na Lufťákově stezce na Benecku si užijete svěží horský vzduch a zjistíte, že okysličený mozek lépe myslí. Kdo vyřeší všechny hádanky a kvízy, bude jmenován diplomovaným lufťákem. Na Medvědí stezce děti potkají roztomilé medvědy (jako živé!), na Stezce stopaře na Pláních ve Špindlerově Mlýně se zase naučí stopovat zvířata a rozlišovat jejich šlépěje, a na Mechové pěšince můžete očichávat krkonošské rostliny. Tzv. hravé naučné stezky pro děti měří cca 1 km a jsou věnovány tetřevovi (Pec), jelenům (Špindl), vřetenovce (hřeben Janky – Svoboda) a kosu horskému (Černá hora).

Možná se vám bude hodit tip na Pohádkovou stezku v Malé Úpě, v horkých letních dnech pak určitě nevynechejte Vodní hřiště Baldův svět v areálu Mladé Buky. Korýtka, mlýnky, stavidla, jezírka, přehrádky a brouzdaliště zabaví a osvěží děti i dospělé, kromě toho tu najdete bobovou dráhu, trampolíny, skluzavky a tobogany, houpačky a další atrakce.


Koloběžky a dětský park na Černé hoře

koloběžky krkonošeNa hory se už dávno nejezdí pouze za turistikou a výhledy. Na Černé hoře o tom vědí své a proto tu nově otevřeli Dětský park Kabinka. Ten nabízí nejvýše položenou lezeckou stěnu, slackline park, bungee trampolíny, šlapací káry, projížďku na lodičkách po retenční nádrži i výstavu zimní techniky s rolbami a sněžnými děly. S jednorázovým vstupným 100 Kč je jen na vás, kterou z atrakcí vyzkoušíte a jak dlouho vás bude bavit.

K dětskému parku ve výšce 1260 m.n.m. vyjedete kabinkovou lanovkou z Janských Lázní. Zpátky dolů se svezte na horských koloběžkách z půjčovny SkiResort Live, která je hned vedle atrakcí na Černé hoře. Jen z tohoto místa máte na výběr ze 3 sjezdových tras dlouhých od 6 do 11 km. SkiResort Černá hora – Pec ale pro toto léto vytipoval celých 60 km tratí pro horské koloběžky v lokalitě mezi Černou horou, Pecí pod Sněžkou a Velkou Úpou.
 

Krkonošská pivní stezka otevřena!

Pivní stezka KrkonošeNejhezčí partie Krkonoš a výborné pivo k tomu. To jsou lákadla našich nejvyšších hor, kde se podesáté otevírá Krkonošská pivní stezka. Krásný výlet dlouhý 35 kilometrů ocení snad všichni výletníci. Místa, kde se můžete osvěžit lokálním pivem, jsou tato: Pivovar Hendrych, Pivovarská Bašta s pivem Krkonošský Medvěd, Luční bouda (pivo Paroháč), penzion Andula u Friesových bud (pivo Fries), pivovar Trautenberk a nově i Pecký pivovar v Peci pod Sněžkou s jejich pivem Sněžka.

Když se vám podaří na čtyřech zastávkách ze šesti vypít alespoň dvě piva, dostanete razítko a za všechny čtyři razítka pak v cílovém pivovaru otvírák jako malý dárek. Pokud vypijete dvě piva ve všech šesti pivovarech (v průběhu léta, o víkendu, nebo třeba i v jednom dnu), budete zařazeni do slosování o hodnotné ceny. Neváhejte tedy a přijeďte do Krkonoš absolvovat tento jedinečný sportovně gastronomický zážitek! Stezka zůstává otevřena pro zájemce až do 30. září 2023.
 

Lanovkou na Žalý a léto na Benecku

Benecko je díky své poloze perfektním místem pro lanovka beneckocykloturistiku a příroda Krkonošského národního parku vybízí k pěším procházkám a túrám po okolí. Ideální je také napojení na cyklotrasy KRNAP a navíc Beneckem projíždí linka cyklobusu! Přímo na Benecku si užijete mnoho zábavných aktivit – horské káry, singltrek, dětský krytý lanový park či Dílničku pro šikovné ruce. Okolí nabízí i vyžití jako je geocatching, tří kilometrová inlinová stezka,  Lufťákova či Benecká přírodní stezka.

Provoz lanovky Kejnos výrazně ulehčí cestu nejen turistům, ale i cyklistům mířícím například na rozhlednu Žalý. Cyklisté i pěší s kartou hosta budou mít lanovku s 50% slevou a děti do 12 let zdarma. Lanovka jede pouze o prázdninách, denně každou ½ hodinu (v případě velkého zájmu i častěji) od 9:00 do 16 hodin. Provoz lanovky doporučujeme před výletem raději ověřit. Jízda s kolem stojí 100 Kč. Stejně snadno se dostanete na Žalý lanovkou Bubákov – Žalý. Je v provozu od června (o víkendech) a od posledního červnového víkendu do 3. 9. 2023 denně, odjezd v každou celou hodinu (od 9:00 do 17:00 hod). V září pak jede o víkendech. Jednosměrná jízda stojí 190 Kč.
Mumlavský vodopád v Krkonoších

Mumlavský vodopád v Krkonoších

Dravá řeka Mumlava vytváří poblíž Harrachova, v Mumlavském dole, vodopád tvořený stupňovitými žulovými bloky. Asi 10 m vysoký skalní stupeň v žulovém řečišti se nachází nedaleko centra Harrachova v západní části Mumlavského dolu.

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv

Chcete vyzkoušet chuť krkonošských piv a zároveň objevit krásy zdejších lesů a kopců? Potom se projděte po Krkonošské pivní stezce, která spojuje pět minipivovarů umístěných na samých vrcholcích České republiky.

Sedačková lanovka Herlíkovice – Žalý

Sedačková lanovka Herlíkovice – Žalý

Čtyřsedačková lanovka s celoročním provozem vás doveze na vrchol Žalý, který je ideální výchozím bodem pro pěší turistiku, cykloturistiku i zimní sporty.

Sedačková lanovka Benecko – Kejnos

Sedačková lanovka Benecko – Kejnos

Čtyřsedačková lanová dráha Kejnos je v provozu v zimní i letní sezóně. V době provozu lanovky je možné si zapůjčit a vyzkoušet sjezd na horských kárách. Věřte, že to stojí za to, je to jízda, jak má být!

TourPAS – letní skipas na 3 lanovky východních Krkonoš

TourPAS – letní skipas na 3 lanovky východních Krkonoš

3 letní lanovky můžete využívat 1 – 7 dní bez omezení počtu jízd. Stačí si koupit letní TourPAS. Podívat se tak můžete na Hnědý vrch s rozhlednou v Peci pod Sněžkou, vyjet kabinkovou lanovkou z Janských Lázní na Černou horu i ve Velké Úpě na Portášky k Herní krajině Pecka.

Rozhledna na Hnědém vrchu v Peci pod Sněžkou – dočasně uzavřeno

Rozhledna na Hnědém vrchu v Peci pod Sněžkou – dočasně uzavřeno

Nad Pecí pod Sněžkou na Trutnovsku můžete vyrazit na rozhlednu na Hnědém vrchu, která funguje od začátku prázdnin 2009. Výstup na Hnědý vrch si můžete zpříjemnit jízdou na lanové dráze, která končí vedle rozhledny.

Pohádkové Krkonoše ve Svobodě nad Úpou

Pohádkové Krkonoše ve Svobodě nad Úpou

V informačním centrum ve Svobodě nad Úpou se nachází expozice krkonošských skřítků a pohádkových postaviček. Uvidíte zde Krakonoše a jeho pomocníky, pána z Trautenbergu, pohyblivý Čertův mlýn, Zlatodůl, Věštírnu, Trutnovského draka s rytířem Albrechtem a mnoho dalších. Galerie malířů Krkonoš.

Rozhledna Štěpánka – nejstarší rozhledna Jizerských hor

Rozhledna Štěpánka – nejstarší rozhledna Jizerských hor

Novogotická Štěpánka je nejstarší rozhlednou Jizerských hor stojící na vrcholu Hvězda. Její stavba byla zahájena knížetem Camillem Rohanem roku 1847. V tomtéž roce probíhala dole v údolích stavba císařské Krkonošské silnice, jejímž patronem byl arcivévoda Stephan – Štěpán, který na vrch vystoupil.

Špindl Bike Park ve Svatém Petru – uzavřeno

Špindl Bike Park ve Svatém Petru – uzavřeno

Sjezdová trať pro horská kola s 500 m dlouhými dřevěnými lávkami, překážkami a terénními skoky. Pro vyvezení kol na strat trati lze využít lanovou dráhu Svatý Petr-Pláň. Trať je technicky náročná, vede zčásti po modré sjezdové trati a zčásti okrajem lesa. Od roku 2022 probíhá rekonstrukce.

Rozhledna Eliška na Stachelbergu v Krkonoších

Rozhledna Eliška na Stachelbergu v Krkonoších

Rozhledna Eliška se nachází v nadmořské výšce 632 m uprostřed areálu dělostřelecké tvrze Stachelberg nedaleko Trutnova. Její výška dosahuje 24,5 metru, vyhlídkové plošiny se nacházejí 9,4 metru a 20,8 metru nad terénem.

Lanový park Rokytnice nad Jizerou

Lanový park Rokytnice nad Jizerou

Přijďte si užít lezení v korunách stromů na různých lanových překážkách ve výšce 4 – 12 m nad zemí. Připraveny jsou dva okruhy vhodné jak pro děti, tak pro dospělé, jednotlivce i skupiny, školní kolektivy či táborníky, zkrátka všechny, kteří si chtějí vyzkoušet něco nevšedního a vzrušujícího.

Černohorský Express – lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Černohorský Express – lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Původní visutá lanová dráha z Janských Lázní na Černou horu zahájila provoz již v roce 1928. Aktuálně na Černou horu jezdí osmimístná kabinková lanovka. V zimě slouží lyžařům, v létě je oblíbeným nástupním místem pro hřebenové túry.

Bikepark Rock-it-nice v Rokytnici nad Jizerou

Bikepark Rock-it-nice v Rokytnici nad Jizerou

Bikepark Rock-it-nice se nachází v areálu Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou. Pro milovníky downhillu jsou připraveny tři traily v celkové délce 5 kilometrů. Tratě jsou postavené tak, že si na své přijde každý včetně rodin s dětmi. Park je určen pro cyklisty od 5 do 80 let.

Trutnov Trails – terénní stezky pro MTB v okolí Trutnova

Trutnov Trails – terénní stezky pro MTB v okolí Trutnova

Síť jednosměrných terénních stezek pro horská kola naleznete v okolí Trutnova v lokalitě Čížkových kamenů a Jestřebích hor. Jedná se o příjemné trasy okořeněné nádhernými dalekými výhledy do okolní krajiny.

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí – Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku

Krkonošské muzeum ve Vrchlabí – Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku

Správa KRNAP v novém Návštěvnickém centru Krkonošského národního parku vytvořila expozici dokumentující příběh Krkonoš, a to jak s ohledem na jedinečnou přírodu, tak ve vztahu k soužití přírody a člověka.

Údolí Bílého Labe v Krkonoších

Údolí Bílého Labe v Krkonoších

Turistická cesta Údolím Bílého Labe byla zprovozněna již v roce 1891. Ze Špindlerova Mlýna se jedná o příjemnou a nenáročnou trasu, která je vhodná i pro rodiny s dětmi a vozíčkáře, kteří zde ocení hladký asfaltový povrch. Okolí je navíc plné přírodních krás a cestou vás čeká řada pěkných výhledů.

Hornický skanzen Žacléř – důl Jan Šverma

Hornický skanzen Žacléř – důl Jan Šverma

Areál dolu Jan Šverma je poslední dochovalou památkou na hlubinné uhelné hornictví ve východních Čechách, které je písemně dokumentováno již od 16. století. Důl je přístupný veřejnosti jako hornický skanzen.

Naučná stezka Krakonošův příběh

Naučná stezka Krakonošův příběh

Víte kde a jak se Krakonoš narodil? Jestli dostal své jméno po Krkonoších nebo Krkonoše po něm? To vše si můžete přečíst na stezce vedoucí z Medvědína do Špindlerova Mlýna.

Interaktivní stezka k lanovce v Peci pod Sněžkou

Interaktivní stezka k lanovce v Peci pod Sněžkou

Cestu z parkoviště k dolní stanici lanové dráhy na Sněžku vám zpříjemní interaktivní hra. Na stezce potkáte sedm stanovišť s otázkami, na které budete moci odpovědět pomocí mobilního telefonu. Otázky jsou zaměřené na okolí Pece pod Sněžkou.

Baldův svět v areálu Mladé Buky

Baldův svět v areálu Mladé Buky

Baldův svět se nachází se cca 100 m od parkoviště (směrem přes řeku Úpu), vstupenky si můžete zakoupit na pokladně bobové dráhy či na pokladně u vstupu do Baldova světa.

Harrachovy kameny v Krkonoších

Harrachovy kameny v Krkonoších

Harrachovy kameny (1421 m. n. m.) se nacházejí mezi masivem Kotle a Vrbatovým návrším. Zajímavostí tohoto vrcholu je, že se jedná o 10. nejvyšší místo Krkonoš. Z vrcholové partie, která je tvořena žulovými skalami se nabízí panoramatické výhledy.

Herní krajina Pecka na Portáškách ve Velké Úpě

Herní krajina Pecka na Portáškách ve Velké Úpě

U Portášovy boudy v Krkonoších, nedaleko horní stanice lanovky nad Velkou Úpou, vznikla Herní krajina Pecka – unikátní soubor dřevěných modelů zvířat v nadživotní velikosti, lanových stezek a prolézaček. Zdarma ji můžete navštívit u horní stanice lanovky na Portášky ve Velké Úpě.

Museum of Bricks ve Špindlerově Mlýně

Museum of Bricks ve Špindlerově Mlýně

Nejen lyžaři, ale i Lego nadšenci už mají v oblíbeném horském středisku svůj domov. Ve Špindlerově Mlýně si prohlédnete muzeum s více než 1000 modely poskládanými z Lego kostiček. Za zmínku stojí metr vysoká Eiffelova věž nebo Socha svobody.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Pančavský vodopád v Krkonoších

Pančavský vodopád v Krkonoších

Nejvyšší vodopád v České republice, s výškou 148 m, se v několika stupních řítí skalnatým srázem z hrany Pančavské louky na dno Labského dolu. Nachází se v Krkonošském národním parku, přibližně 1 km jižně od Labské boudy.

Chráněné území Dvorský les a naučná stezka Rýchory

Chráněné území Dvorský les a naučná stezka Rýchory

Chráněné území Dvorský les je nejvyšším místem na hřebeni Rýchor v Krkonoších, který leží mezi Horním Maršovem, Žacléřem, Albeřicemi a Babím. Oblastí Rýchor vede naučná stezka.

Naučná stezka Prameny Labe – poznejte zajímavosti Krkonoš

Naučná stezka Prameny Labe – poznejte zajímavosti Krkonoš

Naučná stezka Prameny Labe měří 18 km a na svých zastaveních seznamuje s přírodními zajímavostmi této části Krkonoš. Při procházce uvidíte spourtu přírodních zajímavostí, mezi něž patří například Pančavský vodopád, který je nejvyšší v České republice.

Krakonošova snídaně – významná křižovatka Krkonoš

Krakonošova snídaně – významná křižovatka Krkonoš

Krakonošova snídaně je významný turistický bod krkonošských hor. Odpočinkové místo leží v údolí řeky Mumlavy mezi Lysou horou a Voseckou boudou. V letní sezoně zde funguje informační srub správy KRNAP.

Dětský park Kabinka na Černé hoře

Dětský park Kabinka na Černé hoře

Areál sportovních a zážitkových aktivit pro celou rodinu se nachází hned vedle budovy horní stanice lanovky Černohorský Express, ve výšce 1260 m n. m.

Další aktuality

Do Babiččina údolí se vypravte na Ratibořické ovčácké slavnosti

V sobotu 27. dubna 2024 se v Babiččině údolí budou konat Ratibořické ovčácké slavnosti, které připomenou letošní Den Země. Můžete se těšit na ukázku pastvy ovcí a práce pasteveckého psa, ochutnávku ovčích a kozích sýrů, folklórní vystoupení a tradiční řemeslníky. Součástí slavností je prodejní jarmark a dílničky pro děti. Akce se koná za každého počasí.
Královéhradecký kraj | Životní styl

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit v Krkonoších

Kouzelné hory, kterým vládne bájný Krakonoš, jsou ostrovem tundry uprostřed Evropy. Oproti evropským velikánům je naše skromné pohoří unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor osídlují horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Díky své výjimečnosti a krajinnou hodnotu bylo toto horské území o rozloze 385 km² vyhlášeno v roce 1963 národním parkem.
Královéhradecký kraj | Příroda

Ochutnejte tradiční krkonošské pokrmy

Kyselo, kucmoch, sejkory, houbový kuba nebo zelníky… to jsou tradiční pokrmy Krkonoš. Hospodyňky si ve zdejším kraji musely vystačit se skromnými potravinami, jako je zelí, brambory, houby, čerstvé bylinky a luštěniny. Jestliže se chystáte do našich nejvyšších hor na výlet nebo dovolenou, určitě nějaký ten tradiční pokrm vyzkoušejte. Budete překvapeni, jak nápaditě uměli naši předci zpracovat to málo, co v Krkonoších vyrostlo na poli nebo v lese. Kam se za krajovými specialitami vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Gurmánská turistika

Krkonoše, Broumovsko nebo Orlické hory: poznejte 7 oblastí Královéhradeckého kraje

Královéhradecký kraj je rozdělen na celkem 7 turistických oblastí. Některé jsou notoricky známé, jiné je třeba objevit. Patří sem Krkonoše, Podkrkonoší, Český ráj, Hradecko, Kladské pomezí, Broumovsko a Orlické hory a Podorlicko. Každá z těchto oblastí nabízí mnoho zážitků, památek a přírodních krás, kam se jet podívat a odpočinout si. Kudy z nudy vám představí 7 atraktivních míst – za každou oblast jednu, která rozhodně stojí za návštěvu!
Královéhradecký kraj | Příroda

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Královéhradecký kraj

Málo navštěvovaná a přesto úchvatná místa nabízí i Královéhradecký kraj. Objevte historii lyžování v muzeu v Dolní Branné, unikátní kostely v okolí Broumova, postavené podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce, třeba dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie, Museum bednářství Jaroslava Tománka a krásu nerostů z celého světa v Galerii minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Vydejte se na výlet zpět do dob císaře Josefa II. při prohlídce podzemních chodeb pevnosti Josefov, navštivte rozhlednu na Feistově kopci anebo Rychnov nad Kněžnou, kam Karel Poláček umístil děj své knížky Bylo nás pět. Prohlédněte si Poláčkův památník i sochu pěti malých dobrodruhů!
Královéhradecký kraj | Kultura

Výlety za duchovním odkazem – poutní cesty a trasy v Čechách a na Moravě

Stejně rozmanité jako Česko, země plná klášterů, kostelů, kapliček a dalších církevních památek, jsou i poutní cesty. Nejsou jen duchovním odkazem na život našich předků, ale připomínají i křesťanskou historii naší země. Při cestování s Kudy z nudy po poutních stezkách můžete poznávat jak významná poutní místa, tak malebná města, další historické památky i kouzelná místa naší přírody. Putování po místech ticha a důstojnosti vám pomůže najít klid, vnitřní mír i prostor, kam uniknout od všedních dnů, naplněných stresem a hektickým životním stylem.
Královéhradecký kraj | Památky

Užijte si dovolenou jako v Africe: dopřejte si ubytování v Safari Kempu

Jak strávit dovolenou jako v Africe a přitom nevytáhnout paty z domova? Odpověď zní jednoduše: Safari Kemp ve Dvoře Králové. Jedná se o jediný safari kemp svého druhu v Evropě se stylovými bungalovy s vlastní koupelnou a terasou, venkovním bazénem, vířivku a mnoha dalšími lákadly. Součástí kempu je i výběh pro antilopy a zebry.
Královéhradecký kraj | Ubytování

Když milujete Krkonoše: vodopády, lanovky a výlety na kolech i pěšky, za sucha i v dešti

Jeden z nejnavštěvovanějších národních parků Evropy má co nabídnout po celý rok. Jaro je ideální na pěší turistiku, léto a podzim pak pro pěší i cyklisty: prozkoumejte horské květnaté louky a kousky dochované tundry na hřebenech, anebo se vydejte na výlet lanovkou. Dětem se budou líbit hravé naučné stezky. Podívejte, jaké tipy pro vás přichystal portál Kudy z nudy.
Královéhradecký kraj | Příroda