Úvod > Aktuality > Letní slavnosti staré hudby zvou na hudební pouť po Středomoří

Letní slavnosti staré hudby zvou na hudební pouť po Středomoří

Vydáno 11. července 2018 Kultura
Letošní, 19. ročník Letních slavností staré hudby nese podtitul „Mediterraneo“ a od 10. července do 8. srpna nabízí sedm fascinujících hudebních cest po krajích, kde olivovníky lemují mořské břehy a kde jsou uloženy kořeny dávných kultur. Zahraniční i naši špičkoví sólisté a soubory připomenou, že mýty a bájné příběhy ze Středomoří byly odedávna inspirací skladatelům a básníkům. Zvlášť silný byl tento vliv v období renesance či baroka, kdy také u středozemních břehů od Španělska přes Itálii až po Orient vznikala celá řada hudebních forem a stylů, které pak přejímali skladatelé napříč Evropou.
Kiya TabassianV pondělí 16. července vás Letní slavnosti staré hudby zvou do okouzlujícího prostředí zámku Troja, který svým jménem i polohou poblíž někdy přívětivého a jindy zrádného vodního živlu přesně naplňuje motto letošního festivalu, tedy „Mediterraneo“. Baskický Euskal Barrokensemble v čele s kytaristou Enrikem Solinísem si tentokrát přizvali sugestivního hráče na setar, Peršana Kiyu Tabassiana, aby se společně vydali na cestu ze Španělska až k branám Orientu, za zvuků hudby Gaspara Sanze či Alonsa Mudarry. V programu Un compás zjistíte, že „compás“ španělsky neznamená jen onen navigační přístroj, ale také základní pomůcky pro orientaci v hudební prostoru, totiž tempo a rytmus.
 
Mezi nebem a zemíČtvrtek 19. července bude v kostele Panny Marie na Slovanech patřit zklidnění a duchovnímu zpytování, k nimž přímo vybízejí chvalozpěvy italského středověku. V programu příznačně nazvaném Mezi nebem a zemí se Tiburtina Ensemble s uměleckou vedoucí Barborou Kabátkovou spojí s Marcem a Angelou Ambrosiniovými, italskými virtuosy na nyckelharpu, aby přednesli unikátní laudy, čili oslavné duchovní písně pocházející ze vzácného rukopisu Laudario di Cortona ze 14. století. Nyckelharpa, na kterou zahrají otec a dcera Ambrosiniovi, byla nástrojem potulných bardů, včetně okcitánských trubadúrů, jejichž nápěvy prý velmi miloval svatý František, jedna z největších duchovních osobností Středomoří.
 
Lautten CompagneyLáska a zrada, to je titul koncertu, který se uskuteční v pondělí 23. července v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě. V paláci vyzdobeném freskami na motivy antických mýtů od jednoho z nejvýznamnějších freskařů 17. století, Fabiána Václava Harovníka, zazní obdobné příběhy, ovšem ve zhudebnění o generaci mladšího Georga Friedricha Händela a jeho současníků Alessandra Scarlattiho, Niccoly Porpory nebo Johanna Adolpha Hasseho. Mytické příběhy lásky a zrady vyzpívá sopranistka Hanna Herfurtner, kterou doprovodí známý německý soubor lautten compagney Berlin.
 
Orkiestra HistorycznaPolská {oh!} Orkiestra Historyczna s Martynou Pastuszkou vás ve čtvrtek 26. července v kostele sv. Simona a Judy provede mořskou bouří do bezpečí středomořských přístavů, kde působili významní barokní skladatelé. Název La Tempesta di Mare poukazuje na skutečnost, že navštívíme Vivaldiho Benátky, ale také Scarlattiho Palermo či Neapol. V Janově se pak narodil skladatel Giovanni Antonio Guido, známý zejména hudebním cyklem Scherzi armonici sopra l quattro stagione dell'anno (tedy Žertovné hudební črty na motivy čtyř ročních období), který zkomponoval v odpovědi na Vivaldiho nejznámější dílo.
 
2018_6_Sarah-Ridy_2Program Barocco napoletano vás v pondělí 30. července zavede ze zámku Troja, kde se koncert koná, do dávných křivolakých uliček plných hudby, za neapolskými barokními skladateli Falconierim, Da Nolou či Trabacim. Role průvodců hudebním světem pod Vesuvem se ujme pozoruhodná čtveřice – anglická virtuoska na historické harfy Sarah Louise Ridy, sopranistka Lore Binon a její belgičtí krajané, pištec a dudák Jowan Merckx a teorbistka Sofie Vanden Eynde.

evropa galantníVyvrcholením letošních Letních slavností staré hudby bude ve středu 8. srpna večer s názvem Evropa galantní. V koncertním provedení opery-baletu Andrého Campry L’Europe galante uslyšíte poprvé společně Les folies françoises v čele s Patrickem Cohën-Akeninem a Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové, kteří připomenou současné Evropě, jak tanec a láska kdysi spojovaly a jak by mohly spojovat znovu. V Camprově geniálním díle, které hudebními prostředky s nadhledem vykresluje přelétavé Francouze, rozněžnělé Španěly, žárlivé Italy i prudké Turky, se vedle obou renomovaných hudebních těles představí sedm vynikajících pěvců z celého světa, v čele s francouzskou sopranistkou Chantal Santon-Jeffery, která se do Prahy vrací po loňském úspěšném koncertu a letošním působením v roli lektorky na Akademii Versailles.
Letní slavnosti staré hudby 2019

Letní slavnosti staré hudby 2019

Nenechte si ujít jubilejní 20. ročník letních slavností staré hudby od 11. července do 6. srpna.