Úvod > Aktuality > Legendy žďárského kláštera ožijí, návštěvníci se setkají i se stavitelem Santinim

Legendy žďárského kláštera ožijí, návštěvníci se setkají i se stavitelem Santinim

Vydáno 20. února 2018 Zážitky
Eliška, žena zakladatele žďárského kláštera, opat Václav Vejmluva i mnich Jindřich Řezbář provedou návštěvníky zážitkových prohlídek bývalým klášterem, dnešním zámkem, ve Žďáru nad Sázavou. Kostýmované prohlídky kombinované s divadlem se budou konat 23. a 24. února 2018.
Zámek ŽďárNávštěvníci budou spolu s Eliškou, manželkou zakladatele kláštera, cestovat časem. Během prohlídky se ocitnou v různých obdobích z dějin kláštera a zámku a seznámí se s několika příběhy a legendami. Zájemci se mohou těšit třeba na setkání se dvěma postavami z období 13. století, zakladatelem kláštera Bočkem ze Zbraslavi a mnichem Jindřichem Řezbářem, autorem kroniky žďárského kláštera.

Během prohlídky se turisté svědky rozhovoru mezi opatem Václavem Vejmluvou a stavitelem Janem Blažejem Santinim-Aichlem, který je autorem kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře - památky UNESCO. Nahlédnou do pracovny správce žďárského panství Aloise Ulricha a nechají se unášet tóny dobové hudby.
 

Otevřou se prostory, kam se návštěvníci běžně nedostanou

Zámek ŽďárV rámci již tradičních večerních zážitkových prohlídek, které se na žďárském zámku konají už potřetí, se návštěvníkům vždy představí ještě neznámé prostory. Tentokrát se mohou těšit například do barokních sálů, do tajemného sklepa nebo do zahrad hraběnky Thamar Kinsky. Atmosféra večerního zámku, který osvětlí svíčky i louče bude umocněna velkým finále. Co to bude je zahaleno tajemstvím.

Na prohlídky je nutné se předem objednat na webových stránkách zamekzdar.cz, kde najdou zájemci formulář, který stačí vyplnit. Prohlídky se konají od 16 do 21 hodin a vstupné na ně stojí 150 korun.
Zámek Žďár nad Sázavou (1)

Zámek Žďár nad Sázavou

Jedinečný komplex bývalého kláštera s blízkým okolím představuje zcela unikátní krajinný a urbanistický barokní celek, jehož těžiště tvoří zvláště klášterní kostel a poutní areál s kaplí sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře (památka UNESCO).

Zelená hora - poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora - poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.