Úvod > Aktuality > Prosíme, nerušit! Vzácní ptáci začínají hnízdit v Národním parku České Švýcarsko
Zdroj foto: NP České Švýcarsko. autor Václav Sojka
Příroda

Prosíme, nerušit! Vzácní ptáci začínají hnízdit v Národním parku České Švýcarsko

  • Vydáno1. března 2024
S prvními březnovými dny omezuje Správa národního parku České Švýcarsko vstup do lokalit, ve kterých hnízdí zvláště chráněné druhy ptáků. Celkem se jedná o 16 lokalit, ve kterých se nacházejí hnízdiště sokolů stěhovavých, čápů černých a výrů velkých. Tyto druhy jsou velmi citlivé na rušení člověkem a přijaté opatření mnohonásobně zvyšuje šanci na úspěšný průběh hnízdění a vyvádění mláďat. Zákazy vstupu jsou platné do 30. června pro hnízdiště sokolů a výrů, v případě čápů černých do 31. července. Opatření se nijak nedotýká sítě značených turistických cest v národním parku.
české švýcarsko hnízděníOd března 2024 omezila Správa národního parku České Švýcarsko vstup do lokalit, ve kterých hnízdí zvláště chráněné druhy ptáků. Opatření se ale nijak nedotýká sítě značených turistických cest, které můžete nadále využívat bez omezení.

Jedná se o místa, která na mapě nejsou značená a která mají v oblibě především horolezci. V terénu tyto lokality označují cedule. Ty jsou také v německém jazyce, takže i zahraniční turisté se dozvědí, že nesmí do vyznačené oblasti kvůli hnízdícím ptákům vstupovat. Strážci úzce spolupracují i s horolezci. Ti také přesně vědí, kde vzácní ptáci hnízdí, a kam by neměli v kritickou dobu chodit lézt na skály. Sokolům se v Českém Švýcarsku poslední dobou velmi daří, a to také právě díky tomu, že správa parku chrání hnízdící oblasti.


Když potichu projdu uzávěrou, nic se nestane? Omyl!

české švýcarskoKaždý z ptačích druhů reaguje na vyrušení trochu jinak. Pokud například samička výra velkého opustí snůšku, je vše ztraceno. Po vyrušení se do hnízda už nevrátí. Sokoli stěhovaví nebo čápi černí uletí a po nějaké době se zase na hnízdo vrátí. V této době nepřítomnosti nemohou snůšku nebo mláďata chránit. Pomyslné dveře do hnízda jsou dokořán otevřené predátorům. Pokud je rušení trvalé, například proto, že pod hnízdem někdo bivakuje nebo proto, že oblastí lidé procházejí opakovaně (samozřejmě o sobě vzájemně nevědí), může snůška zastydnout nebo mláďata uhynou hlady, protože se rodiče neodváží s potravou na hnízdo.
 

Zákaz vstupu platí například do těchto míst:

  • Hřensko – pod Stříbrnými stěnami, Matzseidlovy stěny
  • Mezná u Hřenska – Gabrielina věž, Hraniční důl (Grosser Zschand)
  • Stříbrná Kamenice – Ferdinandova soutěska
  • oblast u Dolského mlýna (Hluboký důl)
  • první polovina Kamenického a Mlynářského dolu
  • Táborový důl – u komunikace vedoucí do lokality Na Tokáni
  • za Mariinou vyhlídkou – nad žlutou turistickou cestou
  • Ptačí kámen, Potoční kámen, u zelené turistické značky „Žluté cimbuří
  • U Tokáně – u modré turistické značky, U Dlouhých schodů – u žluté turistické značky
  • Temný důl, Volský důl, Střelecká rokle – Hřebec, pod Sokolím vrchem (Limperkem), Vlčí hrádek

české švýcarskoVýr velký, sokol stěhovavý a čáp černý patří k druhům velmi citlivým na rušení člověkem a přijaté opatření mnohonásobně zvyšuje šanci na úspěšný průběh hnízdění a vyvádění mláďat. Zákazy vstupu jsou platné do 30. června pro hnízdiště sokolů a výrů, v případě čápů černých do 31. července.

Turisté a horolezci jsou však k ptákům ohleduplní a zákaz vstupu se snaží dodržovat. Úspěšnost hnízdění zvláště chráněných druhů ptáků je proto v Českém Švýcarsku tradičně vysoká, pokud v daném roce nenastanou klimatické podmínky, které by je znemožnily.
Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1.1.2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách

Říčka Chřibská Kamenice vyvěrá v Lužických horách v nadmořské výšce 552 m na svahu Jelení skály. Jedná se o pravostranný přítok řeky Kmenice (Srbské Kamenice), se kterou se spojuje pod obcí Srbská kamenice. Společně pak tvoří jednu řeku Kamenici, která tvoří známé soutěsky. Za nimi vtéká do Labe.

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku

Mariina vyhlídka u Jetřichovic v Českém Švýcarsku má nový altán. Pro své úchvatné výhledy na další skály, například Jetřichovické skalní město, zříceninu hradu Falkenštejn či Bukovou horu, patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Vyhlídkový altánek je jedním ze symbolů Českého Švýcarska.

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Tradiční promenádní cesta spojuje Pravčickou bránu s Mezní Loukou. Byla pojmenována podle sestry knížete Edmunda Claryho-Aldringena, průkopníka zdejší turistiky. Stezka vede po úpatí Křídelních stěn nejkrásnějšími partiemi Českého Švýcarska.

Ferdinandova soutěska

Ferdinandova soutěska

Soutěska se nachází mezi Srbskou Kamenicí a Dolským mlýnem. Je lemována působivými skalními stěnami, které dosahují výšky až 80 metrů.

Stříbrné stěny v Českém Švýcarsku

Stříbrné stěny v Českém Švýcarsku

Strmý pískovcový masív nazvaný Stříbrné stěny se nachází asi 2 km SV od Hřenska. Jedná se o kolmou čelní stěnu na jižní straně, dlouhou asi 400 m, s pískovcovými věžemi na obou koncích. Na západním jde o Stříbrný roh a na východním o Strážce.

Další aktuality

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Ústecký kraj | Památky

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Ústecký kraj | Příroda

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Ústecký kraj | Příroda

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 6. dubna 2024 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která v loňském roce prošla generální rekonstrukcí za podpory finančních prostředků Evropské unie. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2024.
Ústecký kraj | Zážitky

Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích zahajuje sezónu pro všechny zahrádkáře, chalupáře, pěstitele i kutily

Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích nabízí návštěvníkům oblíbený tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Výstava probíhá v pěti dnech od 3. 4. do 7. 4. 2024 a otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
Ústecký kraj | Životní styl

50 tipů, kam na výlet v okolí Ústí nad Labem

Vyrazili jste do Ústí nad Labem na prázdniny, nebo ve městě žijete a rádi byste někam na výlet? Portál Kudy z nudy pro vás připravil výběr toho nejlepšího co v okolí krajské metropole najdete. Můžete navštívit hrady a zámky, projít se po naučných stezkách, nebo si pořádně zasportovat.
Ústecký kraj | Zážitky

Zámek Benešov nad Ploučnicí letos slaví 500 let Horního zámku

V roce 1524 byla dokončena výstavba nejstarší zámecké budovy v Benešově nad Ploučnicí, a v roce 2024 to je tedy přesně 500 let, co si zde tuto slavnostní událost připomínají. V rámci tohoto výročí si pro návštěvníky zámek přichystal mnoho speciálních akcí. Okenice po dlouhé zimě zámek poprvé otevírá o Velikonocích od 28. 3. do 1. 4. 2024, během dubna bude mít otevřeno o víkendech.
Ústecký kraj | Památky

Zámek Libochovice se po zimě již otevírá

Od posledního březnového víkendu je možné navštívit barokní zámek Libochovice v malebné krajině dolního Poohří lemované romantickými kopci Českého středohoří. Otevřeno je zde denně od 29. 3. do 1. 4. 2024, během dubna pak o víkendu, vždy od 9:00 do 15:00 hodin.
Ústecký kraj | Památky