Úvod > Aktuality > Které železniční tratě letos slaví výročí? A kde se pobavíte vy?

Které železniční tratě letos slaví výročí? A kde se pobavíte vy?

Vydáno 26. září 2018 Zážitky
Železničních oslav se letos v září nebývale urodilo. Ani poslední víkend není výjimkou: slaví Osoblažská úzkokolejka i zubačka z Tanvaldu do Harrachova, v Brně, Ostravě a Horažďovicích proběhnou regionální oslavy Národního dne železnice. A připomeneme vám i další letošní dráhy-jubilantky!
V pátek 28. září a v sobotu 29. září se vydejte na výlet z Třemešné do Osoblahy – jak jinak než Osoblažskou úzkokolejkou, která slaví 120 let od zahájení provozu. Celodenní program nabídne několik parních vlaků, ukázky hasičské techniky, výstavu o historii Osoblažky, slavnostní otevření nově opravené nádražní budovy a výstavu historické zemědělské techniky ve Slezských Rudolticích, hudbu, hry a soutěže pro děti, občerstvení a spousty upomínkových předmětů. Také druhý den oslav na trať vyjede několik parních vlaků, po poledni pak můžete být svědky jejich atraktivního křižování  ve Slezských Rudolticích. Během zastávky si můžete prohlédnout nově opravenou nádražní budovu anebo zdejší půvabný zámek; víte, že se mu říkávalo slezské Versailles?
 

Nejstrmější železnice v Česku slaví 15 let od záchrany

Unikátní zubačka aneb ozubnicová železnice TanvaldDesná–Kořenov–Harrachov–Szklarska Poręba slouží lidem od roku 1902. Ozubnicový systém se sice už desítky let nepoužívá, ale staré lokomotivy přesto neodjely do šrotu: projet se s nimi můžete při nostalgických jízdách, které se na zubačce pořádají. Jednu z nich, Bramborové ukončení sezony, si užijete v pátek 28. září. Proč bramborové? Protože ten den na nádraží v Kořenově ochutnáte jizerskou bramboračku, krkonošské sejkory či bramborové placky, těšit se můžete i na výstavu historické zemědělské techniky, Muzeum ozubnicové dráhy a otevřenou výtopnu, děti se svezou důlním vláčkem.
 

Národní den železnice v Horažďovicích, Brně, Ostravě a Bohumíně

Nudit se nebudete ani v Horažďovicích, kde slaví regionální Den železnice Plzeňský kraj. V pátek 28. září se můžete těšit na nostalgické jízdy a výstavu historických lokomotiv a drezín. O den později, poslední zářijovou sobotu, se fanoušci železnic mohou vypravit do Brna a svézt se zvláštním vlakem taženým parní lokomotivou Skaličák přes Adamov a Blansko do Boskovic; z Brna se vyjíždí v 9.40. V Boskovicích proběhne jak doprovodný program oslav regionálního Dne železnice na jižní Moravě, tak oblíbené Husí slavnosti. Otevřený bude zámek, hrad i radniční věž, těšit se můžete i na vystoupení hudebních skupin u areálu letního kina, trh lidových řemesel, husí speciality v boskovických restauracích, dětské atrakce i soutěžní výstavu drobného zvířectva.

sobotu 29. září si nenechte ujít Den železnice v Ostravě a v Bohumíně, kde historické parní vlaky budou objíždět takzvané „ostravské kolečko“ po okolních tratích a vlečkách.
 

Tratě – jubilantky 2018

  • Osoblažská úzkokolejka slaví své výročí s malým předstihem. Proč? Pokud byste chtěli 120. narozeniny Osoblažky slavit na den přesně, museli byste přijít na nádraží v Třemešné letos v pátek 14. prosince ráno ve 3.50 – právě tehdy vyjel na trať oficiální první vlak. Slavnostní proto byl až ten druhý, který do Osoblahy dorazil krátce před polednem.
  • Ještě o deset let více, tedy 130 let existence, letos slaví trať z Tábora do Horní Cerekve a také legendární Slezský Semmering z Hanušovic přes Lipovou-lázně a Jeseník do Mikulovic.
  • Přesně před 90 lety propojila Valašské Klobouky se Vsetínem a Bylnicí takzvaná Dráha prezidenta Masaryka. Třicet osm kilometrů dlouhá trať vyrostla v letech 1924 až 1928 a vlaky na ní zdolávají pět viaduktů, tři mosty a dva tunely.
  • Také Zubrnická museální železnice letos má důvod k oslavám: spolek nadšenců si připomíná 25 let svého vzniku a zároveň 40 let od zrušení pravidelného provozu. V říjnu vás pozveme na jízdy parními vlaky do skanzenu Zubrnice na Podzim na vesnici, jednu z tradičních akcí.
Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Úzkorozchodná železnice Třemešná – Osoblaha

Na Osoblažsku v podhůří Jeseníků se nachází unikátní úzkorozchodná dráha, která je jediná svého druhu v Českém Slezsku. Trať vede z Třemešné ve Slezsku (napojení na normálněrozchodnou trať z Krnova do Jeseníku) přes Slezské Rudoltice do Osoblahy.

Zaniklá úzkorozchodná trať Ondrášov - Dvorce

Zaniklá úzkorozchodná trať Ondrášov - Dvorce

Na konci předminulého století byla slavnostně zbudována lokálka z Moravského Berouna (dříve Ondrášov) do Dvorců. Vydržela v provozu necelých čtyřicet let a dodnes se zde zachovala řada staveb, která dráhu připomíná. Výlet po bývalé trati je pěknou procházkou nejen pro milovníky vlakové nostalgie.

Úzkorozchodná dráha Kateřina v rezervaci Soos

Úzkorozchodná dráha Kateřina v rezervaci Soos

Patříte-li k milovníkům vláčků, přijdete si na své v Národní přírodní rezervaci Soos nedaleko Františkových Lázní. Čeká tu na vás jízda důlní úzkorozchodnou dráhou Kateřina. Vagony, které dřív vozily vytěžený jíl, dnes slouží turistům.

Zubrnický motoráček: Ústí nad Labem – Velké Březno – Zubrnice

Zubrnický motoráček: Ústí nad Labem – Velké Březno – Zubrnice

Pravidelný víkendový provoz historickými vlaky po zubrnické železnici. Základním vozidlem je motorový vůz řady 801 (M 131.1) Hurvínek.

Kolínská řepařská drážka vás proveze Polabím

Kolínská řepařská drážka vás proveze Polabím

Znovuobnovená část trasy nejstarší polabské řepařské drážky nabízí příjemný výlet vlakem taženým parní nebo dieslovou lokomotivou po úzkorozchodné trati. Jezdí při pravidelných víkendových jízdách a o všech státních svátcích od 20. dubna do prvního víkendu v říjnu.

Muzeum průmyslových železnic a úzkokolejka ve Zbýšově

Muzeum průmyslových železnic a úzkokolejka ve Zbýšově

Muzeum průmyslových železnic působí ve Zbýšově (jihozápadně od Brna), kde přestavuje bývalou uhelnou vlečku z normálního (1435 mm) na úzký (600 mm) rozchod, což je samo o sobě v ČR unikátní. Všechny práce vykonávají členové zdarma ve svém volném čase.

Jindřichohradecká úzkokolejka - úzkorozchodné tratě z Jindřichova Hradce

Jindřichohradecká úzkokolejka - úzkorozchodné tratě z Jindřichova Hradce

Jeli jste někdy parním vlakem? Pokud ne, můžete se svézt některým z jindřichohradeckých pravidelných parních vlaků, které se vypravují na cestu během letní sezóny. Projeďte se po poslední úzkorozchodné železnici v Čechách.

Železniční muzeum Zubrnice

Železniční muzeum Zubrnice

Navštivte v Zubrnici expozici o historii a současnosti trati Velké Březno - Verneřice - Úštěk. Nachází se v bývalém skladišti zboží a k vidění jsou zde staré fotografie, dokumenty, různé "železniční" drobnosti, modelová železnice - model stanice Levín v měřítku 1:45.

Další aktuality

16.8.
2019
Sovinec žije v srpnu gotikou a středověkými trhy

Sovinec žije v srpnu gotikou a středověkými trhy

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
17.7.
2019
Hrad Hukvaldy se vrátí zpět v čase

Hrad Hukvaldy se vrátí zpět v čase

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
27.6.
2019
Vodáci v sobotu zahájí sezónu na Odře v Bohumíně

Vodáci v sobotu zahájí sezónu na Odře v Bohumíně

Severní Morava a Slezsko | Zážitky