Úvod > Aktuality > Vydejte se za pozorováním jelenů na Kvildu
Příroda

Vydejte se za pozorováním jelenů na Kvildu

  • Vydáno3. ledna 2024
Zimní období nabízí ideální podmínky pro pozorování jelenů na území Národního parku Šumava. Zájemci mohou přijít do jelení obory na Kvildě. Pozorování jelena evropského je možné bez předchozí registrace, obora je otevřená celoročně volně, návštěvnické centrum pak od 8:30 do 16:00 hodin.
jelenMilovníci lesní zvěře mají na Šumavě možnost poznat život jelena evropského (dříve lesního) v pozorovací oboře nedaleko Kvildy. Návštěvnické centrum s pozorovací obůrkou je navíc jediným místem Národního parku Šumava, kam mohou turisté za těmito kopytníky zavítat. Správa NP zrušila již roku 2020 pozorování jelenů v přezimujících obůrkách u Srní, Borové Lady a na Jeleních vrších. Divocí jeleni, kteří se na zimu stahují do přezimovacích obor, budou mít alespoň všude stejný klid.

jelenPozorování jelenů na Kvildě má ale řadu výhod – zvířata jsou zde na lidi přivyklá a jejich pozorování není závislé na počasí. Zájemci se nemusí na pozorování zvěře nikde registrovat a mohou přijít kdykoliv. Návštavnické středisko je v zimě otevřeno od 8:30 do 16:00 hodin. Navíc návštěvnické a pozorovací centrum Kvilda je vybudováno právě proto, aby se lidé seznamovali s jeleny právě zde. V rozsáhlé oboře momentálně žije asi patnáct jelenů. Ve vedlejším výběhu pak nalezli domov dva rysové.

Pokud byste chtěli jelenům na zimu přilepšit, můžete jim donést řepu, mrkev a jablka. Pochutiny však nechte v Návštěvnickém centru, zvířata je pak dostanou z rukou myslivců. Milovníkům šťastných konců dodejme, že jelen Standa, kterému po útoku na návštěvníky v roce 2018 hrozilo zastřelení, našel klidný domov v Lánské oboře, kde se má výborně a užívá si života ve stádu.
 

Nejkrásnější paroží na Šumavě nosí Král lesa

král lesaJeleni v šumavských lesích se dožívají vyššího věku než v hospodářských lesích nebo v jiných parcích. Král lesa se může chlubit zřejmě nejsilnějšími a nekrásnějšími parohy na Šumavě.

Jedná se o divokého jelena, který tráví v obůrce Beranky každou zimu už několik let. Jeho územím jsou především okolní slatě, kde má i své říjiště. Pravidelně je ale právě on prvním jelenem, který do obůrky dobrovolně přichází. Jelikož v Berankách bylo pozorování zrušeno, milovníci přírody se již s populárním jelenem pravděpodobně neshledají. Přejme mu tedy dlouhý a spokojený život v lesích NP Šumava.
Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

O jarních prázdninách hurá na Šumavu!

O jarních prázdninách hurá na Šumavu!

Perfektně upravené lyžařské stopy, pozorování jelenů, vlků a rysů, prohlídky na hradě Kašperk nebo výlety na sněžnicích – takové jsou jarní prázdniny na Šumavě, které si užijete s celou rodinou.

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo několik míst, kde lze pozorovat jeleny a několik výběhů, kam se vrátily šumavské šelmy. V NP jsou nyní k dispozici tři pozorovatelny – dvě u Kvildy a jedno v Srní.

#světovéČesko a návrat vlků do české přírody: Poznejte příběhy vlčích smeček nejen ze Šumavy

#světovéČesko a návrat vlků do české přírody: Poznejte příběhy vlčích smeček nejen ze Šumavy

Do české přírody se postupně navrací jedna z našich původních velkých šelem, vlk evropský a zdá se, že se jí daří. Podle aktuálního terénního monitoringu se na celém území České republiky nachází osmnáct vlčích teritorií. Šestnáct z nich je v pohraničních oblastech a jen dvě se usadily ve vnitrozemí. Jednou z oblastí, kam se vlci spontánně vrací je Národní park Šumava. Je velmi zajímavé, že se jejich příběh nápadně podobá situaci, jaká nastala v americkém národním parku Yellowstone.

Další aktuality

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Jihočeský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty