Úvod > Aktuality > Klášter v Teplé nabízí zimní prohlídky a o víkendu adventní program

Klášter v Teplé nabízí zimní prohlídky a o víkendu adventní program

Vydáno 5. prosince 2018 Památky
Premonstrátský klášter v Teplé u Mariánských Lázní můžete vidět i v zimních měsících. Druhou adventní sobotu 8. 12. 2018 si můžete vyzkoušet práci fotografa v černé komoře.
Románsko-gotický kostel Zvěstování Páně, vzácná knihovna se 100 tisíci svazky anebo obrazárna s portréty všech opatů, kteří klášter vedli od 12. až do 20. století – to všechno uvidíte při zimní prohlídce premonstrátského kláštera v Teplé u Mariánských Lázní. Zavřeno je tu pouze v lednu, jinak v prosinci a od února až do konce dubna je otevřeno od pondělí do soboty od 9.00 do 15.30, v neděli od 11.00 do 15.30. K procházce láká také rozsáhlý areál a klášterní park, volně přístupný denně od 7.00 do 21.00 hodin.

V sobotu 8. prosince proběhne mimořádný workshop.  Mariánskolázeňský fotograf Aleš Rejl vás v temné komoře seznámí s technikou fotogramu. Váš fotogram se stane součástí originálního nástěnného kalendáře, který si každý účastník vyrobí v  knihařské dílně pod vedením Kateřiny Sechovcové. Dílna proběhne od 14:00 do 17:00 hod. Kurzovné je 150,- KčRezervace a informace na tel:+420 353 394 463 nebo email: info@klastertepla.cz

Areál kláštera je přehledný, určitě tu nezabloudíte, ale přesto se můžete nechat vést naučnou stezkou. Jednotlivé panely vás seznámí s historií kláštera, jeho významem a nejznámějšími členy, ale také s problematikou památkové ochrany a péče.

Klášter v Teplé byl založen v roce 1193 a zcela nový kabát mu dala barokní přestavba K. I. Dientzenhofera na přelomu 17. a 18. století. Vidět tu můžete románsko-gotický kostel Zvěstování Páně s pozdně barokní přestavbou nebo knihovnu čítající na 100 tisíc svazků, mezi nimi je i sbírka vzácných prvotisků.
 
Ačkoli areál stále ještě prochází postupnou obnovou, prohlídky se konají v neomezené míře. Na prohlídkové trase si můžete prohlédnout dosud nepřístupné části kláštera: malý a velký muzejní sál, a pracovnu knihovníka. Novinkou je i pohled do knihovny shora - z úrovně druhé galerie. Součástí expozice je i kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století. Návštěvníky zve klášter na prohlídku a kulturní akce celoročně s výjimkou ledna, kdy je zavřeno.
Klášter Teplá

Klášter Teplá

Budete si moci prohlédnout dosud nepřístupné části kláštera: malý a velký muzejní sál, a pracovnu knihovníka, historická knihovna i s pohledem do knihovny shora - z úrovně druhé galerie. Součástí expozice je kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století.

Davidova stezka v Teplé

Davidova stezka v Teplé

Davidova stezka je naučná stezka v okrese Karlovy Vary věnovaná odkazu zdejšího rodáka, významného vědce, geodeta a astronoma, Aloise Martina Davida.

Hotel Klášter Teplá

Hotel Klášter Teplá

Hotel, který byl po rekonstrukci původní budovy uveden do provozu v roce 1993 je umístěn v komplexu historických budov kláštera premonstrátů v klidném, tichém prostředí, jehož součástí je park s rybníkem. Jedná se o nevšední formu ubytování v 800 let starém klášteře.

Hroznatova akademie v Teplé

Hroznatova akademie v Teplé

Kulturně-vzdělávací centrum Hroznatova akademie působí v prostorách jižního křídla kláštera, které v letech 2012-2015 prodělalo rozsáhlou rekonstrukci. Jeho cílem je prezentovat veřejnosti místo, ve kterém sídlí a jeho historii, a nabídnout zajímavé aktivity všem, zejména z regionu.

Zimní prohlídky kláštera Teplá

Zimní prohlídky kláštera Teplá

Až do konce prosince s výjimkou Štědrého dne se můžete vydat na prohlídku tepelského kláštera Premonstrátů.

Další aktuality

5.12.
2018
Přeneste se na zámku Kynžvart do doby kancléře Metternicha

Přeneste se na zámku Kynžvart do doby kancléře Metternicha

Západočeské lázně | Památky
4.12.
2018
Zámek Bečov láká na mimořádné prohlídky relikviáře

Zámek Bečov láká na mimořádné prohlídky relikviáře

Západočeské lázně | Památky
11.11.
2018
Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

Západočeské lázně | Památky
28.10.
2018
Rozhledna Klínovec dnes slaví 5 let od svého znovuzrození

Rozhledna Klínovec dnes slaví 5 let od svého znovuzrození

Západočeské lázně | Památky