Úvod > Aktuality > Klášter v Teplé nabízí zimní prohlídky a o víkendu adventní program

Klášter v Teplé nabízí zimní prohlídky a o víkendu adventní program

Vydáno 5. prosince 2018 Památky
Premonstrátský klášter v Teplé u Mariánských Lázní můžete vidět i v zimních měsících. Druhou adventní sobotu 8. 12. 2018 si můžete vyzkoušet práci fotografa v černé komoře.
Románsko-gotický kostel Zvěstování Páně, vzácná knihovna se 100 tisíci svazky anebo obrazárna s portréty všech opatů, kteří klášter vedli od 12. až do 20. století – to všechno uvidíte při zimní prohlídce premonstrátského kláštera v Teplé u Mariánských Lázní. Zavřeno je tu pouze v lednu, jinak v prosinci a od února až do konce dubna je otevřeno od pondělí do soboty od 9.00 do 15.30, v neděli od 11.00 do 15.30. K procházce láká také rozsáhlý areál a klášterní park, volně přístupný denně od 7.00 do 21.00 hodin.

V sobotu 8. prosince proběhne mimořádný workshop.  Mariánskolázeňský fotograf Aleš Rejl vás v temné komoře seznámí s technikou fotogramu. Váš fotogram se stane součástí originálního nástěnného kalendáře, který si každý účastník vyrobí v  knihařské dílně pod vedením Kateřiny Sechovcové. Dílna proběhne od 14:00 do 17:00 hod. Kurzovné je 150,- KčRezervace a informace na tel:+420 353 394 463 nebo email: info@klastertepla.cz

Areál kláštera je přehledný, určitě tu nezabloudíte, ale přesto se můžete nechat vést naučnou stezkou. Jednotlivé panely vás seznámí s historií kláštera, jeho významem a nejznámějšími členy, ale také s problematikou památkové ochrany a péče.

Klášter v Teplé byl založen v roce 1193 a zcela nový kabát mu dala barokní přestavba K. I. Dientzenhofera na přelomu 17. a 18. století. Vidět tu můžete románsko-gotický kostel Zvěstování Páně s pozdně barokní přestavbou nebo knihovnu čítající na 100 tisíc svazků, mezi nimi je i sbírka vzácných prvotisků.
 
Ačkoli areál stále ještě prochází postupnou obnovou, prohlídky se konají v neomezené míře. Na prohlídkové trase si můžete prohlédnout dosud nepřístupné části kláštera: malý a velký muzejní sál, a pracovnu knihovníka. Novinkou je i pohled do knihovny shora - z úrovně druhé galerie. Součástí expozice je i kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století. Návštěvníky zve klášter na prohlídku a kulturní akce celoročně s výjimkou ledna, kdy je zavřeno.
Klášter Teplá

Klášter Teplá

Budete si moci prohlédnout dosud nepřístupné části kláštera: malý a velký muzejní sál, a pracovnu knihovníka, historická knihovna i s pohledem do knihovny shora - z úrovně druhé galerie. Součástí expozice je kompletní sbírka portrétů všech opatů, kteří vedli klášter od 12. až do 20. století.

Davidova stezka v Teplé

Davidova stezka v Teplé

Davidova stezka je naučná stezka v okrese Karlovy Vary věnovaná odkazu zdejšího rodáka, významného vědce, geodeta a astronoma, Aloise Martina Davida.

Hotel Klášter Teplá

Hotel Klášter Teplá

Hotel, který byl po rekonstrukci původní budovy uveden do provozu v roce 1993 je umístěn v komplexu historických budov kláštera premonstrátů v klidném, tichém prostředí, jehož součástí je park s rybníkem. Jedná se o nevšední formu ubytování v 800 let starém klášteře.

Hroznatova akademie v Teplé

Hroznatova akademie v Teplé

Kulturně-vzdělávací centrum Hroznatova akademie působí v prostorách jižního křídla kláštera, které v letech 2012-2015 prodělalo rozsáhlou rekonstrukci. Jeho cílem je prezentovat veřejnosti místo, ve kterém sídlí a jeho historii, a nabídnout zajímavé aktivity všem, zejména z regionu.

Další aktuality

13.6.
2019
Na hradě Seeberg proběhne Svatojánská noc

Na hradě Seeberg proběhne Svatojánská noc

Západočeské lázně | Památky
14.5.
2019
Ve Valči se opět chystají Slavnosti květů

Ve Valči se opět chystají Slavnosti květů

Západočeské lázně | Památky