Úvod > Aktuality > Klapot dřeváků rozezní šumavské Volary
Kultura

Klapot dřeváků rozezní šumavské Volary

  • Vydáno18. srpna 2023
Ve dnech 19. a 20. srpna 2023 se koná již 29. ročník slavností ve Volarech. Nebude na nich chybět bohatý program, tancovačka pod širým nebem, pokus o překonání dřeváckého rekordu, báječná atmosféra, dobré občerstvení a nespočet řemeslníků a prodejců.

dřevákDřevařskou tradici a řemesla našich předků si koncem srpna můžete připomenout na tradičních slavnostech v šumavském městečku Volary. Dva dny plné zábavy nabídnou originální soutěže, řadu koncertů či lidový trh. Slavnosti dřeva ve Volarech připomínají dávnou historii šumavského města a tradice práce se dřevem. Na akci, která se pravidelně koná v druhé polovině léta, letos tedy 19. až 20. srpna, předvádí své umění několik desítek řemeslníků, koná se jarmark a ochutnáte řadu dobrot. Nebude chybět ani tradiční výstava volarských zahrádkářů nebo dřevorubecká soutěž.


řezání dřevaBěhem soboty se můžete těšit na vystoupení mnoha známých kapel – od 12:00 hodin vystoupí V Band, od 20:00 Jelen a ve 22:30 Benefit. Mimo to se chystá také pečení vynikajících volarských koláčů ve zdejším muzeu (sobota od 10:00 do 14:00 hodin), dřevorubecká soutěž Euro Jack a klání v Timber sportu (10:30 a náměstí). V neděli 20. srpna se od 11:30 můžete zúčastnit Pochodu v dřevákách – bude se jednat o pokus o rekord. Po celý víkend bude dětem k dispozici skákací hrad, vodní atrakce a v parčíku u autobusového nádraží vyroste pravý dům hrůzy s živými herci. ČZS (Český zahrádkářský svaz), Místní organizace Volary zve všechny zájemce a milovníky zahrádkaření do vestibulu knihovny, kde bude mít zajímavou výstavu.
 

Volarské muzeum a unikátní architektura

Muzeum VolaryVolary jsou starobylým šumavským sídlem, i když ne vždy bývaly městem. Ačkoli založení tohoto sídelního místa souvisí s kolonizací Šumavy ve 13. a 14. století (první písemná zmínka o tehdejší osadě pochází z roku 1359), městem se Volary staly až roku 1871.

Návštěvu místního muzea byste rozhodně neměli vynechat. Nachází se totiž v historickém roubeném domě se širokou střechou, které jsou českým unikátem v oblasti lidové architektury. Na „alpskou vesnici“ se začaly Volary měnit v 16. století, kdy sem přicházely komunity horských dobytkářů z Tyrolska a Štýrska. Jedno z největších dřevěných sídel Evropy bylo ovšem zničeno v roce 1863 požárem a z jedinečné zástavby zůstalo jenom několik ukázek.

Kromě svérázné architektury nabízí Volarské muzeum i poutavé expozice. Dávnou historii města připomíná výstava „Život na Zlaté stezce, kdy Volary byly největším soumarským sídlištěm na české straně prachatické větve této obchodní cesty. Smutnější příběhy vypráví expozice „Pochod smrti“, jenž prošel městem v roce 1945 z koncentračního tábora Helmbrechts. Když později americká armáda osvobodila Volary, našla se v okolí města těla zemřelých či zastřelených žen. Ostatky 96 obětí nacistického řádění byly uloženy na samostatném hřbitovu, kde je dnes umístěn pietní památník, zapsaný mezi židovskými pamětihodnostmi.

Muzeum Volary – expozice v alpském domě

Muzeum Volary – expozice v alpském domě

Volarské muzeum můžete navštívit v jednom z historických volarských roubených domů. Mezi stálé výstavní expozice patří Pochod smrti, Staré Volary ve fotografii, Zlatá stezka a Střípky z historie.

Křížová cesta ve Volarech

Křížová cesta ve Volarech

Křížová cesta ve Volarech vede na úbočí vrchu Kamenáč (899 m n. m.) a tvoří ji 14 zastavení, z nichž 12 zastavení má podobu kapliček vytesaných ze tří kusů kamene dioritu.

Volarské menhiry

Volarské menhiry

Volarské menhiry stojí na pahorku U dvou líp nad Starým městem od dubna 2007 a jedná se o kruh tvořený 11 poměrně velkých kamenů.

Alpská architektura ve Volarech

Alpská architektura ve Volarech

V dávné minulosti byly Volary osídleny komunitou alpských horalů, kteří sem přinesli své zvyklosti a stavbu mohutných roubených domů s výrazně plochou střechou. Právě proto si můžete ve městě prohlédnout historické domy alpského stylu.

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most ve Volarech

Soumarský most je historický most a současný silniční most přes Teplou Vltavu, asi 5 km na západ od Volar.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máter rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častým hostem? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřená lokalita mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Nejen pro holky a holčičky: tvořivé výlety s čokoládou a marcipánem

Také milujete čokoládu i marcipán a mohli byste je mlsat nekonečně dlouho a ve všech podobách? Tak se s portálem Kudy z nudy pojďte podívat tam, kde se dá s čokoládou hrát. Zastavíme se v čokoládových dílnách, muzeích a expozicích. Můžete si vybrat, zda se budete jen dívat, nebo si sami vytvoříte sladké mlsání. Stačí si vybrat.
Jihočeský kraj | Gurmánská turistika

Květy amarylisů vyzdobí zámek v Třeboni

Jaro přichází na zámek v Třeboni již tradičně spolu s výstavou květin amarylis. Ve dnech 6. až 21. dubna 2024 budou prohlídky zámku doprovázené oblíbenou výstavou květin. Výstava bude přístupná denně, mimo pondělí.
Jihočeský kraj | Kultura