Úvod > Aktuality > Když v ráji pršelo aneb jak si užít Český ráj v dešti

Když v ráji pršelo aneb jak si užít Český ráj v dešti

Vydáno 9. září 2019 Zážitky
Bohužel i v ráji občas prší – a když prší v Českém ráji, rázem musíte oželet to, kvůli čemu jste sem přijeli. Místo skalních měst, romantických zřícenin nebo velkých hřišť pod širým nebem vyzkoušejte jiná lákadla z nabídky portálu Kudy z nudy. O mokrou variantu výletů v Českém ráji se postará pár zámků a hradů, zajímavá muzea, aquaparky a také jeskyně.

Liberecká jistota pro malé i velké

Babylon
Sice už se nejedná o oblast Českého ráje, ale je to sem blízko a v deštivém počasí se jedná o špičkové "záchranné místo", kde si spravíte náladu. Navíc je z Českého ráje snadno a rychle dostupné. Ano, mluvíme o Centru BabylonLiberci, kde v pohodě strávíte celý den a dokonce se sem možná vrátíte, pokud se počasí neumoudří.

Iq parkPosuďte sami: v Liberci najdete pod jedinou střechou aquapark s řadou atrakcí, wellness a saunový svět, indoor adventure golf, pro děti krytý lunapark, 4D kino, bowling, zrcadlové bludiště a také science centrum iQpark, které nabízí seznámení s vědou a technikou pro malé badatele přibližně od dvou let. Exponáty jsou většinou ze dřeva, expozice jsou méně členité a vy budete mít snadno přehled, kde se zvídavé děti nacházejí. V samostatné budově přes ulici sídlí science centrum iQlandia s planetáriem, vhodné pro starší děti přibližně od osmi let – zkrátka ty, které už o základech techniky, vědy a o přírodních zákonech někdy slyšely a také si snadno samy přečtou popisky u jednotlivých exponátů. Ty jsou tady techničtější než v iQparku, workshopy, science show a další programy často vysvětlují jevy, o kterých se učí ve škole. A až se vám aquapark Babylon omrzí, přesuňte se do libereckého bazénu!
 

Zadáno pro děti

Pokud jste už obě science centra prolezli všemi směry anebo zrovna vaše děti taková zábava neláká, vytáhněte jiné trumfy. V liberecké nákupní galerii Plaza například objevíte jediný krytý Dinopark v Česku; pokud všechno neproletíte závodní rychlostí, máte rázem program nejméně na dvě hodiny. O další program se postará krytá motokárová trať, Technické muzeum nebo unikátní podzemní systém v bývalém krytu civilní obrany. Ovšem pozor, ten bývá otevřený jen každou první sobotu v měsíci!

Skvěle děti zabavíte při prohlídkách strašidel, čertů, draků a dalších podivuhodných bytostí na hradě a zámku Staré Hrady, který je pohádkami i rytíři naplněný od sklepů až po špičky střech, a také v Dětenicích. Letní rytířské turnaje odložte na pěknější počasí a užijte si alespoň strašidelné a pohádkové prohlídky s čarodějnicí Žizeldou anebo princeznou či program ve středověké krčmě.

RumcajsA pak je tu samozřejmě JičínRumcajsovou ševcovnou a galerií Rumcajsův svět Radka Pilaře. Tahle místa vás ale v dešti moc nezachrání, prohlédnuté je budete mít za pár minut. S většími dětmi proto raději rovnou zamiřte na hlavní jičínské náměstí do zámku. Knížepán, kterého znáte z příběhů o Rumcajsovi, tu už dávno nebydlí, vystřídalo jej Regionální muzeum s interaktivní expozicí a navíc se speciálními prohlídkami pro všechny zvídavé a hravé návštěvníky!
 

Hrady, zámky a deštivé dny: které ano a které ne?

Hrad KostHrady a zámky možná ve slunečných dnech obcházíte obloukem, zato v dešti se vám budou náramně hodit. Několik prohlídkových okruhů nabízí například zámek Sychrov, prohlídkový okruh s názvem Z pohádky do pohádky letos připravil hrad Kost. Koho pohádky nezajímají, může nahlédnout do středověké mučírny anebo se vydat na klasickou prohlídku hradem.

HumperchtNa Hrubém Rohozci si prohlédnete na dvou trasách interiéry a nahlédnete i do sklepů, kuchyní a vrchnostenských kanceláří, nejmenší seznámí se zámkem speciální dětská prohlídka. Také zámek v Mnichově Hradišti nachystal tři prohlídkové okruhy plus dětské prohlídky, a zklamaní rozhodně nebudete ani na loveckém zámku Humprecht – nabízí víc, než by se vám zvenčí mohlo zdát. Naopak velkým obloukem se vyhněte Troskám, Valečovu, Vranovu – Pantehonu a Drábským světničkám; těm totiž buď úplně anebo v řadě míst chybí stropy, nemluvě o tom, že za mokra to ve skalách dost klouže. Jednoduché to není ani s nejstarším hradem Českého ráje, s Valdštejnem: také tady se velká část prohlídky odehrává pod širým nebem, navíc od parkoviště k hradní bráně musíte vyjít téměř kilometr do kopce po lesní cestě.
 

Pár dalších nápadů

  • Jedete do Dětenic bez dětí? Nezapomeňte na zdejší pivovar. Prohlídka končí ochutnávkou slavného Piva lásky, které prý mužům dodávalo mocnou sílu a chtíč – pro deštivé dny také zajímavý tip, zvlášť když se ubytujete v originálním středověkém hotelu.
     
  • Dobrý úkryt před deštěm poskytují Bozkovské dolomitové jeskyně, jediné zpřístupněné jeskyně široko daleko. Z parkoviště na severním okraji Bozkova je to k nim asi půl kilometru po pohodlné asfaltce, ovšem v hlavní turistické sezoně si lístky rezervujte předem, bez rezervace můžete na prohlídku čekat i několik hodin.
Science centrum iQlandia s Planetáriem

Science centrum iQlandia s Planetáriem

Supermoderní science centrum iQLANDIA otevřelo své brány prvním návštěvníkům v březnu roku 2014. Hlavním tahákem je humanoidní robot Thespian, první v České republice, a také špičkové Planetárium. Velký zájem je i o další interaktivní exponáty, kterých tu je více než ž čtyři stovky.

DinoPark Liberec - krytý celoročně otevřený DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly

DinoPark Liberec - krytý celoročně otevřený DinoPark s DinoTeráriem a krokodýly

Jediný krytý DinoPark s celoročním provozem můžete navštívit v Liberci v Nákupní galerii Plaza Liberec. Pojďte se podívat na unikátním a zábavným způsobem ztvárněnou historii Země z doby před 65 miliony let- speciální efekty, 70 prehistorických modelů statických i robotických a nově sezóna mláďat.

Škoda Muzeum

Škoda Muzeum

Automobilka ŠKODA AUTO se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec

Dětské prohlídky na zámku Hrubý Rohozec

Zkrácená prohlídka pro děti prochází dvě zámecké knihovny, jídelnu, dětské a hostinské pokoje. Je zaměřena na nejmladší návštěvníky, zejména děti od 4 do 10 let. Prohlídka je vhodná pro děti od 4 do 10 let.

Rumcajsova ševcovna - v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Rumcajsova ševcovna - v domku pod věží v Jičíně bydlí švec Rumcajs

Vzpomínka na spisovatele Václava Čtvrtka a malíře Radka Pilaře. V Rumcajsově příbytku najdete nejen Manku a synka Cipíska, ale i pravou ševcovskou dílnu, Mančinu bylinkovou zahrádku, hernu pro děti, Cipískovu ZOO, občerstvení a další kratochvíle.

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Z dáli viditelný a svým tvarem zajímavý zámek Humprecht stojí na kopci Palánku u Sobotky. Největší zajímavostí zámku je zcela určitě 16 metrů vysoký sál s jedinečnou akustikou a 6-8vteřinovou několikanásobnou ozvěnou.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi nabízí návštěvníkům nevšední podívanou na historii letectví. Sbírka více než 25 letadel se skládá z historických i současných strojů.

Pohádka O napravené princezně na zámku Dětenice (1)

Pohádka O napravené princezně na zámku Dětenice

Zámek Dětenice zve na nedělní prohlídky s programem 10:00 do 17:00. Čeká vás další netradiční prohlídka zámku s pohádkovým příběhem pro celou rodinu. Chcete vědět, kdo napraví nezbednou princeznu? Staňte se součástí pohádky a prohlédněte si zámek.

Strašidelné soboty na zámku Dětenice

Strašidelné soboty na zámku Dětenice

Každou sobotu se konají na zámku Dětenice prohlídky v doprovodu strašidelných bytostí. Přijeďte se trochu bát i zasmát. Strašidelné prohlídky jsou vhodné zejména pro děti, ale pobaví i dospělé.

Výstava panenek a kočárků v Turnově

Výstava panenek a kočárků v Turnově

V Turnově v blízkosti náměstí Českého ráje je k vidění 1000 exponátů panenek a kočárků soukromé sbírky. Na výstavě jsou k vidění převážně charakteristické panenky nazývané šklebík.

iQpark - první science centrum v České republice

iQpark - první science centrum v České republice

První science centrum v ČR, které zpřístupňuje vědu a techniku i těm nejmenším, a to prostřednictvím více než 300 interaktivních exponátů a speciálních lektorských programů.

Komentované prohlídky libereckého krytu civilní obrany

Komentované prohlídky libereckého krytu civilní obrany

Město Liberec zpřístupnilo veřejnosti unikátní zajímavost - největší liberecký kryt civilní obrany. V kilometrovém labyrintu chodeb je pro návštěvníky mimo jiné připravena výstava Liberecké podzemí.

Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova

Dům přírody Českého ráje v Dolánkách u Turnova

Dům přírody v Českém ráji nabízí zajímavou expozici o přírodě v objektu bývalé školy v Dolánkách u Turnova, v malebné osadě na pravém břehu Jizery. Návštěvník zábavnou formou získává řadu zajímavých informací o nejstarší chráněné krajinné oblasti ČR.

Zámek Hrubá Skála - ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámek Hrubá Skála - ubytujte se v historických komnatách a užijte si aktivní dovolenou v přírodě

Zámecký hotel Hrubá Skála je známý jako romantický zámek, stojící na pískovcové skále asi 6 km jihovýchodně od města Turnov. Nádherný pohled na Skalní město se vám naskytne z Vyhlídkové věže i moderních zrekonstruovaných hotelových apartmánů a luxusních pokojů v historickém stylu.

Bozkovské dolomitové jeskyně

Bozkovské dolomitové jeskyně

Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. Jeskyně jsou v nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera - největší v Čechách.

Muzeum Českého ráje v Turnově

Muzeum Českého ráje v Turnově

Muzeum v Turnově specializované na dokumentaci, zpracování a sběr drahých kamenů. Celoročně mohou návštěvníci navštívit na nádvoří muzea zlatnickou dílnu, kde se seznámí s tradičním zlatnickým řemeslem.

Hrad Kost v Českém ráji

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj. Momentálně prochází hrad nákladnou rekonstrukcí, prohlídky se konají.

Dlaskův statek u Turnova

Dlaskův statek u Turnova

Typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtypičtějších příkladů roubené architektury českého venkova.

Babylonské wellness centrum – relaxace pro tělo i duši

Babylonské wellness centrum – relaxace pro tělo i duši

Potěšte své smysly a uvolněte se v jedinečném luxusním wellness centru. Rozmanité procedury aktivují všechny smysly a důkladně prohřejí vaše tělo.

Barokní zámek a pivovar v Dětenicích - jedinečný tip na výlet do Českého ráje

Barokní zámek a pivovar v Dětenicích - jedinečný tip na výlet do Českého ráje

Na prahu 3. tisíciletí, v letech 1998 – 2000, byl zámek Dětenice renovován a po 60 letech znovu otevřen veřejnosti. Na zámku se konají historické programy, rokokové plesy a středověké hostiny. V sousedství zámku je opravena historická budova pivovaru se středověkou krčmou a výrobou vlastního piva...

Zámek Mnichovo Hradiště - putování za Valdštejnem i Casanovou

Zámek Mnichovo Hradiště - putování za Valdštejnem i Casanovou

Prohlídka návštěvníkům nabídne zámecké divadlo s původními kulisami, duchcovskou knihovnu spravovanou Giacomem Casonovou nebo hrobku slavného válečníka Albrechta z Valdštejna. Od května 2013 je otevřena nová expozice ke 180. výročí setkání "Sv. Aliance".

Muzeum přírody Český ráj

Muzeum přírody Český ráj

Ve stálé expozici Muzea přírody v Prachově se seznámíte s přírodou a historií Českého ráje, zejména Prachovských skal. V zahradě muzea poznáte dřeviny a byliny Českého ráje a volně žijící živočichy ve venkovních teráriích a výbězích.

Jičín - město pohádky a památek

Jičín - město pohádky a památek

Výchozí branou do Českého ráje a do Prachovských skal je pohádkové město Jičín. Město je ideálním východištěm turistických výletů, ať již do Prachovských skal nebo na romantická místa se zříceninami starých hradů.

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Chráněná krajinná oblast Český ráj

Českým rájem byla v druhé polovině devatenáctého století nazvána krajina, kde jsou přírodní hodnoty umocněny historickými památkami. O jedinečnosti a neopakovatelnosti přírody Českého ráje svědčí fakt, že se stal první chráněnou krajinnou oblastí tehdejšího Československa (v roce 1955).

Boučkův statek s galerií Josefa Jíry v Malé Skále

Boučkův statek s galerií Josefa Jíry v Malé Skále

V Boučkově statku v Malé Skále si můžete prohlédnout galerii výtvarných děl, která představuje sbírku obrazů a plastik více než 120 českých výtvarníků 20. století. Samostatnou část tvoří stálá přehlídka tvorby zdejšího rodáka, akademického malíře Josefa Jíry.

Bazén Liberec - užijte si s dětmi aktivní odpočinek

Bazén Liberec - užijte si s dětmi aktivní odpočinek

Plavecký bazén pro širokou veřejnost (50 m, 8 drah) se skokanskou věží (1, 3 a 5m), dětský bazén, dětské brouzdalište s vodním hříbkem, a dokonce divoká řeka s vířivkou pod širým nebem. Nejdelší tobogan mezi Mnichovem a Moskvou v provozu! To si nemůžete nechat ujít.

Aqua Centrum Jičín - plavání, vodní relaxace a regenerace

Aqua Centrum Jičín - plavání, vodní relaxace a regenerace

Jičínské Aqua Centrum nabízí ideální podmínky pro vodní hrátky a relaxaci. Užijte si jízdu na tobogánu a divokou řeku. Aquaerobik tu probíhá ve skokanském bazénu s rozměry 10,5 × 6 m, hloubce 3,9 m a v max. počtu 14 cvičenců.

Biograf Ráj v Jičíně

Biograf Ráj v Jičíně

Biograf Český ráj dostal po generální rekonstrukci v exteriéru původní podobu z roku 1923. Nově je v prvozu od poloviny června 2018.