Úvod > Aktuality > Když milujete jižní Čechy: pivo, Hluboká, Český Krumlov a další lákadla

Když milujete jižní Čechy: pivo, Hluboká, Český Krumlov a další lákadla

Vydáno 2. března 2019 Památky
Kouzelná městečka, pivovary i útulné hospůdky, zoologické zahrady a domácí i exotická zvířata, fantastické výhledy i hrady a zámky, které se rozhodně neukládají k zimnímu spánku: to všechno nabízejí jižní Čechy. Kam se můžete vypravit za těmi nejlepšími zážitky?

1. Český Krumlov

Romantické úzké uličky, gotika a renesance, smyčka řeky Vltavy a punc památky UNESCO: Český Krumlov je krásný a přitažlivý v každé roční době. Zastavit se tu můžete klidně na celý den, alespoň budete mít čas na prohlídku hradu a zámku, Hradního muzea a areálu Klášterů s řadou interaktivních expozic. Můžete také zamávat medvědům v hradním příkopu, podívat se na město ze zámecké věže, plavit se na voru po hladině řeky anebo nahlédnout do bývalé městské šatlavy, kde sídlí Muzeum tortury. Velmi neobvyklý suvenýr si z Českého Krumlova odvezete díky Fotoateliéru Seidel: dům s dobovým fotoateliérem totiž nabízí fotografování v kostýmech se stylovými rekvizitami.
 

2. Zámek Hluboká nad Vltavou

Krásných zámků je v jižních Čechách celá řada, ale Hluboká je jen jedna. Bílé novogotické sídlo, postavené podle vzoru anglického královského hradu Windsor, je otevřené celý rok, v hlavní sezoně si kromě přepychově zařízených interiérů prohlédnete také zámeckou kuchyni s cukrárnou a osobním i jídelním výtahem z počátku 20. století nebo můžete vyšplhat na zámeckou věž. Zastavte se také v Alšově jihočeské galerii a vydejte se alespoň na krátkou procházku zámeckou zahradou a anglickým parkem. Kdo by si nevzpomněl na filmovou pohádku Pyšná princezna?
 

3. Pivo Budweiser Budvar z Českých Budějovic

Zábavu, poučení, příběhy a hlavně ochutnávky světoznámého piva nabízí Návštěvnické centrum Budějovického Budvaru. Světlý ležák Budweiser Budvar se z Českých Budějovic vyváží do desítek zemí celého světa a vy můžete na vlastní oči vidět, jak se vyrábí. Součástí prohlídky je ochutnávka nepasterovaného a nefiltrovaného piva z tanku v ležáckém sklepě. Přímo v areálu pivovaru láká k posezení u piva a gastronomických specialit tradiční české kuchyně pivnice Budvarka, pověstná je i restaurace Masné krámy v centru města.
 

4. Zoologická zahrada Hluboká

Je menší než jiné zoologické zahrady, ale zato ji celou snadno projdete i s menšími dětmi. Zoo Hluboká poblíž Hluboké nad Vltavou leží v typické jihočeské krajině, na břehu velkého rybníka s alejemi starých dubů. V moderním upraveném areálu, kde výběhy připomínají biotopy volné přírody, našly domov tisíce zvířat zejména z Čech a Evropy, ale najdete tu i menší expozice představující faunu i flóru Austrálie, Jižní Ameriky a Afriky. Unikátní zážitky nabízejí zejména večerní komentované prohlídky, kdy si prohlédnete zoologickou zahradu po zavírací době a po setmění.
 

5. Selské baroko v Holašovicích

Když se řekne Holašovice, nejspíš se vám vybaví selské baroko. Díky bohatě zdobeným průčelím selských statků nejenže patří mezi nejhezčí vesnice v Česku, ale také mezi památky UNESCO. K výročí dvaceti let od zápisu na prestižní seznam byla otevřena obnovená historická kovárna, v informačním centru si prohlédnete 3D model vesnice tak, jak byste ji mohli vidět jedině z ptačí perspektivy. V létě přijeďte na Selské slavnosti, poblíž také objevíte skutečnou turistickou atrakci: Stonehenge, megalitický kruh z obřích kamenů.
 

6. Táborské podzemí a Housův mlýn

Také Tábor má co nabídnout: staré město s křivolakými uličkami a spoustou malebných zákoutí chrání zbytky mohutných hradeb, k návštěvě láká hrad Kotnov, romantické celoročně otevřené středověké podzemní chodby, Muzeum Lega a také Housův mlýnfilmovou zbrojnicí, půjčovnou kostýmů a středověkou krčmou. Na město, které roku 1420 založili husité na skalnatém ostrohu nad řekou Lužnicí, dodnes shlíží z pomníku na hlavním náměstí Jan Žižka: připomeňte si jeho osudy v Husitském muzeu.
 

7. Krokodýlí zoo v Protivíně

Jižní Čechy a krokodýli? Proč ne? V Protivíně můžete navštívit Krokodýlí zoologickou zahradu s největší evropskou kolekcí aligátorů, kajmanů, krokodýlů a gaviálů. K vidění jsou několikametroví dospělí obři i mláďata, která se právě vylíhla. V jižních Čechách se povedl první evropský odchov gaviála indického, k vidění jsou i mláďata ohrožených krokodýlů filipínských anebo mláďata krokodýlů Moreletových, která neměří ani 20 cm. Pospěšte si s návštěvou, než vyrostou!
 

8. Česká Kanada a jindřichohradecká úzkokolejka

Místo, kde si splníte sen o dovolené plné zážitků a hlavně bez davů turistů: to je Česká Kanada. Překrásný kout na pomezí jižních Čech a Vysočiny poznáte třeba při výletě poslední úzkorozchodnou železnicí v Čechách, která vede z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice. Co nesmíte minout v nejbližším okolí? Třeba mohutný hrad Landštejn, pohádkové renesanční město Slavonice nebo jindřichohradecký hrad a zámek, opředený legendami o bílé paní. Nezapomeňte ani na hluboké lesy, viklan Trkal a roztodivné skalní útvary!
 

9. Třeboňské rybníky

jižním Čechám neodmyslitelně patří hladiny rybníků. Ty nejkrásnější najdete na Třeboňsku: tamní rybniční soustava navázala na starší síť rybníků a řek, ale její zlatý věk přišel na konci 15. století, kdy mezi Třeboní a Veselím nad Lužnicí podél řeky Lužnice vznikly Zlatá stoka, Nová řeka a řada známých rybníků, například Rožmberk a rybník Svět. S chráněnou krajinnou oblastí Třeboňsko, která byla zařazena mezi biosférické rezervace UNESCO, se seznámíte také v Třeboni: navštivte Dům přírody Třeboňska v renesančním zámku a Dům Štěpánka Netolického na hlavním náměstí. Sídlí v něm Centrum Třeboňského rybníkářského dědictví a stálá expozice se věnuje rybníkářskému řemeslu, slavným rybníkářům a okolní krajině.
 

10. Kamenný most v Písku, Zvíkov a Orlík

Zastavte se v Písku a projděte se po Kamenném mostě, nejstarším dochovaném mostu v Česku a zároveň jednom z nejstarších kamenných mostů na světě. V druhé polovině 13. století jej začali stavět zruční řemeslníci z písecko-zvíkovské kamenické hutě. Značky tehdejších kameníků najdete na celém Písecku, od kostelů přes mosty až po královský hrad Zvíkov. Jeden z nejlépe dochovaných královských hradů z doby posledních Přemyslovců se kdysi tyčil na skalách vysoko nad údolím, dnes se zrcadlí v hladině Orlické přehrady nad soutokem Otavy a Vltavy. Díky vyhlídkovým plavbám i pravidelným plavebním linkám se k hradu pohodlně dostanete na lodi, podobně jako k nedalekému zámku Orlík.
 
Housův mlýn Tábor - historie s úsměvem

Housův mlýn Tábor - historie s úsměvem

Na Housově mlýně v Táboře vás čeká husitská krčma, velká filmová zbrojnice, mučírna, hlavní sál, výstavní síň a středověký hostel. Pořádáme stylové programy pro rodiny s dětmi, soukromé i firemní akce, svatby, festivaly, koncerty, školy šermu.

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku byl postaven jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. královskou písecko-zvíkovskou stavební hutí. Je národní kulturní památkou a klenotem města. Výstavba mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století.

Koněspřežní železnice České Budějovice - Linec

Koněspřežní železnice České Budějovice - Linec

Již odedávna se pro dopravu soli z horního Rakouska do Čech používala cesta z Lince do Českých Budějovic a dále do Prahy. Její délka je 120 km a provoz trati byl zahájen v roce 1832, kdy nákladní i osobní vozy tahalo spřežení se dvěma koňmi.

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie, místo, kde se zastavil čas. Odborníci i laici se mohou seznámit s unikátním fotografickým dílem Josefa Seidla a jeho syna Františka, které čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.

Rybářská cyklotrasa Vodňany

Rybářská cyklotrasa Vodňany

Cyklotrasu s rybářskou tematikou si můžete projet kde jinde než v jižních Čechách. Turistická trasa má začátek ve městě Vodňany, vede českobudějovickou pánví kolem několika rybníků a končí opět ve Vodňanech. Okruh má celkovou délku cca 20 km a jsou na něm rozmístěny informační tabule, které seznamují s rybníky a některými mlýny na trase.

Selské slavnosti Holašovice 2019

Selské slavnosti Holašovice 2019

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou již po 22. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí na 250 lidových umělců a řemeslných tvůrců.

Vltavská vodní cesta - Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta - Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.

Zámek Hluboká nad Vltavou - neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká nad Vltavou - neogotický klenot přístupný po celý rok

Zámek Hluboká je ideálním výletním cílem pro milovníky historie, nenapravitelné romantiky a na své si zde přijdou i vyznavači sportovních aktivit. Zámek vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků a mnohdy bývá označován jako nejhezčí zámek České republiky.

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Český Krumlov Card - levnější dovolená s puncem UNESCO

Český Krumlov Card - levnější dovolená s puncem UNESCO

Tři muzea, zámeckou věž a mezinárodně proslulou galerii si můžete prohlédnout za poloviční vstupné, pomocí Český Krumlov Card. Město Český Krumlov se tak stalo prvním menším českým městem, které má ucelenou kulturní nabídku tohoto druhu.

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově - nejstarší barokní divadlo na světě

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově - nejstarší barokní divadlo na světě

Unikátní barokní divadlo je situováno na zámku v samém historickém jádru města Český Krumlov, které je národní kulturní památkou a památkou seznamu UNESCO. Na celém světě jsou zachována jen čtyři divadla z 18. století se zachovanými dekoracemi a mašinerií, to českokrumlovské je však nejstarší.

ZOO Ohrada Hluboká nad Vltavou - adoptujte si zvíře

ZOO Ohrada Hluboká nad Vltavou - adoptujte si zvíře

V těsném sousedství pohádkového zámku Hluboká nad Vltavou můžete zavítat do zoologické zahrady Ohrada. Stát se zde můžete také adoptivními rodiči některého ze zvířat.

Pivnice Budvarka - první restaurace pivovaru Budvar v Českých Budějovicích

Pivnice Budvarka - první restaurace pivovaru Budvar v Českých Budějovicích

Zrekonstruovaná pivnice Budvarka nabízí výtečně ošetřená piva z produkce Budějovického Budvaru, tradiční českou i mezinárodní kuchyni a příjemnou obsluhu, která splní každé vaše přání. Na velké obrazovce můžete sledovat vybraná televizní sportovní utkání.

Budvar - příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

Budvar - příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

V Českých Budějovicích můžete obdivovat tradiční výrobu chmelového moku pivovarníky, kteří již více než 700 let připravují pivo podle originální receptury za použití nejkvalitnějších domácích surovin.

Jihočeské divadlo - historická budova i moderní interaktivní prohlídky

Jihočeské divadlo - historická budova i moderní interaktivní prohlídky

Empírová budova původně z počátku 19. století ležící u řeky Malše vedle Zlatého mostu. V jeho průčelí je busta Josefa Kajetána Tyla, který zde naposledy vystoupil na jevišti.

Masné krámy - známá českobudějovická restaurace

Masné krámy - známá českobudějovická restaurace

Restaurace navazuje na tradici opřenou o pohostinnost v jižních Čechách, na proslulou kuchyni, která se zakládá na staročeských recepturách, a na světoznámou značku piva Budweiser Budvar.

Krokodýlí zoo Protivín

Krokodýlí zoo Protivín

Navštivte největší evropskou kolekci krokodýlů, aligátorů, kajmanů a gaviálů. Soukromý zemědělec a zároveň i chovatel ing. Miroslav Procházka vybudoval v centru Protivína na Písecku první krokodýlí zoo v České republice. Uvidíte 23 druhů krokodýlů z 25 popsaných na Zemi na ploše 2000 m².

Do Tábora za husity

Do Tábora za husity

Historie města je neodmyslitelně spjata s významnou kapitolou evropských dějin - husitstvím. V roce 1420 zde husité pod vedením Jana Žižky založili opevněné vojenské ležení, odkud podnikali své válečné výpravy.

Centrum třeboňského rybníkářského dědictví v domě Štěpánka Netolického

Centrum třeboňského rybníkářského dědictví v domě Štěpánka Netolického

Historický dům na Masarykově náměstí č. 89 v samém centru Třeboně patřil jednomu z nejslavnějších českých rybníkářů, Štěpánku Netolickému. Dnes zde naleznete Centrum třeboňského rybníkářství se zajímavou expozicí o rybníkářství a význačných osobnostech, které k tomuto řemeslu patří.

Přírodní park Česká Kanada

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.

Šupina a Šupinka - objednat si můžete hned z několika druhů čerstvých sladkovodních ryb

Šupina a Šupinka - objednat si můžete hned z několika druhů čerstvých sladkovodních ryb

Vítejte v tradiční rodinné rybí restauraci Šupina a Šupinka. Restaurace nabízejí české speciality; pokrmy masité, dietní, dětské, ale především pokrmy z čerstvých sladkovodních ryb třeboňského regionu.

Zlatá stoka - umělý kanál na Třeboňsku

Zlatá stoka - umělý kanál na Třeboňsku

Umělý kanál Zlatá stoka, vystavěný v letech 1505–1520, je mistrovským dílem Štěpánka Netolického. Dnešní funkcí je zabezpečení cirkulace vody z řeky Lužnice k jednotlivým rybníkům.

Třeboňská rybniční soustava

Třeboňská rybniční soustava

Základ třeboňské rybniční soustavy tvoří rybníky propojené stokami, vybudované podél řeky Lužnice severojižním směrem mezi městy Třeboň a Veselí nad Lužnicí. Tvoří ji Zlatá stoka, Stará řeka, Nová řeka, rybník Rožmberk, Rožmberská bašta a rybník Svět.

Třeboňsko - biosférická rezervace UNESCO

Třeboňsko - biosférická rezervace UNESCO

Třeboňsko je jedno z mála velkoplošných chráněných území, které se nachází v rovinaté krajině. Přestože jde o oblast, která je po staletí přeměňována člověkem, zachovaly se zde velice cenné přírodní hodnoty.

Lázně Aurora – odpočinek na břehu Světa

Lázně Aurora – odpočinek na břehu Světa

Pobytem v této oblasti jižních Čech rozhodně nemůžete nic zkazit, pokud vše chcete spojit s ozdravným lázeňským pobytem, zkuste třeba Lázně Aurora v Třeboni, určitě nebudete litovat.

Husitské muzeum - za Husity do Tábora

Husitské muzeum - za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.

Jindřichohradecká úzkokolejka - úzkorozchodné tratě z Jindřichova Hradce

Jindřichohradecká úzkokolejka - úzkorozchodné tratě z Jindřichova Hradce

Jeli jste někdy parním vlakem? Pokud ne, můžete se svézt některým z jindřichohradeckých pravidelných parních vlaků, které se vypravují na cestu během letní sezóny. Projeďte se po poslední úzkorozchodné železnici v Čechách.