Úvod > Aktuality > Vychutnejte si magickou atmosféru Českého Krumlova

Vychutnejte si magickou atmosféru Českého Krumlova

Vydáno 10. ledna 2019 Památky
Pro milovníky magické atmosféry snad neexistuje lepší místo než Český Krumlov. Hovoří se o něm jako o městě dvou věží – zatímco věž kostela svatého Víta, dominanta historického jádra města, je symbolem moci církevní, ta zámecká symbolizuje vládu světskou. Do Českého Krumlova se můžete vypravit po celý rok, v zimním období vás město navíc okouzlí příjemnou komorní atmosférou.
Český Krumlovhistorickém centru Českého Krumlova, obkrouženém smyčkou řeky Vltavy, na vás čeká spleť úzkých křivolakých uliček, náměstíček a tajemných zákoutí. Není divu, že tohle město má své čestné místo mezi památkami UNESCO. Českému Krumlovu vévodí hrad a zámek s již zmíněnou vyhlídkovou věží. Zámek je sice až do března zavřený, navštívit však lze Hradní muzeum, které se v zámeckém areálu nachází, a to přímo v nejstarší dochované části českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství. Dalším zajímavým místem je Muzeum tortury na Náměstí Svornosti, které představuje středověký život z jeho odvrácené strany. Autentické sklepní prostory českokrumlovské radnice, které dříve sloužily jako obecní šatlava, vám dají nahlédnout do světa středověké justice. V Radniční ulici, nedaleko náměstí Svornosti, naleznete zábavu z jiného soudku: zde, v Pohádkovém domě je umístěna expozice českých loutek aranžovaných do tématických celků - uvidíte výjevy z jihočeských legend, loupežníky z hvozdů Blanského lesa a Šumavy. Půda Pohádkového domu je věnována současným loutkářům. Jednou z atrakcí je loutkové divadlo, ve kterém si můžete s dětmi zahrát některou z mnoha loutkových pohádek
 
Český KrumlovČeský Krumlov si oblíbila řada umělců; patřil k nim i významný rakouský malíř Egon Schiele (1890–1918), jehož matka se ve městě narodila. Vy si můžete prohlédnout Egon Schiele Art Centrum, celoroční výstavu dokumentující Schieleho život a dílo, spojenou s rekonstrukcí jeho krumlovských motivů. Mezi další oblíbené cíle patří Museum Fotoateliér Seidel  - jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie. Samotný dům s fotoateliérem je architektonickým skvostem a místem, kde se zastavil čas. K dalším oblíbeným cílům patří také prohlídky pivovaru Krumlov (bývalý Eggenberg), který ve městě funguje od roku 1560 a kde vás seznámí s tajemstvím výroby zlatavého moku. Zajímají-li vás historické motocykly, navštivte jejich muzeum v Široké ulici, kde jsou k vidění historické motocykly značek ČZ, Jawa, BMW, NSU či Harley Davidson a další, jejich součástky a příslušenství.

KrumlovK návštěvě láká také Muzeum Vltavínů - jediných šperkových kamenů na světě, které vznikly dopadem meteoritu. Muzeum představuje nejreprezentativnější vzorky, jaké kdy byly ve veřejné expozici k vidění. V nově zrekonstruovaném areálu klášterů naleznete velmi zajímavou expozici o středověkém klášteře, životě v něm a umění. V zážitkové části klášterů můžete navíc navštívit okruh Interaktivní expozice lidských dovedností a Expozice pivovarnictví.
Muzeum tortury – dějiny mučení v Českém Krumlově

Muzeum tortury – dějiny mučení v Českém Krumlově

Viděli jste někdy zblízka přístroj na trhání nehtů, nebo speciální nože, které umožňovaly vyříznutí kůže ze zad? Pokud toužíte poznat základy katovského řemesla z bezpečné vzdálenosti, vypravte se do autentických prostor Českokrumlovského radničního sklepení.

Kláštery Český Krumlov - moderní kulturně vzdělávací centrum

Kláštery Český Krumlov - moderní kulturně vzdělávací centrum

Nově zrekonstruovaným areálem klášterů získává město Český Krumlov moderní kulturně vzdělávací centrum a veřejnosti se zpřístupňuje unikátní kulturní dědictví v samotném historickém jádru města.

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově

Vltavíny - jediné šperkové kameny na světě, které vznikly dopadem meteoritu. V novém interaktivním muzeu prožijete celý jejich příběh, od vzniku planet a vyhynutí dinosaurů až po nejhezčí ukázky i záhady s vltavíny spojené.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Egon Schiele Art Centrum - mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Egon Schiele Art Centrum - mezinárodní kulturní centrum v Českém Krumlově

Vedle dokumentace o životě a díle Egona Schieleho a celoroční výstavy jeho prací nabízí Egon Schiele Art Centrum na ploše 4 000 m² výměnné výstavy klasického a současného umění 20. století.

Pivovar Krumlov v Českém Krumlově - bývalý Eggenberg

Pivovar Krumlov v Českém Krumlově - bývalý Eggenberg

Tradice vaření piva v Českém Krumlově sahá k samým počátkům města. V roce 1560 je vystavěn v předhradí nový pivovar a o rok později sem regent Jakub Krčín zavádí nezávadnou, velmi kvalitní vodu, jejíž zdroj pivovar využívá pro vaření piva dodnes.

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově

Jedinečné místo, kde v 19. století vznikla tradice fotografie, místo, kde se zastavil čas. Odborníci i laici se mohou seznámit s unikátním fotografickým dílem Josefa Seidla a jeho syna Františka, které čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů.

Muzeum historických motocyklů a prodejní galerie Krumlovský mlýn

Muzeum historických motocyklů a prodejní galerie Krumlovský mlýn

Zajímají-li vás historické motocykly a ani umění vám není cizí, je muzeum v Českém Krumlově pro vás to pravé! V muzeu jsou k vidění historické motocykly značek ČZ, Jawa, BMW, NSU či Harley Davidson a další, jejich součástky a příslušenství.

Zimní prohlídky Hradního muzea Český Krumlov

Zimní prohlídky Hradního muzea Český Krumlov

Celoročním provozem se již osmou zimní sezonu pyšní Hradní muzeum v Českém Krumlově. Milovníci historie a kulturního dědictví mohou strávit příjemné a zároveň poučné chvíle v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence, v tzv. Hrádku s věží na II. zámeckém nádvoří.

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

V Pohádkovém domě v Českém Krumlově, je k vidění na 300 loutek (od lidových loutkářů až po amatérské scény) aranžovaných v tematické celky, textově provázané s jihočeskou historií a legendami.